Iako tvrde da kandidata imaju na „pretek“ ali da još nije došlo vrijeme za njihovu zvaničnu nominaciju, banjalučki SNSD i cjelokupna vladajuća koalicija definitivno nemaju nikoga za koga bi sa sigurnošću mogli reći da će da odnese pobjedu na oktobarskim izborima u najvećem gradu Srpske.
Sa druge strane, prema vlastitom priznanju, PDP i dalje ima dva kandidata, ali umjesto da se raduju jer imaju više ljudi spremnih da se upuste u trku za osvajanjem jedne od najznačajnijih funkcija u Srpskoj, epilog bi mogao biti i više nego bolan po njih.
Ono što Dodik podržava, Ninković naziva populizmom. Još od Opštih izbora 2022. godine, što javno, što tajno, govori se o svojevrsnoj „simbiozi“ između aktuelnog gradonačelnika Draška Stanivukovića i prvog čovjeka Srpske Milorada Dodika, o čemu smo pisali u tekstu Evolucija odnosa između Dodika i Stanivukovića: Od fizičkih nasrtaja do protivljenja opozivu. Neki od vodećih lidera opozicije, poput Jelene Trivić i Nebojše Vukanovića, predsjednika Narodnog fronta i liste Za pravdu i red, mjesecima tvrde kako lider SNSD-a želi da Stanivuković ostane na čelu grada na Vrbasu.
Tim spekulacijama su u prilog išle dvije stvari. Prva je ta što na relaciji Stanivuković-Dodik zaista nije bilo optužbi bilo koje vrste već duže od godinu dana. Druga je ta što prvi čovjek Banjaluke kritikuje isključivo funkcionere SNSD-a sa gradskog nivoa (iako ranije nije imao problem da izlazi van pomenutog okvira), te da Dodik nije podržao gotovo nijedan kontranapad na Stanivukovića od strane svojih stranačkih kolega.
Takođe, vidljivo je i Dodikovo nemiješanje kada je nivo Banjaluke u pitanju iako je poznato da nema tog političkog, ekonomskog ili socijalnog pitanja, na bilo kom nivou vlasti, imao on ili ne nadležnosti da govori o njima, u kojima se nije „petljao“, o čemu smo detaljno pisali u tekstu U svakoj čorbi mirođija, osim u Banjaluci: Zašto Dodik izbjegava da se bavi političkim (ne)prilikama u najvećem gradu Srpske?.
Prvi veliki „šamar“ banjalučkom ogranku stranke na čijem je čelu, Dodik je „lupio“ početkom oktobra prošle godine, kada nije podržao inicijativu prvog SNSD-ovca najvećeg grada u Srpskoj, Vlade Đajića, o opozivu aktuelnog gradonačelnika, u koji je direktor UKC-a polagao velike nade.
Priča o prijevremenom sklanjanju Stanivukovića počela je poprilično furiozno. Đajić i većina banjalučkih odbornika SNSD-a svakodnevno je sakupljala potpise i vodila kampanju, a čak su slali i letke u poštanske sanduke u kojima su „dragim Banjalučanima“ objašnjavali kako je u toku bitka „za spas grada“.
Ipak, Dodik nije podržao pomenutu priču.
“Ići sad u referendum za opoziv je veoma opasna politička stvar. To smo gledali i popustili našim ljudima u Bijeljini i kada nije prošao referendum mi smo samo ojačali protivničku stranu”, rekao je tada lider SNSD-a.
U prvim danima nakon ove izjave djelovalo je da će se Đajić i ekipa oglušiti o ovaj i više nego jasan stav stranačkog šefa. Nastavili su voditi kampanju, a indirektno su poručili da se Dodik o tome ne pita jer „on glasa u Laktašima“.
Međutim, priča je polako jenjavala a potom i otišla u zaborav, bez formalnog obrazloženja Đajića i njegovih saboraca zašto se od nje odustalo. Da to nije bio incident pokazali su događaji iz prethodne sedmice. Dok Stanivuković vodi kampanju pod nazivom „Kocka je odbačena“, kojom želi da se zabrani otvaranje kladionica u blizini škola, njegovi oponenti mu poručuju da je riječ o populizmu te da pomenuto rješenje neće nimalo smanjiti probleme o kojima se govori.
Dostavljen je Prijedlog rezolucije o zabrani rada kladionica, kazina i automat klubova u blizini škola koja je po svojoj formi neobavezujući akt, koji ne proizvodi nikakve pravne posljedice.
“Riječ je o populističkom aktu kojim gradonačelnik želi da dobije medijsku popularnost. Biće interesantno da vidimo podatak koliko je kladionica otvoreno u vrijeme mandata Draška Stanivukovića, te koliko je inspekcijskih kontrola obavljeno“, rekao je SNSD-ov Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine Grada Banjaluka.
Ubrzo stiže odgovor Dodika i novi „šamar“ stranačkim kolegama. Inicijativa je, po njemu, opravdana.
“To pitanje je trebalo da bude zakonski riješeno. Kladionicama nije mjesto pored škola i potpuno su opravdana strahovanja roditelja da će djeca dio vremena provoditi u njima“, napisao je Dodik na društvenoj mreži „X“.
Dvije PDP-ove struje
Umjesto da iskoriste ove, očigledno, „gluve telefone“ na relaciji predsjednika SNSD i najvećeg odbora te stranke u Srpskoj, PDP se ponovo suočava sa podjelama koje, potencijalno, mogu dovesti do novih cijepanja, kakve smo vidjeli samo godinu dana ranije, u slučaju Jelene Trivić i njenih istomišljenika.
Jedan od preduslova za to bilo je imenovanje na potpredsjedničke funkcije i Draška Stanivukovića i Milka Grmuše, o čemu smo pisali u tekstu Demokratija ili “greška u koracima”: Očekuje li PDP novi unutarstranački sukob?. Drugi je nepopustljivost Stanivukovića kada je riječ o kandidaturi za poziciju na kojoj se nalazi, iako protiv sebe ima gotovo sve koalicione partnere, o čemu smo pisali u tekstu Opozicija nema rješenje za Banjaluku: Sve više glasova protiv Draška, on ih ignoriše i vodi kampanju.
Očekivano, u februaru dolazi do „varnica“ na relaciji Stanivuković-Grmuša, koji kritikuje mladog gradonačelnika te otvoreno naglašava kako Banjalukom vladaju tajkuni. Ono što je za mnoge bilo svojevrsno iznenađenje, jeste što mu se u tim kritikama, i to mnogo eksplicitnije, pridružio još jedan potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak, koji je sa Stanivukovićem i u rodbinskim vezama.
Strasti je pokušao smiriti lider stranke Branislav Borenović, ali je nakon dvije unutarstranačke sjednice, najavljene kao prelomne, dogovoreno samo da se o problemima u partiji neće govoriti javno i da će se sve riješiti interno, čega se trenutno drže svi učesnici. Radna grupa PDP-a, koja je zadužena da predloži ime kandidata, u međuvremenu sastala se samo jednom. Jedino što je poznato, a što je potvrdio i sam Crnadak jeste da su u igri dva kandidata. Imajući u vidu da je ponovio kako očekuje da će izabrano ime podržati sve opozicione partije, jasno je da i dalje istrajava na ranijim tvrdnjama da Stanivuković neće biti kandidat te partije.
Aktuelni gradonačelnik kao prednost ima samu funkciju preko koje u predizbornoj kampanji može prisvojiti zasluge za brojne projekte koji će u međuvremenu biti završeni, zatim rejting, za koji tvrdi da je najbolji među svim ponuđenim kandidatima te novac, koji je spreman izdvojiti za kampanju. Mane su mu te što ga neće podržati niko od koalicionih partnera i to što nije dovoljno dobro opovrgao brojne optužbe o već pomenutoj „simbiozi“.
Sa druge strane, Crnadak bi mogao dobiti naklonost koalicionih partnera ali bi bilo vrlo upitno šta bi u tom momentu ostalo od njegove stranke jer bi Stanivuković sigurno u tom slučaju napustio istu i samostalno izašao na izbore. Ostaje i nejasno zašto Crnadak prije godinu dana nije podržao Jelenu Trivić koja je tvrdila sve isto što on tvrdi danas, nego je čekao sve do sada.
(Ne)jedinstvena opozicija
Politički analitičari Nebojša Tojagić i Velizar Antić ne dijele mišljenje kada je riječ o nastupu opozicije u gradu na Vrbasu. Prvi smatra da će kandidat biti jedan, sa izvjesnim šansama naspram SNSD-ovog kandidata, dok drugi vjeruje u izlazak opozicije u više kolona te, najvjerovatniji, izborni poraz.
„Između Stanivukovića i banjalučkog PDP-a je znak jednakosti i vjerujem da su toga svjesni svi u opoziciji. Grmuša i Crnadak su u ovom momentu u toj partiji samo statistička greška“, ističe Tojagić.
On dodaje da PDP nije mnogo uzdrmao ni odlazak Trivićeve te, kako kaže, ništa se neće dogoditi ako isto učine i Grmuša i Crnadak.
Antić ipak ne vjeruje da su druge opozicione stranke spremne pogaziti ranije izrečeno te u zadnji čas podržati aktuelnog gradonačelnika.
„Ne vjerujem da će ga podržati Jelena, Vukanović, a i SDS je najavio svog kandidata ukoliko ne bude jedinstva. To će pogodovati SNSD-u i njihovom kandidatu“, kaže Antić.
Gerila.info