Na sastanku novinara i predstavnika nevladinih organizacija sa šefovima Klubova u Narodnoj skupštini Republike Srpske novinari su poslanicima, koji će na zasjedanju koje počinje sutra, raspravljati i o Nacrtu izmjena krivičnog zakonika Republike Srpske, pokušali da objasne zašto je kriminalizacija klevete pogubna za društvo u Republici Srpskoj.
Prije svega poslanicima je skrenuta pažnja da nacrt izmjena i dopuna zakona nije po zakonskoj proceduri stigao u Narodnu skupštinu Republike Srpske jer u Prednacrtu koji je prvobitno postavljen na stranicu Ministarstva pravde nije bilo spornih članova. Oni su ubačeni tek u Nacrt koji nije bio dovoljno dugo objavljen da bi iko mogao reagovati. Niko nije reagovao niti imao primjedbe na Prednacrt jer u njemu nije bilo spornih članova, rekli su novinari šefovima poslaničkih Klubova.
Novinari su rekli i da se opravdano plaše zloupotreba ukoliko kleveta bude kriminalizovana u Republici Srpskoj a naveli su da očekuju da će na udaru biti kritika i istina a da vjeruju da se sve radi kako bi političari bili još zaštićeniji.
“Apelovano je da se ovaj Nacrt vrati. Smanjiće medijske slobode i prava garantovana Ustavom, ugasiće preostali broj malih slobodnih medija“, rekao je Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka i urednik portala Capital. On je rekao da će na udaru biti i ostali građani koji mogu odgovarati zbog nečega izrečenog u kafani ili na dječijem rođendanu a što neko protumači kao uvredu.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Novinari su naveli da oni ne brane klevetu i laž, kako je nedavno izjavio Milorad Dodik, jer su mnogi od njih takođe predmet kleveta i etiketiranja od strane pojedinih medija u Republici Srpskoj ali da smatraju da problem “zagađenog javnog prostora” neće na taj način biti riješen. Pitali su poslanike zašto se nije krenulo sa donošenjem zakona koji će poboljšati transparentnost vlasništva nad medijima, depolitizovati javne servise i slično.
“Zabrinjavajuće je da se ide po svaku cijenu da se zakon podrži. Nismo čuli zbog čega postojeći mehanizmi nisu dovoljni“, rekla je Ivana Korajlić iz Transparency internationala BiH.
Novinari su podsjetili da se istim Nacrtom omogućava otkup kazne svim osuđenim do godinu dana automatski bez mogućnosti da sud o tome odlučuje kao i da na godinu dana bivaju, nakon sporazuma sa tužilaštvima, osuđena i lica za krivična djela korupcije.
“Sa jedne strane imamo situaciju u kojoj se povećavaju kazne i prijeti zatvorom novinarima i građnima kroz kriminalizaciju klevete a sa druge strane imamo situaciju da se olakšava neodlazak u zatvor licima koja budu uhvaćena u činjenju krivičnih djela korupcije, primanja mita, iznude…”, rekao je novinar Gerila info, Vladimir Kovačević.
Novinari su nakon sastanka u NSRS rekli da su stekli utisak kako pojedini šefovi Klubova nisu ni pročitali Nacrt zakona jer su bili iznenađeni pojedinim odredbama.
Šef Kluba Pokreta za državu, Saša Grbić rekao je da je Nacrt neprihvatljiv i da ga oni neće podržati. Isto su rekli šef Kluba PDP-a, Igor Crnadak i poslanik Liste za pravdu i red, Zagorka Grahovac.
Šef Kluba poslanika SNSD-a, Igor Žunić je rekao da Nacrt ima manjkavosti da vjeruje da predloženo riješenje nije idealno ali da je dogovor da poslanici SNSD podrže zakon u formi nacrta nakon čega bi uslijedila javna rasprava.
Novinari su pitali da li će tražiti ostavku ministra Miloša Bukejlovića ukoliko zakon od nacrta do prijedloga drastično promijeni izgled. Pitali su i ko je napisao izmjene zakona, ko je činio radnu grupu, zašto se zakon našao u proceduri i pored obećanja da neće ove godine…Pitanja su ostala bez odgovora.
GERILA info