Radnici u javnom sektoru u Republici Srpskoj već majsku platu će imati povećanu za 10 posto. Predstavnici četiri granska sindikata danas su potpisali sa resornim ministrima odluke o povećanju cijene rada, sa 100 na 110 KM.
Tačno u podne, u Ministarstvu pravde, kao i u Ministarstvu obrazovanja, nauke i kulture, a nešto kasnije, odluke su sa predstavnicima sindikata potpisali i ministar uprave i lokalne samouprave, kao i ministar zdravlja i socijalne zaštite.
Dragan Gnjatić predsjednik Sindikata obrazovanja izjavio je da će već majska plata biti povećana, ali da je inflacija učinila da povećanje bude zanemarivo.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
„U narednom periodu očekujemo da budu ispunjeni naši zahtjevi u vezi ujednačavanja platnih koeficijenata sa ostalim korisnicima budžeta i da posebno iskažemo naknade za topli obrok i regres, na već postojeće koeficijente“, izjavio je Gnjatić nakon potpisivanja i rukovanja sa ministricom Natalijom Trivić.
Topli obrok neće vidjeti ni pojedini radnici u pravosuđu. U pitanje radnih prava umiješao se i Ustavni sud BiH.
“Pravosuđe je u jednu ruku specifično u odnosu na druge budžetske korisnike zato što sad imamo novi momenat, a to je odluka Ustavnog suda BiH koja daje nosiocima pravosudnih funkcija pravo na topli obrok i zamislite situaciju da nosioci pravosudnih funkcija imaju topli obrok, a da svi ostali radnici nemaju. Ja se nadam da do toga na taj način neće doći nego da će se naš zahtjev, kao i svih ostalih sindikata konačno uvažiti, a da će Vlada naći sredstva da se dođe u ostvarivanje toplog obroka, izjavio je predsjednik Sindikata pravosuđa Siniša Petrović.
Pojedini sindikati povećanje smatraju neravnopravnim
Gerila ipak saznaje da još uvijek nema dogovora kada je riječ o sindikatu radnika u unutrašnjih poslova, kao i još nekim sindikatima.
Predsjednik Sindikata radnika unutrašnjih poslova Anica Jondić, iako je bila na pregovorima prije 10-ak dana u zgradi Vlade RS, zajedno sa ostalim predstavnicima iz Saveza sindikata, kasnije je bila među potpisnicima koji su uputili inicijativu za pokretanje Interpelacije u NSRS, kojom se traži vraćanje toplog obroka.
Jondić je tada rekla da nije pravično povećanje od 10%, jer na taj način oni sa srednjom stručnom spremom dobijaju uvećanje plate od 60-ak KM, dok oni na najvišim funkcijama dobijaju i više od 300 maraka.
Istog je mišljenja i Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave.
“Sindikat Uprave Republike Srpske danas je održao redovnu sjednicu po pitanju ponude Vlade Republike Srpske da se poveća cijena rada za zaposlene u javnoj upravi i za zaposlene u javnim službama koje mi predstavljamo i mi kažemo da smo mi to danas jednoglasno odbili iz prostog razloga jer ne želimo da dajemo legitimitet za povećanje plata na način da će čistatice u zgradi Vlade imati povećanje od 60 maraka, a da će pomoćnik ministra imati povećanje u iznosu od više od 300 maraka”, izjavio je Marić.
On je rekao da je ovo jednostrana odluka Vlade, koja je donijela zaključak još 28 aprila, te da Vlada RS na ovaj način ubija socijalni dijalog, jer se nije ni dogovaralo o toj cijeni rada.
Marić je dodao i da se sve ovo dešava zahvaljujući “17.ministarstvu u Vladi RS”, misleći pri tome na Savez sindikata.
Kako kaže, nakon svega će se konačno na sindikalnoj sceni razdvojiti sindikati koji štite interese radnika i oni koji služe da bi stavili svoju verifikaciju na svaku političku odluku.
Smatra da se sa sumom koja će biti potrošena za povećanje plata mogla utrošiti za vraćanje toplog obroka.
“Mi smo i dalje država paradoksa gdje najgori kriminalci koji izdržavaju zatvorsku kaznu imaju pravo na tri topla obroka, a ovi ljudi koje mi predstavljamo, nemaju pravo ni na jedan topli obrok”, zaključio je Marić, uz najavu mogućih radničkih štrajkova.
I dok se uveliko potpisuju odluke o povećanju plata u javnom sektoru, pred zgradom Vlade Republike Srpske i dalje štrajkuju radnici Centra za profesionalnu rehabilitaciju.
Kako stvari stoje, neće biti povećanja plata u privatnom sektoru, mada prema riječima potpredsjednika Vlade RS Antona Kasipovića, stav Vlade je da se moraju zaštiti svi zaposleni u RS.
„Ja mislim da ne smije nijedan radnik biti izvan fokusa Vlade i poslodavaca. Na kraju krajeva, zaposleni u privatnom sektoru pune budžet i mora se voditi računa o tome. I ono što znam kao lični stav premijera Viškovića i stav Vlade je da učinimo sve što je moguće da dođe do korekcija plata svih zaposlenih jer često navodimo taj primjer da je litra ulja jednaka i meni i zaposlenom bilo gdje“, izjavio je Kasipović.