Na hitnoj sjednici Generalne skupšine Ujedinjenih nacija izglasana je rezolucija kojom se osuđuje ruska agresija nad Ukrajinom.
Ujedinjene nacije su ogromnom većinom glasale za rezoluciju kojom se izražava žaljenje zbog ruske invazije na Ukrajinu i poziva na trenutno povlačenje njenih snaga.Za je glasala 141 država, protiv je bilo pet država, a uzdržano 35. Bosna i Hercegovina, ali i Srbija su među državama koje su glasale “za”.
U rezoluciji, koju su susponzorirale 94 zemlje, navodi se da UN “najoštrije žali zbog agresije Ruske Federacije na Ukrajinu”.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Zahtijeva se da “Ruska Federacija odmah prestane s upotrebom sile protiv Ukrajine” i “odmah, potpuno i bezuslovno povuče sve svoje vojne snage”.
U BiH po starom: Ne postoji dogovor
S druge strane, u Bosni i Hercegovini i dalje traju rasprave da li BiH treba da osudi napad Rusije i uvede sankcije ili da zauzme neutralni stav.
Prije glasanja u UN, održana je sjednica Predsjedništva BiH, koju je napustio Milorad Dodik, zbog neslaganja sa stavovima ostalih članova Predsjeništva. Naime, on je na sjednici tražio da se Bosna i Hercegovina očituje kao neutralna u agresiji Rusije na Ukrajinu.
Tvrdi da insistira na tome da se poštuje Ustav Bosne i Hercegovine, pa i prilikom utvrđivanja stava o ratu u Ukrajini.
“Sjednica je prekinuta zato što ostali krše Ustav Bosne i Hercegovine, ohrabreni od američkih i evropskih struktura. Misle kao i 90-ih da treba biti provedeno ono što isključivo oni misle”, rekao je Dodik, koji je dodao da je srušena svaka ustavna struktura i jedini izlaz je da se poštuje Ustav.
“Samo Predsjedništvo može zauzeti stavove, a ne ministri i ambasadori. Ovo je ciničan pokušaj da se obezvrijede stavovi i cijeli srpski narod”, izjavio je Dodik novinarima.
S druge strena, Željko Komšić kaže da je Dodik na današnjoj sjednici tražio da se raspravlja o Ukrajini jer smatra da su nastale dvije nove države na teritoriji Ukrajine.
“Dnevni red je usvojen jednoglasno, a zatim je Milorad Dodik predložio izmjene Zakona o Centralnoj banci BiH, kao i tačku gdje bi se raspravljalo o situaciji u Ukrajini, istina bez prijedloga zaključaka i materijala. Po proceduri i poslovniku i taj prijedlog je stavljen na glasanje, Dodik je bio “za”, a Džaferović i ja smo bili protiv. Dodik je tada održao jedan govor u kojem je, nesmotreno ili s namjerom, iznio stavove koji ne stoje”, izjavio je Komšić.
Komšić dodaje da je Dodik izjavio da su na teritoriji Ukrajine nastale dvije države, misleći na samoproglašene republike Donjeck i Lugansk.
“To je za mene neprihvatljivo. Dakle, ne možemo raspravljati o tim stvarima na osnovu činjenice da je to stvar koju priznaje samo Ruska Federacija. To je bio Dodikov završni govor prije nego je napustio sjednicu. Nažalost, mislim da Dodik izvršava dogovorene planove s Ruskom Federacijom i da je daljnji cilj destabilizacija BiH. Šta god on pričao i koga god on vrijeđao, jasno je da postoji jedan plan i on je pokrenut i ide se u realizaciju”, napominje Komšić.
Dramatična poruka Aleksandra Vučića: Ja mislim da je ovo tek početak
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti povodom razvoja situacije u Ukrajini.
“Veoma mi je teško da se obratim građanima, verovatno u najlošijem raspoloženju u posljednjih deset godina”, rekao je.
“Kriza u Ukrajini utiče i na Srbiju”, dodao je.
“Cijeli svijet je postao drugačiji i bukvalno više ništa nije isto”, rekao je.
“Dogodile su se tektonske promene na svjetskoj sceni, i Srbija se nalazi u izuzetno teškoj situaciji i manje nego ikada postoji razumijevanje za poziciju Srbije i našeg naroda bilo gdje u svijetu”, kazao je.
“Lično sam razgovarao sa predstavnicima SAD i EU, sa Ursulom fon der Lajen, sa predsjednicima Francuske, Njemačke. Razmjenjivao sam poruke sa šefovima Evropskog savjeta, o našim glasanjima i svemu drugom”, rekao je Vučić.
“Srbija je suočena sa ogromniim pritiskom i time da malo ko želi da čuje vašu argumentaciju onda vam je jasno koliko je naša pozicija teška”, dodao je.
“Ja mislim da je ovo tek početak, pritisci na našu zemlju biće ogromni u narednom periodu. Vidjeli ste da su Albanci podnijeli zahtjev da postanu dio NATO, vidjeli ste i da su dobili podršku sile kao što je Turska”, rekao je.
“Neka od sledećih inicijativa će biti isklučenje Rusije iz UN”, nastavio je.
“Planiraju da na osnovu člana 6 povedu rasporavu u tome. Onda to otvara prtostor za promjenu rezolucije 1244 poslije čega mi više nemamo pravni osnov i sledi priznavanje nezavisnosti Kosova”, rekao je Vučić.