Dugonajavljivani Zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu, koji je prošle godine u NSRS predložio vladajući SNSD, nakon čega je upućen u javnu raspravu, naći će se sutra pred narodnim poslanicima.
Opozicija u Srpskoj već dugi niz godina opominje na neophodnost usvajanja ovakvog zakona, međutim sada je da inicijativa došla nenadano iz dvorišta stranke Milorad Dodika.
Konkretno prošle godine pred poslanicima je našao prijedlog SNSD-a o Nacrtu navedenog zakona, međutim malo kasnije je i opozicioni SDS predstavio svoj Nacrt zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom oporezivanju nezakonito stečene imovine. Sutra će se na dnevnom redu naći verzija koju je predložio SNSD.
Primjedbe i sugestije na navedeni nacrt zakona u proteklom periodu davale su sudije, profesori, Pravobranilaštvo RS, predstavnici Poreske uprave, ali i Transparency International BiH. Kako je navedeno u materijalima, ideja predlagača odnosno SNSD, je da se posebno istraže građani koji imaju uvećanje imovine u uzastopne tri godine veće od 300.000 maraka.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Ideja predlagača, kako je istaknuto u materijalima, jeste da se pod lupu stave svi građani koji imaju uvećanje imovine u uzastopne tri godine veće od 300.000 maraka.
Ukoliko se usvoji ovaj zakon, od svakoga ko ne bude mogao dokazati srazmjeru između primanja i imovine koju posjeduje pristupiće se oduzimanju nekih od nepokretnih stvari, poput stana, kuće ili poslovne zgrade.
“Kroz ponuđena rješenja SNSD-a vidjećemo da li tu postoji zaista volja da se obračunaju sa svim onim koji su do imovine došli nelegalno ili je samo riječ o ušminkanom zakonu koji će postojati na papiru, ali neće biti primjenljiv i neće davati rezultate koje građani očekuju”, izjavio je Davor Šešić, poslanik iz redova SDS-a.
Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH, rekao je da se zalaže za to da svako dokaže porijeklo svoje imovine, pogotovu javni službenici, ali da to ne treba da bude “hajka na vještice”.
Dodik se posebno “brecnuo” na predstavnike opozicije u Srpskoj koji su izrazili skepsu prema usvajanju jednog ovakvog zakona.
Iz Transparency International BiH upozoravaju da bi krug lica koji bi bili prioritet pri kontroli imovine ili faktori rizika morali bi biti jasno određeni u samom zakonu, te se to ne smije prepustiti diskreciji novoosnovanog sektora u Poreskoj upravi, ili uređivanju kroz podzakonske propise.
Takođe upozoravaju da navedeni Prijedlog Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu nije precizirao nad kojim licima bi se i po kojim kriterijumima sprovodile kontrole porijekla imovine, a čime se ostavlja prostor za političke zloupotrebe selektivnom primjenom zakona.
TI BiH je u javnoj raspravi istakao da bi Prijedlog Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezom na imovinu mogao biti i predmetom ocjene ustavnosti zbog izrazito visoke poreske stope (75%), kao i da je upitno postoje li kapaciteti u Poreskoj upravi RS da se zakon retroaktivno primjenjuje na period od 1992. godine. Upravo zbog toga je bitno da se zakonom jasno odrede grupe lica koje su pod povećanim rizikom, a koje bi trebale biti prioritet pri provjeri porijekla imovine.
GERILA.info