Borik je ključao mnogo puta od kada je sagrađen do danas. Danas sve rijeđe jer je sport u Banjaluci u posljednjih dvadesetak godina doveden do gašenja. Kao da je to činjeno sa razlogom i sistemski. Mlađi se sjećaju utakmica K.K. Borac u nekadašnjem kupu Saporta, stariji sa sjetom prepričavaju utakmice R.K. Borac, naročito finalnu u Kupu šampiona i mečeve B.K. Slavija.
Bokserski klub Slavija nekadašnji je gigant bokserskog sporta, ne samo u BiH i bivšoj Jugoslaviji. Klub je bio poznat ljubiteljima boksa u Evropi i svijetu zahvaljujući bokserima koji su postizali sjajne rezultate na međunarodnoj sceni a u Banjaluku donosili i olimpijske medalje. Nekada bilo sada se spominjalo.
Od Slavije giganta ostala je Slavija patuljak koja se bori za preživljavanje. Pored svega, nije izbjegla ni to da bude predmet sukoba različitih interesa.
Aktuelna uprava Slavije, tvrdi da je u posljednja dva mjeseca krenuo napad na Slaviju uz tvrdnje da je klub pred gašenjem. Tvrde da su sve pokrenuli članovi bivše uprave koja je u Slaviji ostavila dug od 200 000 maraka zbog čega je račun i dalje u blokadi. Uprava Slavije tvrdi da je sve počelo kada je Slavija, konačno, uspjela da pravno zabrani korištenje imena Slavija drugom klubu koji su osnovali bivši članovi uprave Slavije nakon što su otišli iz kluba.
“Mojim dolaskom u klub, prije četiri i nešto više godina, zatekao sam ovdje katastrofalno finansijsko stanje. Klub je imao oko 200 000 maraka duga, blokiran račun. Klub je praktično bio ugašen, samo se vodio na papiru. Većina iz upravnog odbora se razbježala odnosno razbježali su se oni koji su imali oraha u džepovima“, kaže Zoran Milaković predsjednik U.O. Slavija.
Slavija trenutno duguje još 50 000 maraka, tvrdi aktuelna uprava. Oni tvrde i da je prethodna uprava kluba izmišljala troškove, imala nepotrebna plaćena radna mjesta.
“Taj prethodni sastav kada je napustio ovaj klub…Išli su sa prijedlogom na upravi i na skupštini da se pokrene stečaj u Slaviji. Uspjeli smo nekako izlobirati da njihov prijedlog ne prođe. Međutim oni su otišli i osnovali su drugi, privatni bokserski klub Slavija. pod istim nazivom samo što su dodali 1961. godina. Taj bokserski klub je, na žalost, hožu da javnost zna da je ministarstvo sporta odmah podržalo taj klub i uplatilo im, jednom 50 000 maraka, jednom 30 000 maraka, ukupno 80 000 a mi smo od ministarstva dobili, vjerovali ili ne nula maraka. Kao izvorni bokserski klub Slavija. A oni su odmah nakon mjesec, dva dobili 80 000 maraka što ne isključuje tu negdje ili politiku ili lobiranje kod politike“, rekao je Milaković na konferenciji za novinare u B.K. Slavija.
Članovi uprave Slavije tvrde da su uspjeli da pravno onemoguće novom klubu korištenje imena Slavija.
“Taj isti klub Slavija 1961 je pred gašenjem i ne radi više i ta ista ekipa se pokušava vratiti na mala vrata u bokserski klub”, kaže Milaković. On vjeruje da je to bio cilj protesta ispred Slavije o kojima je Gerila izvještavala.
Iz ministarstva porodice, omladine i sporta, do momenta objavljivanja ovog teksta, nisu odgovorili na naša pitanja u vezi sa tvrdnjama uprave Slavije o izdvajanju novca za novoosnovani klub Slavija 1961.
Gerila info