Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u Republici Srpskoj. Iz Federacije BiH stižu oštre osude. Reagovali su i predstavnici međunarodne zajednice.
Zakon je usvojen po hitnom postupku na osmoj posebnoj sjednici Parlamenta RS sa 56 glasova za.
Zakonom je predviđeno da se odluke Suda BiH neće primjenjivati i izvršavati na teritoriji RS dok Parlamentarna skupština BiH ne donese zakon o Ustavnom sudu BiH.
U zaključku koji su predložili poslanici vladajuće većine u NSRS zahtijeva se da se u okviru 14 prioriteta ispostavljenih od strane EU prioritetno i hitno treba rješavati pitanje reforme Ustavnog suda BiH, odnosno odlaska stranih sudija i da se u okviru te reforme usvoji zakon o Ustavnom sudu BiH. Pored pitanja reformi Ustavnog suda BiH prioritet treba da bude pitanje zatvaranja OHR-a.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
NSRS traži od svih svojih izabranih predstavnika da ne učestvuju u razgovorima o rješavanju bilo kojeg od ostalih prioriteta EU, dok se ova dva ranije prioriteta ne riješi.
Parlament RS zadužuje Vladu RS da joj podnese Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, kojim će biti propisano posebno krivično djelo postupanja suprotno odredbama Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.
U zaključku se navodi da će prema institucijama i organima Republike Srpske koji budu postupali suprotno odredbama Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, Narodna skupština Republike Srpske donijeti zakone ili druge odgovarajuće pravne akte o preduzimanju mjera i radnji prema tim institucijama i organima, uključujući i mjere njihovog ukidanja.
NSRS sutra odlučuje o Zakonu o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH
Zaključak stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srpske.
Odmah po usvajanju Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u RS stigle su oštre reakcije iz Federacije BiH i od predstavnika međunarodne zajednice.
Iz američke ambasade u BiH su naveli da poslanici NSRS nemaju pravo donijeti takvu odluku.
“Narodna skupština Republike Srpske danas je izvela bezobziran napad na Dejtonski mirovni sporazum i njime uspostavljen Ustav Bosne i Hercegovine. Nikakva politička retorika ili dezinformacije ne mogu promijeniti osnovnu činjenicu jasno navedenu u Članu III Dejtonskog ustava da RS mora u potpunosti poštovati odluke institucija Bosne i Hercegovine, što uključuje konačne i obavezujuće presude Ustavnog suda BiH. Republika Srpska ne može jednostrano poništiti ovu obavezu, niti može zakonski ignorisati presude Ustavnog suda”, navode iz Ambasade SAD.
Ističu da su Srbi sastavni dio multietničke BiH i imaju ključnu ulogu u kreiranju institucija u BiH i određivanju njene budućnosti te da je to sadržano u Dejtonskom mirovnom sporazumu.
Naglašavaju da je donošenje odluka u Ustavnom sudu BiH bez učešća dvoje sudija imenovanih iz RS posljedica Dodikovog sprečavanja NSRS da imenuje dvoje sudija u Ustavni sud BiH.
Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) danas je izvela bezobziran napad na Daytonski mirovni sporazum i njime uspostavljen Ustav Bosne i Hercegovine. Nikakva politička retorika ili dezinformacije ne mogu promijeniti osnovnu činjenicu jasno navedenu u Članu III (3) Daytonskog…
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) June 27, 2023
Ističu da Milorad Dodik nije jedini krivac nego i rukovodstvo NSRS koje je omogućilo donošenje ovakvih izmjena u zakonu RS-a.
“Bez sumnje će gospodin Dodik ponoviti svoje banalne i pogrešne tvrdnje da su Ustavni sud i njegove odluke nelegitimne, anti-srpske, ili protiv Republike Srpske jer u Sudu nema dvojice sudija imenovanih od strane RS. To je očigledno licemjerno imajući u vidu njegovo odbijanje da odobri imenovanja. U tom kontekstu, ako su nečije aktivnosti protiv Republike Srpske ili protiv Srba, onda su to aktivnosti gospodina Dodika. Rukovodstvo NSRS suodgovorno je jer je omogućilo neustavne i anti-Dejtonske napade gospodina Dodika na Ustavni sud BiH”, ističe se u saopštenju.
U zajedničkom saopštenju SDP-a BiH, Naroda i Pravde i Naše stranke ističe se da usvajanje zakona kojim je NSRS propisala da se odluke Ustavnog suda BiH neće objavljivati, primjenjivati i izvršavati na području RS predstavljaju grubo kršenje Ustava BiH, Dejtonskog mirovnog sporazuma i otvoreni udar na ustavno-pravni poredak BiH.
“Sasvim je jasno da je usvajanje Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH protivustavno jer je Ustavom BiH i svim drugim pozitivnim normama jasno propisano da niža administrativna jedinica ne može derogirati odluke države i državnih institucija”, navodi se u saopštenju Trojke podsjećajući vlasti u Republici Srpskoj, a posebno predsjednika RS Milorada Dodika, da je postojanje, sastav i način odlučivanja Ustavnog suda BiH dio Ustava Bosne i Hercegovine koji je opet dio Dejtonskog mirovnog sporazuma.
“Iako se u svom redukcionističkom tumačenju Dejtonskog sporazuma često poziva na ‘slovo Dejtona’, iz postupanja prema Ustavnom sudu BiH jasno je da Milorad Dodik i vlasti u Republici Srpskoj krše osnovne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma. Takav pristup pokazuje da se ustvari ne poštuje nikakav princip izuzev golog pravnog i političkog nasilja. Ustavni sud, sa svojom jedinstvenom ulogom u pravosudnom sistemu Bosne i Hercegovine, predstavlja jednu od najvažnijih institucija države Bosne i Hercegovine i jasno poručujemo da je atak na Ustavni sud u stvari atak na Dejtonski mirovni sporazum i direktno ugrožavanje mira u Bosni i Hercegovini”, ističe se u saopštenju Trojke.
Trojka poziva Narodnu skupštinu Republike Srpske da ispuni svoju ustavnu obavezu i imenuje nedostajuće sudije u Ustavni sud BiH te da se vrati u okvire ustavnog djelovanja.
“Jasno prepoznajemo da se ne radi ni o kakvom blefu ili politikanstvu već o namjeri da se izvrši udar na ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine. Tužilaštvo BiH ima svaku obavezu i odgovornost da u ovakvim slučajevima djeluje. Krivični zakon BiH u članu 156 propisuje krivično djelo napad na ustavni poredak dok u članu 239 kao krivično djelo definira odbijanje izvršenja odluka Ustavnog suda BiH te Tužilaštvo BiH ima nedvosmislenu obavezu da reagira. Takođe, jasno ukazujemo da ovakve odluke direktno ugrožavaju mir u Bosni i Hercegovini i regionu. Na pravno nasilje nije moguće odgovoriti bilo kakvim kompromisom ili popuštanjem i nesumnjivo ćemo iskoristiti sva pravna i politička sredstva da ovakve rušilačke pohode zaustavimo. U uslovima otvorene ucjene jasno je da je nemoguće očekivati da će Parlamentarna skupština BiH razmatrati bilo kakav zakon o Ustavnom sudu BiH. Istovremeno, očekujemo od međunarodne zajednice, a posebno od visokog predstavnika u BiH, da odlučno i nedvosmisleno stane u zaštitu mira, Dejtonskog sporazuma i ustavno-pravnog poretka Bosne i Hercegovine. Usvajanje ovakvih zakona i najava da će se na sličan način odnositi spram Tužilaštva BiH i SIPA-e predstavljaju akutni izazov miru u BiH i regiji”, navodi se na kraju zajedničkog saopštenja ove tri stranke.
Gerila/RTRS/Klix/Dnevni avaz