U Kulturnom centru „Banski dvor“ u petak, 13. aprila, održana je svečana akademija povodom dvadeset godina postojanja i rada Udruženja Slovenaca Republike Srpske „Triglav“ Banjaluka.
Svečanost je počela nastupom mješovitog hora „Davorin Jenko“, nakon čega su prisutni imali priliku da se u kratkom dokumentarnom filmu „Triglav Banja Luka 20 let“ (Triglav Banja Luka 20 godina) autora Dušana Tomažiča upoznaju sa nastankom i razvojem Udruženja „Triglav“ ali i sa prvim organizovanim udruživanjem Slovenaca u Bosanskoj krajini još od vremena Austrougarske monarhije krajem XIX i početkom XX vijeka. Kompletan film možete pogledati na sljedećem linku: http://4d.rtvslo.si/arhiv/dokumentarni-filmi-in-oddaje-izobrazevalni-program/174529981.
Nakon projekcije filma za svečane zvanice, članove i simpatizere Udruženja priređen je bogat kulturno-umjetnički program. Prvo su članovi folklorne grupe Udruženja „Triglav“ za prisutne spremili splet slovenskih narodnih plesova. Prisutnima se zatim obratila predsjednica udruženja gospođa Marija Grbić koja je predstavila rad Udruženja, izazove s kojima se Udruženje susreće kao i projekcije za budućnost za koju se nada da će biti plodonosna. Nakon prigodnih riječi gospođe Grbić, prisutnim gostima se Listovom parafrazom na Verdijev Rigoleto predstavio i mladi banjalučki pijanista Dejan Janković koji je član Udruženja još od djetinjstva.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Zatim su uslijedila obraćanja zvanica. Prvi je prisutne pozdravio ministar u Vladi Republike Slovenije zadužen za pitanje Slovenaca u inostranstvu gospodin Gorazd Žmavc. Nakon njega prisutnima se obratila ambasadorka Republike Slovenije u Bosni i Hercegovini gospođa Zorica Bukinac. Ispred Grada Banja Luka prisutne goste, članove i simpatizere Udruženja pozdravio je gradonačelnik Banjaluke gospodin Igor Radojičić koji je naglasio da nacionalne manjine dodatno obogaćuju multikulturnu sliku Banjaluke.
Nakon obraćanja zvanica prisutne je zabavila mlada umjetnica iz Maribora Laura Zorger. Nakon nje učenici škole slovenačkog jezika pod vodstvom profesorice Barbare Hanuš prisutnima su predstavili svoja znanja iz slovenačkog jezika.
Naposlijetku, predsjednica Udruženja „Triglav“ gospođa Marija Grbić uručila je zahvalnice saradnicima bez čije pomoći bi prvih dvadeset godina rada Udruženja bilo neuporedivo teže. Zahvalnice su uručene Kancelariji Vlade Republike Slovenije za Slovence u inostranstvu i svijetu, zatim Gradu Banja Luka, Ministarstvu prosvjete, nauke i sporta Republike Slovenije, Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske, Zavodu Republike Slovenije za školstvo, Kulturnom centru Banski dvor Banja Luka i Udruženju za razvijanje volonterskog rada Novo mesto. Potpredsjednica Udruženja gospođa Nataša Kajmaković uručila je posebne zahvalnice predsjednici Udruženja gospođi Mariji Grbić i jednom od osnivača Udruženja gospodinu Stanku Prosenu. Nakon uručivanja zahvalnica prisutnima se obratio i ministar prosvjete i kulture Republike Srpske gospodin Dane Malešević naglašavajući da su nacionalne manjine veliko bogatstvo RS.
Inače, što se istorijata tiče, Slovenci su u prvim godinama po dolasku u BiH bili zaposleni kao državni službenici, učitelji, umjetnici i stručnjaci u privredi. Nakon Prvog svjetskog rata, za vrijeme Kraljevine SHS, dijelovi teritorije Slovenije su Rapalskim ugovorom pripali Italiji, a nadolazeći fašizam otjerao je mnoge Slovence iz zemlje. Mnogi od njih su se naselili u okolini Banjaluke. Slovenci su ubrzo osjetili potrebu za povezivanjem i druženjem. Već 1923. godine osnovana je prvo slovensko iseljeničko kulturno društvo „Triglav“. Uskoro je osnovana i Slovenska poljoprivredna zadruga, a popularno okupljalište postala je slovenska kuhinja. Slovenci su takođe bili izuzetno aktivni i u Slatini. Poslije Drugog svjetskog rata organizovane aktivnosti Slovenaca bile su zaustavljene. Nakon sukoba u BiH devedesetih godina prošlog vijeka Slovenci se ponovo udružuju što dovodi do osnivanja Udruženja „Triglav“ 1998. godine. Od prvobitne namjene povezivanja i pružanja pomoći sunarodnicima u poslijeratnom periodu, Udruženje „Triglav“ je vremenom postalo nosilac kulturnog i društvenog života Slovenaca u Banjaluci i Bosanskoj krajini.