“Neću se odreći gospodina Nenada Nešića uprkos bezbroj neslaganja”, poručio je prvi čovjek Istočnog Sarajeva i predsjednik SNSD-a u pomenutom gradu Ljubiša Ćosić, komentarišući hapšenje ministra bezbjednosti BiH i lidera DNS-a, koje je potreslo krajem prošle godine domaću političku scenu.
Podsjećamo, Nešić se trenutno nalazi u jednomjesečnom pritvoru jer je osumnjičen da je zloupotrebom položaja direktora „Puteva Srpske“, na čijem čelu se nalazio u periodu od 2016. do 2020. godine, dobio preko milion maraka mita. Iako se prema saznanju portala Raport u ministarstvu na čijem je čelu vodi kao da je na bolovanju, ostanak na ovoj poziciji je neizvjestan jer je pokrenuta njegova smjena.
Nešićevo imenovanje
Ćosićeva izjava bi bila tek jedna u nizu u kojoj se partneri iz vlasti međusobno bore jedni za druge, ali imajući u vidu događaje koji su prethodili Nešićevom imenovanju na aktuelnu funkciju, ona se može ocijeniti i licemjernom.
Novinarka iz Istočnog Sarajeva Sanja Vasković podsjeća u razgovoru za Gerilu da je SNSD Istočno Sarajevo na čelu sa gradonačelnikom Ljubišom Ćosićem i poslanikom u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Miroslavom Vujičićem svojevremeno bio najglasniji protiv Nešićevog imenovanja.
Naime, DNS je 2022. godine ostvario loš izborni rezultat te nije uspio obezbijediti nijedan mandat u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH te nije bio konkurentan za dobijanje ministarske pozicije u Savjetu ministara BiH. U prilog im nije išlo ni to što su dvije godine prije toga djelovali opoziciono, zbog čega unutar vladajuće koalicije nisu bili raspoloženi da im tek tako “pruže ruku” i prihvate nazad, naročito stranke poput DEMOS-a i Ujedinjene Srpske.
Ipak, na iznenađenje mnogih, lider SNSD-a i prvi čovjek Srpske Milorad Dodik kandidovao je Nešića na jednu od najznačajnijih funkcija u BiH. Tome su se usprotivili sugrađani lidera DNS-a i Dodikove partijeske kolege, poput pomenutih Ćosića i Vujičića.
“Nismo zadovoljni kadrovskim rješenjima za Savjet ministara i smatramo da Nenad Nešić, nema znanja i kompetencije da obavlja poziciju za koju je predložen i stotinu razloga je zašto ne treba podržati njega za to mjesto. Sve što je radio, kada je bio direktor Puteva RS vidimo kako je radio od tri odrona od Foče do Istočnog Sarajeva samo je jedan zakrpljen. Vidjeli ste kako je rukovodio partijom i partija koja je imala 100.000 glasova pala je na 30.000 glasova. Ako bi kojim slučajem bio izabran za ministra vjerovatno bi upropastio to ministaratrvo”, rekao je Vujičić.
Ćosićev preokret
Sanja Vasković kaže da su Ćosić i Vujičić “kao Nešićevi sugrađani očigledno najbolje znali ko je lider DNS-a i kakvim se sve poslovima bavi u Istočnom Sarajevu”.
“No, euforija je trajala samo jedan dan s obzirom da je sastanak sa šefom, tačnije Miloradom Dodikom pokazao da živimo u jednom autokratskom sistemu gdje se za sve pita jedna osoba očigledno, tako je i u SNSD-u. Gradonačelnik Ćosić je doživio tada javno poniženje, razgovor sa predsjednikom SNSD-a uopšte nije bio prijatan, čak se govorilo da je Dodik Ćosiću prijetio isključenjem iz stranke. Moram istaći da gradonačelnik Ćosić za skupštinskom govornicom često kritikuje Vladu Republike Srpske, ponajviše jer zapostavljaju Istočno Sarajevo, no, na konferenciji za medije uvijek se uredno zahvali za milione koje su dali za izgradnju pojedinih infrastrukturnih objekata”, kaže naša sagovornica.
Nakon dvije godine, dodaje ona, dolazi do potpunog preokreta, jer Ćosić od buntovnika dolazi do obožavaoca lidera DNS-a.
“Moram napomeniti da na jednoj od konferencija za medije, nakom hapšenja ministra Nešića gradonačelnika Ćosića nisam uopšte pitala da to komentariše, no osjetio je potrebu da javno podrži lidera DNS-a pod krinkom ‘da se neće odreći naših ljudi’, što uopšte nema veze sa koruptivnim radnjama koje se istom stavljaju na teret”, kaže Vaskovićeva.
Ona se potom osvrnula i na razloge približavanja prvog čovjeka Istočnog Sarajeva Nešiću.
“Razlog približavanja Nešiću tokom ovih godina bio je njegov sve veći uticaj u ovom gradu jer je kao ministar bezbjednosti imao raširene ruke za ostvarivanje dobrih rezultata na proteklim lokalnim izborima, pa je SNSD trebao njihovu podršku. S druge strane, zanimljiva je i gradonačelnikova izjava da će možda on sutra biti na tom mjestu kao Nešić, pa se pitam da li je mislio na malverzacije vezane za izgradnju Memorijalnog kompleksa stradalim srpskim civilima zbog kojeg je prijavljen Posebnom odjeljenju za suzbijanje korupcije u Banjaluci”, zaključila je Vaskovićeva.
Dvostruko poniženje
Nije Ćosić samo jednom pognuo glavu. Pored toga što je na kraju popustio te prihvatio Dodikov prijedlog da Nešić bude imenovan za prvog čovjeka ministarstva bezbjednosti BiH, uslijedio je još jedan “hladan tuš” za gradonačelnika Istočnog Sarajeva.
Naime, kao nagradu za “spuštanje lopte”, lider SNSD-a obećao je Ćosiću i njegovim saradnicima da će upravo oni izabrati novog ministara finansija BiH, nakon što se Zoran Tegeltija, koji je tada obavljao pomenutu funkciju, “preseli” u fotelju direktora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
Tegeltija je prešao na novu funkciju, a za njegovog nasljednika izabran je Srđan Amidžić, kadar banjalučkog SNSD-a. Ćosić se o tome uopšte nije ni oglasio.
Podsjećamo, on je u posljednje vrijeme često punio novinske stupce zahvaljujući svojim problematičnim izjavama. Tako je Ćosić, koji je i predsjednik Saveza opština i gradova RS, nedavno tokom verbalnog sukoba sa gradonačelnikom Bijeljine Ljubišom Petrovićem izjavio da su “Semberci švercovali, dok su drugi ratovali” a potom sagovornika nazvao “kupusarom”.
Pomenuta izjava izazvala je burne reakcije, a brojna boračka udruženja su tražila njegovu smjenu, nakon čega je uslijedilo i Ćosićevo izvinjenje.
Gerila.info