Republički štab za vanredne situacije zabranio je kretanje lica na teritorije Republike Srpske od večeras od 20:00 do 5:00 časova i ta zabrana će trajati do 30. marta.
Nepoštovanje odluke će se kažnjavati, a za njeno provodođenje zadužen je MUP. Odluka stupa na snagu od večeras.
Zaključak o zabrani kretanja se, između ostalog, ne odnosi na zdravstvene radnike koji su na zadatku, na lica kojima je neodložno potrebna pomoć, pripadnike MUP-a, licima kojima poslodavac izda potvrdu, kao i onima kojima MUP izda dozvolu.
Za lica koja se nađu na putu, kao što su vozači, večeras se neće primjenjivati mjere, ali ubuduće moraju imati od poslodavca potvrdu o kretanju.
Govoreći o tome kako treba izgledati potvrda poslodavca za kretanje u periodu kada je zabranjeno, premijer je rekao da treba da sadrži osnovne podatke radnika, gdje radi i da ima potrebe raditi u tom vremenu, te da mora imati pečat.
Zabrana će se u punom kapacitetu primjenjivati od sutra, rekao je Višković.
On je istakao da se zabranjuje kretanje za lica starija od 65 godina, kao i da je Štab donio zaključak o zabrani okupljanje u vjerskim objektima.
Višković je rekao da nema promjene kada je riječ o oboljelima od virusa, te da je pacijent iz Prijedora priključen na respirator. Ostali, dodao je, nemaju posljedice niti šta ukazuje da im je stanje pogoršano u odnosu na jučerašnji dan.
Višković je rekao da je jedan ljekar na UKC bio pozitivan na virus korona i da su preduzete sve mjere zaštite.
“Donesen je i zaključak o formiranju tima za praćenje provođenja mjera Republičkog štaba za vanredne situacije čiji je predsjednik Nenad Stevandić”, dodao je Višković, koji je i predsjednik Vlade.
On je naglasio da će Vlada Republike Srpske izdvojiti 3.650.000 KM za nabavku pokretne bolnice sa 500 bolničkih kreveta i cijelokupnom pratećom opremom u površini od 6.000 kvadrata.
“Rok isporuke je deset dana. Nabavka je po hitnoj proceduri”, dodao je Višković i naveo da je takav objekat potreban Republici Srpskoj.
On je istakao da se radi i na nabavci respiratora i uređaja za testiranje, a od danas kreće i obuka dodatnog broja medicinskih radnika koji će to raditi.
“Cilj nam je da što prije osposobimo centre za testiranje u Bijeljini i Foči. Želimo povećati broj testiranih pacijenata jer se to pokazalo kao dobra preventiva u širenju virusa”, pojasnio je Višković.