Osmog janura u Narodnoj skupštini Republike Srpske biće održan sastanak parlamentarnih stranaka nakon najava da bi BiH mogla dobiti novi Izborni zakon koji podrazumjeva moderniji način glasanja i spriječavanje izbornih manipulacija. Milorad Dodik i članovi vladajuće koalicije su juče najavili da će izborni proces u Republici Srpskoj preuzeti Republika Srpska. Da li je na sceni odbrana integriteta Republike Srpske ili strah od poštenih izbora?
Zakon tek treba proći Dom naroda Parlamenta BiH što nije izvjesno s obzirom da SNSD kontroliše četiri delegata ali se prašina već podigla. SNSD i njegovi koalicioni partneri već najavljuju vraćanje nadležnosti Republici Srpskoj. Iako ni prethodno najavljeno vraćanje nadležnosti nikada nije realizovano. Skreće se pažnja sa bitnih stvari kao što je posljednji pad Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema, kaže poslanik PDP u Predstavničkom domu Parlamenta BiH i predsjednik te stranke Branislav Borenović.
“Za nas je najvažnije obezbijediti fer i poštene izbore u Republici Srpskoj, u Federaciji i u cijeloj BiH. Prilika za to je da Dom naroda Parlamena BiH podrži izmjene zakona kojima se uvode nove moderne tehnologije i to u smislu uvođenja elektronske identifikacije birača, otiska prsta i skeniranja glasačkih listića. To se može na najbolji mogući način primjeniti u BiH i donijeti efekte. Sve ostalo je uvođenje u neku vrstu novog odugovlačenja, prolongiranja ili ostavljanja nečeg što je, po nama, izuzetno štetno a to je izborni zakon koji je pun izborne korupcije, manipulacije i uvodi korupciju u svaku sferu društva u kojem živimo“, rekao je predsjednik PDP-a Branislav Borenović.
Jelena Trivić predsjednica Narodnog Fronta kaže da se poslanici te stranke neće odazvati pozivu na sastanak jer je to gubitak vremena. Ona ne vjeruje u iskrene namjere ni Milorada Dodika ni njegovih koalicionih partnera.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Sve i da je namjera čista i da oni žele da imaju fer i poštene izbore to je onda vraćanje nadležnosti sa nivoa BiH na nivo Republike Srpske. A vidjeli ste kako su prošla sva ostala vraćanja nadležnosti, nije bilo ništa čak ni Agenciju za lijekove za koju je NSRS donijela zakon koji je stupio na snagu i od čega nije bilo ništa. To je jedna strana priče. Druga je da Dodik želi fer i poštene izbore. Vjerovati u to je kao vjerovati u Deda Mraza. Ja jesam rekla da je najbolje da oni sami uzmu i upišu rezultate izbora i ne treba nam ni Republička izborna komisija niti bilo šta. Institucije su privatizovane. I sa ovim izbornim zakonom su oni radili isto to, i kada izbore provodi CIK. Imate prvo ono što se dešava na biračkom mjestu, članove odbora kontrolišu političke partije pa imate gradske i opštinske izborne komisije koje su takođe pod kontrolom vladajućih partija i vi svakako i sa ovim izbornim zakonom koji provodi CIK imate manipulisanje glasačkim listićima“, rekla je Jelena Trivić koja je nakon odluke Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine izgubila predsjedničke izbore u Republici Srpskoj od Milorada Dodika.
Ministar rudarstva i dugogodišnji koalicioni partner Milorada Dodika, Petar Đokić smatra da predstavnici Republike Srpske u Predstavničkom domu nemaju legitimitet da daju podršku novom izbornom zakonu. On smatra da bi novi zakon donio “niz manipulativnih aktivnosti”.
“Pokušaj donošenja izbornog zakona sa strukturom koja objektivno je sporna i koja nema puni legitimitet većine iz Republike Srpske jer su tamo predstavnici RS glasali za takav zakon a oni nemaju podršku većine u Republici Srpskoj i u tom smislu ja očekujem da će oni korigovati svoj stav. Takav izborni zakon pokušava da još više devalvira vrijednost Republike Srpske, da joj oduzme nadležnosti i da izborni proces pretvara u manipulativan set aktivnosti ili mjera. Zato smo spremni da djelujemo da donesemo svoj zakon i da na taj način zaštitimo integritet Republike Srpske u izbornom procesu“, rekao je predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić.
Inače, Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit dao je, sredinom decembra, kratak rok za donošenje novog izbornog zakona. On je rekao i da, ukoliko zakon ne bude usvojen, svi znaju da u BiH postoji lice koje ima nadležnost da nametne usvajanje takvog zakona. Predstavnici vlasti Republike Srpske ne priznaju legitimitet Kristijana Šmita kao visokog predstavnika.
GERILA info