Iz Kancelarije visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini su reagovali na izmjene Krivičnog zakona Republike Srpske navodeći da ponovna kriminalizacija klevete predstavlja napad na građanske slobode, što je karakteristično za autoritarne režime. Ovim izmjenama se ograničava sloboda govora i sužava prostor za građansko djelovanje, što su temelji demokratskog društva, navodi se u saopštenju OHR-a.
Ponovna kriminalizacija klevete u Republici Srpskoj organima vlasti daje mogućnost da guše i cenzurišu medijske slobode i civilno društvo, ograničavaju slobodno kritičko mišljenje i ućutkaju neistomišljenike, ističe se u saopštenju. Čak i bez drakonskih sankcija, ovim izmjenama se otvara put za upitne krivične postupke i degradaciju slobode i demokratije na štetu građana Republike Srpske.
Ove izmjene takođe predstavljaju korak unazad na putu ka članstvu u EU, budući da nisu u skladu sa 14 prioriteta iz mišljenja Evropske komisije, naglašava se u saopštenju.
OHR će pažljivo pratiti ovu temu, sa čvrstim uvjerenjem da, u demokratskom društvu, građani trebaju biti u mogućnosti slobodno izraziti svoje mišljenje i onda kada to mišljenje nije u skladu sa zvaničnim politikama vlasti. Takođe će biti u bliskom kontaktu sa svim relevantnim međunarodnim akterima u vezi s ovim pitanjem.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Zaštita slobode izražavanja i slobode mišljenja, kao i neometana sloboda medija da izvještavaju o činjenicama, temeljni su aspekti Ustava BiH, te tako i Dejtonskog mirovnog sporazuma, navodi se na kraju.
Podsjećamo, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske su većinom glasova usvojili izmjene i dopune Krivičnog zakonika kojima se kriminalizuje kleveta.
Narodna skupština, uprkos kritikama, kriminalizovala klevetu u Republici Srpskoj
Uzalud su mjesecima, na štetne posljedice koje će po demokratiju i slobodu govora u Republici Srpskoj izazvati kriminalizacija klevete, upozoravali iz novinarske zajednice, stručne javnosti i međunarodnih organizacija kao što su Ujedinjene nacije i OEBS.