Okružni sud u Banjaluci odbio je žalbu Vladimira Kovačevića, novinara BN televizije i portala Gerila info, na presudu Osnovnog suda u Banjaluci kojom je odbijena njegova tužba protiv ATV i glavnog urednika tog medija Nenada Trbića. Okružni sud je, zanimljivo, potvrdio ono što piše u presudi Osnovnog suda a to je da nisu tačni navodi izneseni na portalu ATV da je Kovačević dobio 80000 dolara od USAID-a. I ovaj sud, međutim, smatra da i pored toga što iznesene tvrdnje nisu tačne nije mogla nastati nikakva šteta po Kovačevića jer “nije sramota uzeti novac od USAID-a”.
Okružni sud iznošenje neistina na račun Kovačevića pravda pravom na slobodu izražavanja a iznesenu informaciju da je novinar naklonjen opoziciji naziva mišljenjem.
“Tužilac je prilikom saslušanja kao stranke kod prvostepenog sudadana 27.8.2020. godine izjavio da se povodom teksta osjećao zgroženo, jer se radi o neistinama u spornom tekstu, razočaran jer su ga prenijele njegove bivše kolege sa kojima je radio šest godina a i uplašeno jer bi taj tekst mogao ugroziti njegovu budućnost. Međutim pravo na slobodu izražavanja je primjenjivo ne samo na informacije ili ideje koje su primljene pozitivno ili se smatraju neuvredljivim ili izazazvanim neznanjem već i na one koje vrijeđaju, šokiraju ili uznemiravaju pojedinca, državu ili neki segment stanovništva jer su to zahtjevi pluralizma, tolerantnosti i širokoumlja bez kojih nema ni demokratskog društva“, obrazloženje je Vijeća Okružnog suda u Banjaluci u sastavu Nermana Sadiković, Petra Bijelić i Sadeta Veladžić.
Vijeće, dakle, smatra da je u duhu pluralizma, tolerantnosti i demokratskog društva iznošenje netačnih i nedokazivih navoda. Osnovni sud je u prvostepenoj presudi u korist ATV i Trbića naveo da se tvrdnja da je tužilac dobio 80 000 dolara od USAID ne može smatrati za klevetu jer “iako nije dokazana istinitost informacije koju je prenio tuženi o dodjeli sredstava portalu tužioca od strane USAID-a takva informacija ne dovodi do povrede ugleda tužioca“. Osnovni sud je naveo i da činjenica da USAID finansira nezavisne medije nije kleveta jer se radi o zakonitom načinu finansiranja medija”. Ponovo se zanemaruje činjenica da Kovačević nije dobio nikakve pare što su oba suda potvrdila.
Okružni sud u odbijanju žalbe navodi da je ATV objavio demantij tuženoga. ATV nije Kovačevića zvao za komentar navoda prije objave teksta na svom portalu. Okružni sud kao i Osnovni sud naveli su da je tužena ATV nakon napada na Kovačevića objavila niz tekstova osude tog napada. Taj napad dogodio se nekoliko dana prije nego što je na portalima ATV i RTRS objavljen tekst “Puzajući državni udar u Republici Srpskoj, ruše vlast na ulici ne žele izbore” u kojem se, između ostalog, govori i o pretučenom novinaru koji je uzeo 80 000 dolara od USAID.
Osnovni sud u Banjaluci je ranije u istom slučaju presudio u Korist Vladimira Kovačevića protiv RTRS-a. Okružni sud je kasnije djelimično, u pogledu visine odštetnog zahtjeva, uvažio žalbu RTRS-a. U slučaju ATV koji je tužen po apsolutno istom osnovu Osnovni i Okružni sud su stali na stranu medija koji nije mogao dokazati da je ono što je objavio istina. Kovačević je dužan da tuženim nadoknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 2 246 maraka.
GERILA info