Opozicija je zapela u Banjaluci i biće pravo čudo ako uspije doći do rješenja koje će podrazumijevati jednog kandidata oko koga će se okupiti svi politički subjekti koji su zvanično oponenti vlasti predvođenoj SNSD-om.
Tačka spoticanja se zove Draško Stanivuković, prvi čovjek najvećeg grada u Srpskoj, koji je krajem 2020. godine „oduvao“ SNSD-ovog Igora Radojičića, a koji je u izbornu trku ušao sa pozicije gradonačelnika i jednog od najkvalitetnijih kadrova stranke koju predvodi Milorad Dodik. Iza Stanivukovića, koji je Radojičića pobijedio sa preko 8.600 glasova razlike, stala je čitava opozicija, a do pozitivnog rezultata je došao i zbog referendumske atmosfere u kojoj su Banjalučani glasanje u većoj mjeri doživjeli kao izbor „za“ ili „protiv“ Milorada Dodika, nego što su birali čovjeka koji će se najuspješnije pozabaviti lokalnim problemima.
Nešto više od tri godine kasnije, a samo osam mjeseci do nove izborne trke, gotovo pa apsurdna situacija. Aktuelni gradonačelnik označen je od strane dobrog dijela bivših saboraca kao trenutno najlojalniji partner lidera SNSD-a, čak više nego predsjednik banjalučkog odbora najveće partije u Srpskoj, Vlado Đajić.
Još prošle godine, leđa Stanivukoviću okrenuli su lideri Narodnog fronta i Pokreta Za pravdu i red, Jelena Trivić i Nebojša Vukanović, a posljednjih dana to sve glasnije čini i potpredsjednik njegovog PDP-a Milko Grmuša. SDS, kao jedina preostala opoziciona stranka, koja u Banjaluci gotovo da i ne postoji, s vremena na vrijeme u javnost pušta poruke kako će imati vlastitog kandidata, a o podršci Stanivukoviću nisu se izjašnjavali.
Sam Stanivuković ne pokazuje ni milimetar prostora da se eventualno predomisli i kandidaturu prepusti nekom drugom, a uveliko vodi i samu kampanju, te tempira završetak nekih od najvećih projekata za posljednje sedmice pred izlazak na birališta. Imajući u vidu njegove neskrivene ambicije da uđe u izbornu trku za predsjednika Srpske, a koju je prepustio tada partijskoj koleginici, Jeleni Trivić, novo povlačenje u njegovom slučaju teško je očekivati.
Imajući u vidu, kako je za Gerilu potvrđeno iz PDP-a, da ova stranka još uvijek nije ozvaničila ničiju kandidaturu, pa ni Stanivukoviću, ali da se gradonačelnik Banjaluke samokandidovao u više navrata, jasno je da on neće odustati od izborne trke, a pitanje je samo da li će to učiniti kao prijedlog PDP-a ili u nekom drugom formatu.
Stanivuković ne samo da ne dovodi u pitanje vlastitu kandodaturu već ni samu izbornu pobjedu, iako priznaje da je izgubio dio glasova koji su ga izabrali za aktuelni mandat.
„Vjerujem u pobjedu, iskreno. Imam puno samopouzdanja jer sam svaki dan na terenu. Svi pričaju da će imati kandidata, a niko još nije rekao ja sam taj. Mislim da vam to dovoljno govori. Ja sam na crtu izašao prethodnom gradonačelniku dvije godine prije izbora. Znam da se svi plaše kandidature za gradonačelnika Banjaluke iz više razloga. Prvi je naša snaga u Banjaluci, a drugo je što ovaj posao nije nimalo lak“, rekao je prvi čovjek grada na Vrbasu te dodao kako je prema istraživanjima u koje je imao uvid on favorit za novu pobjedu čak i u opciji sa pet ili šest kandidata, među kojima su, kako je rekao, dva ili tri iz opozicije.
Nedugo nakon ove izjave, izrečene u zadnjim danima prošle godine, dobio je prvog protivkandidata. Jelena Trivić, nakon trke za predsjednika Srpske, okušaće se i na lokalnim izborima. Nakon što je objelodanila kandidaturu pozvala je SDS i Pokret Za pravdu i red da joj daju podršku. Stanivukovića je nazvala „Dodikovim kandidatom“, bez obzira, kako je rekla, ispred koje političke opcije on bio kandidovan.
Nešto slično tvrdi i Nebojša Vukanović. Podršku Stanivukoviću davno je prekrižio kao mogućnost, a imajući u vidu da nije potvrdno odgovorio na poziv Trivićke, ni ona mu nije izbor po mjeri. U jednom medijskom istupu poručio je da njegov pokret, koji je treći po snazi u Banjaluci, može imati i svog kandidata, nestranačku ličnost, ali i prvo predložio PDP-ovog Igora Crnadka, kao kandidata oko koga bi se kompromisno mogle skupiti sve banjalučke opozicione stranke.
Da Stanivuković gubi podršku i u vlastitim redovima pokazao je primjer Milka Grmuše, odbornika u lokalnom parlamentu, koji u više navrata „uvijeno“ a posljednjih dana i otvoreno poručio kako Banjaluci trebaju novi ljudi. Istakao je da nema nikakav problem sa Stanivukovićem personalno, da je gradonačelnik uradio nekoliko dobrih stvari za vrijeme svog mandata, ali i da ima pozamašan broj spornih. Grmuša mu je, u javnoj objavi na društvenoj mreži „X“ najviše zamjerio što je lokalnim tajkunima u mnogim stvarima izašao u susret više nego prethodna, SNSD-ova garnitura, dok je bila na čelu grada.
„Tajkuni ne daju da se usvoji urbanistički plan, rade i grade šta hoće i kadriraju ključnim odjeljenjima. Banjalukom dvije decenije vladaju tajkuni i to je dijelom nastavila i aktuelna gradska administracija. Moj čvrst stav je radikalan zaokret u Banjaluci i kandidovanje nove strukture za vođenje grada“, neke su od poruka koje je Grmuša objavio, uz taksativno navođenje stvari koje zamjeri gradskoj administraciji, poput netransparentnosti prilikom izgradnje teniske dvorane.
Otvorenu podršku Stanivukoviću nedavno nije dao ni počasni predsjednik PDP-a Mladen Ivanić, a imajući u vidu poruke koje posljednjih dana upućuje Igor Crnadak, ni on nije zagovornik da se Stanivuković podrži u pokušaju osvajanja drugog mandata.
“Vjerujem da ćemo naći dogovor za Banjaluku, zasnovan na tri principa – da opozicija ima samo jednog kandidata, da taj kandidat nastupa na jasnoj platformi na kojoj je opozicija pobijedila posljednja tri puta u pomenutom gradu i da ničija sujeta ili lični interes ne smije biti iznad zajedničkog cilja, konačnog sklanjanja SNSD sa vlasti. Očekujem nastavak razgovora i unutar PDP-a i među opozicijom, jer imamo veliki dug prema narodu u Banjaluci, koji hoće čiste odnose i ne želi saradnju sa režimom“, rekao je Crnadak, a jasno je da se aktuelni gradonačelnik ne uklapa u gotovo nijedan od pomenutih principa.
Iako ne otvorenu, Stanivuković trenutno najveću podršku ima u lideru PDP-a Branislavu Borenoviću, koji je u nekoliko navrata branio partijskog kolegu. Imajući u vidu da su izuzetno male šanse i da Stanivuković bude jedini kandidat opozicije, ali i da istu prepusti nekome drugom, politički analitičar Velizar Antić kaže za naš portal kako je izborna pobjeda ove strukture sve dalje.
„Međutim, po opoziciju izborni poraz ne mora nužno biti negativan, ukoliko se stvari među njima u potpunosti raščiste. U takvom raspletu, bez pravljenja trulih kompromisa, imaju mnogo veću šansu na narednim Opštim izborima 2026. godine“, kaže Antić.
GERILA info