Milan Novitović, v.d. direktora Republičke uprave civilne zaštite, kaže da se ne isključuje mogućnost da se proglasi vanredno stanje na pojedinim dijelovima Srpske, a prema najavama početak velikih oborina se očekuje od večeras i trajaće nekoliko dana.
Kako je rekao, izvjesna je mogućnost velike količine padavina, posebno na području Hercegovine i Podrinja te je apelovao na građane ali i lokalne vlasti da se ozbiljno pripreme za nadolazeće dane!
“RCUZ će tokom dana organizovati tri centra u Foči, Višegradu i Trebinju”, kaže direktor Civilne zaštite Milan Novitović.
Nadležni upozoravaju da je najkritičnija tačka donji tok rijeke Drine iz razloga što tu ne postoji izgrađen nasip ali i velika količina padavina koja se najavljuje u susjednoj Crnoj Gori.
“Šteta nereagovanjem bi bila velika. Uradićemo sve što bude trebalo i krajnje odgovorno postupiti, a imamo kvalitetno ljudstvo i opremu. Neophodna je saradnja sa lokalnim zajednicama, i da građani kompletnu situaciju shvate ozbiljno”, rekao je Novitović koji je upozorio i sve načelnike i gradonačelnike u Srpskoj da preduzmu sve moguće mjere.
Novitović je rekao da će za nerad u ovakvoj situaciji nadležni, ako bude elemenata za to, snositi i krivičnu odgovornost.
“U ovom trenutku nadolazeća opasnot je velika količina padavina. Sve lokalne zajednice smo kontaktirali, tražili smo održavanje lokalnih štabova i da nas obavijeste šta treba od nedostajuće opreme. Mi ne možemo znati koji su bujični potoci u Foči, Višegradu… Zato smo donijeli odluku o tri štaba odakle će se sve koordinisati. Ako se obistine prognoze meteorologa , vjerovatno će se ići u proglašenje vanrednog stanja na dijelu teritorije RS koji bude pogođen poplavama”, dodao je Novitović.
Darko Borojević, direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda, je izjavio da su prema prognozama procijenili da je vrijeme da izdaju upozorenje prije tri dana.
“Doći će do porasta vodostoja svih rijeka u Republici Srpskoj, a posebno manjih vodotokova. Ćuskije nam neće padati, već velike količne padavina, zbog čega smo izdali ova upozorenja. Naša ideja je bila da budemo pripravni i da preventivno djelujemo”, rekao je Borojević.
Direktor Voda Srpske Miroslav Milovanović tvrdi da se svi dobro pripremaju za naredne dane i tvrdi da je Vlada, upravo nakon velikih poplava iz 2014.godine uložila mnogo sredstava na saniranju postojećih sistema odbrane od poplava i bujičnih voda.
“Najveća bojazan je donji tok rijeke Drine i za Semberiju. Nemamo drinski nasip. Imali smo pokušaj 2014. godine, Vlada RS je obezbijedila novac, urađen je i projekat, ali veliki broj mjesnih zajednica je bio protiv toga”, istakao je Milovanović
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić je izjavio da je protočnost svih kanala i rijeka od 2014. znatno povećana.
“U ovom monentu je potrebno napraviti procjenju vremenske prognoze i hidrologije. Upravo smo dobili informaciju da u Mostaru ima olujnog nevremena i grmljavine i da su pojačane padavine na sjeveru RS. To može dovesti do dva scenarija. Jedan od njih je da, ukoliko se nevrijeme iz Crne Gore prenese i dio tih padavina stigne korito Drine, možemo imati alarmantan scenario. Ako postupimo u skladu sa svim uputstvima, ispoštujemo apele, sigurno je da će šteta biti najmanja moguća. Bolje sve ovo dići na alarmantan, ali ne paničan nivo, nego da nas nešto iznenadi”, zaključio je ministar Minić.
“Bolje biti oprezan, jer je ipak najavljeno 400 do 450 litara kiše po metru kvadratnom. Ne vidim mjesta za paniku, već za maksimalnu opreznost”, naglasio je Minić.
GERILA