Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane redovno
analizira događanja na Bliskom istoku i Balkanu. IFIMES je povodom početka zvanične izborne kampanje pred Opšte izbore u Bosni i Hercegovini, koji će se održati 7.oktobra 2018. godine, pripremio analizu aktuelnih političkih događanja. Sa današnjim tekstom završavamo predstavljanje najvažnijih dijelova analize.
Analitičari smatraju da bi 600.000 mladih, koliko se nalazi na ukupnom biračkom spisku i predstavljaju oko 21% biračkog tijela, ukoliko bi masovno izašli na izbore vjerovatno mogli odlučiti izbornog pobjednika. Vrlo je važno da mladi preuzmu odgovornost za svoju budućnost i izađu na izbore i tako doprinesu izboru kvalitetnih političara koji će se okrenuti budućnosti, prosperitetu zemlje i zaustavljanju masovnog iseljavanja iz Bosne i Hercegovine, umjesto dosadašnjih nacionalističko-kriminalnih političkih struktura koje već skoro 30 godina unesrećuju Bosnu i Hercegovinu i njene stanovnike.
Nezaposlenost u Bosni i Hercegovini prelazi 35%. U Sjedinjenim Američkim Državama je za vrijeme kulminacije ekonomske krize 1929. godine stopa nezaposlenosti iznosila oko 25% što jasno pokazuje da se sve dosadašnje vlasti u BiH nisu na odgovarajući način suočile sa glavnim makroekonomskim problemom te države, a to je visoka nezaposlenost i siromaštvo.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Analitičari smatraju da će predstojeći Opšti izbori u BiH biti najneizvjesniji izbori u BiH od završetka rata, a ujedno i najvažniji, jer mogu predstavljati prekretnicu za budućnost BiH. Zbog toga je važno da predstojeći izbori budu fer i pošteni. Centralna izborna komisija (CIK) nije u stanju provesti fer i poštene izbore i predstavlja otuđeni centar moći u rukama vladajućih struktura. Prilično negativnu ulogu u društvu imaju Srpska pravoslavna crkva, Rimokatolička crkva i Islamska zajednica, koje se, umjesto da se bave duhovnim poslanstvom, uglavnom bave politikantstvom i servisiranjem političkih stranaka.