Nemanja Kerezović koji je, zajedno sa Sašom Kresojevićem i Aleksandrom Miletićem, optužen za šverc kilograma kokaina, radio je kao radnik obezbjeđenja na Univerzitetsko-kliničkom centru Republike Srpske, saznaje Gerila.
Okružno javno tužilaštvo Banjaluka potvrdilo je u avgustu optužnicu protiv Kresojevića (34), Miletića (30) i Kerezovića (32) koji se terete da su nabavljali i prenosili drogu radi daljeg preprodaje.
U okviru akcije „Omerta“ banjalučka policija je u avgustu prošle godine zaplijenila 1.100 grama kokaina vrijednosti oko 65.000 evra. Tada je i uhapšen Kresojević. Droga je pronađena sakrivena u specijalnom bunkeru ispod mjenjača „audija“.
Nekoliko mjeseci kasnije, odnosno krajem oktobra, kako su „Nezavisne“ ranije pisale, u ovoj akciji su uhapšeni i Aleksandar Miletić, Marinko Damjanović, Boris Grujić, Nemanja Kerezović, Aleksandar Antonić, Nemanja Milinović te Anđelo Miletić, Slobodan Stanković i Vidan Prole, a svi se terete za neovlašćenu proizvodnju i promet opojnih droga. Kerezović je u trenutku hapšenja radio kao radnik obezbjeđenja u najvećoj zdravstvenoj ustanovi Republike Srpske.
“Kerezović je radio na poslovima obezbjeđenja na UKC-u kada je uhapšen. Vjerovatno je tada i ostao bez posla. Za sada nije poznato da li je neko na UKC-u znao šta Kerezović radi u „slobodno vrijeme“, kazao je izvor blizak istrazi.
Kresojević, Miletić i Kerezović komunicirali su putem telefona preko „Telegram“ aplikacije na kojoj su koristili različite pseudonime poput „Krajina“ i „Mitar M.“. Ovo se, kako je rekao tužilac Dalibor Vrećo, može zaključiti iz analize njihovih telefona koji su oduzeti tokom istrage kojom je utvrđeno da su komunicirali i na dan hapšenja.
Vještak Darko Sekulić utvrdio je da je telefon „ajfon 8“, koji je koristio Kresojević, imao instaliranu „Telegram“ aplikaciju na kojoj je registrovan pod nadimkom „Krajina“. Prema riječima ovog vještaka, utvrđeno je da je taj korisnik u imeniku imao zapisana imena „Mitar M.“, „Kerez Novo“ i „A. M.“ sa kojima je komunicirao i 1. avgusta 2023. godine.
Vještak nije mogao da forenzičkim alatom izvuče podatke s „Telegram“ aplikacije, već je, kako je pojasnio, na telefonu listao aplikaciju i fotografisao šta se vidi na displeju. Vještak Ognjen Mirković, koji je vještačio telefon oduzet od Miletića, pojasnio je da je u tom telefonu našao komunikacije putem aplikacija „Viber“, „WhatsApp“ i „Telegram“.
Kresojevića, Miletića i Kerezovića banjalučko Okružno tužilaštvo tereti da su od kraja jula pa do 1. avgusta prošle godine zajedno sa A. M. nabavili kokain radi dalje prodaje. Prema optužnici dogovor je bio da Kresojević od A. M. preuzme narkotike i odveze u Banjaluku i preda Miletiću i Kerezoviću radi dalje prodaje. U optužnici stoji da je Kresojević 1. avgusta 2023. godine od A. M, na nepoznatoj lokaciji izvan Banjaluke preuzeo kilogram kokaina.
Drogu je, kako piše, sakrio u posebno izrađeni skriveni prostor, takozvani „štek“, u „audiju A4“ sive boje, registarskih oznaka Srbije i prevezao drogu u Banjaluku. Kako dalje piše u optužnici, tu drogu su dan kasnije, 2. avgusta, pronašli i oduzeli službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske prilikom pretresa „audija A4“ u Banjaluci. Kresojević je uhapšen i određen mu je pritvor.
Nakon pronalaska ovih narkotika banjalučka policija pokrenula je akciju „Omerta“. U toj akciji je uhapšeno više osoba, a među njima Miletić i Kerezović. Optuženi su poznati odranije policiji, a Aleksandar Miletić je u junu 2023. godine osuđen na četiri i po godine zatvora zbog pokušaja ubistva Siniše Blagojevića, vojnika Oružanih snaga BiH kome je na svadbi zabio nož u oko.
Odbrana optuženih naglašava da je vještačenje telefona urađeno mimo pravila i da je nezakonito. Advokat Saša Labotić istakao je da nije rađeno vještačenje kako zakon predviđa i da su vještaci radili radnje koje se mogu podvesti pod pretresanje telefona, a nisu imali naredbe za to. Istakao je da vještaci ne znaju razliku između pretresa i veštačenja telefona, te da ne vidi šta se sa ovim dokazima dokazuje.
Goran Dakić