Ćutanje nas neće zaštititi. Noseća je to poruka ovogodišnjeg Osmomartovskog marša u Banjaluci. Žene u Republici Srpskoj su žrtve nasilja, neravnopravnosti i mobinga na radnim mjestima. Žene u Republici Srpskoj se nerijetko posmatraju kao sredstvo za rađanje a uglavnom ćute o nasilju koje trpe.
Jasno je da se o svemu mora pričati jer ćutanje ne štiti žene žrtve nasilja već samo pogoršava probleme, jasni su učesnici ovogodišnjeg Osmomartovskog marša u najvećem gradu Srpske.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Okupili smo se danas deveti put u Banjaluci da marširamo i da simboličnim sloganom šutnja nas ne štiti poručimo svim ženama da nas šutnja neće zaštititi ni od jedne vrste nasilja i takođe želimo da ohrabrimo sve žene koje su doživjele neki oblik nasilja ili su svjedoci da se nekome u njihovoj porodici ili prijateljima desilo nasilje da danas marširaju sa nama i da danas marširamo za sve žene koje nisu skupile dovoljno hrabrosti da progovore.”-rekla je Milica Pralica iz Udruženja građana “Oštra nula”.
“Žene u RS žive vrlo teško kao uostalom u cijelom regionu Zapadnog Balkana i nije to ništa novo na žalost. Još uvijek smo suočeni sa činjenicom da zapravo nema tih bitnih pomaka, žene su žrtve i obiteljskog i institucionalnog nasilja i mobinga na poslu i koliko god se mi kao građanske aktivistice i aktivisti borimo da mijenjamo nešto bez stvarne podrške institucija neće se ništa promijeniti.”-rekla je Gordana Katana, dugogodišnja banjalučka novinarka i jedan od organizatora Marša.
Što se institucija tiče zanimljivo je da se na Osmomartovskom maršu nije pojavio niko ni od predstavnika gradske ni republičke vlasti. Na Maršu za prava žena u RS nije se pojavila ni jedna od žena ministara u Vladi Republike Srpske. Zanimljivo je i da je marš za prava žena izazvao nekoliko podrugljivih komenatara prolaznika među kojima su neki bili i žene.
GERILA info