Žani Bojić uručen je otkaz o radu na mjestu referenta za administrativno-tehničke poslove u banjalučkoj Područnoj kancelariji Instituta za nestala lica BiH. Ona tvrdi kako joj je otkaz uručen nezakonito i da je napakovan jer nije prihvatila da ćutke posmatra nezakonitosti, neprofesionalizam i nemješanje u posao u banjalučkoj kancelariji ali i Institutu za nestala lica BiH.
Objašnjava da je u Kancelariji počela da radi 2019. godine na preporuku Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite ka dijete nestalog borca VRS ali i kao neko ko je godinama prije osnivanja Instituta bio uključen u proces traženja nestalih lica u BiH kroz rad ugašene Kancelarije za traženje nestalih Republike Srpske. Na probnom radu koji je trajao tri mjeseca dobila je najviše ocjene za angažovanost ali nakon toga, prisjeća se za Gerila info, odmah počinju problemi. Nije joj, kaže, dozvoljeno da radi kako treba a ubrzo je shvatila da rukovodstvo banjalučke Kancelarije u principu i ne radi mnogo svoj posao već da slijepo izvršava naređenja, koliko god nerazumna bila, rukovodstva Instituta na čelu sa Amorom Mašovićem.
Kaže da joj je otkaz napakovan u saradnji šefice banjalučke kancelarije Dragane Kaurin Gvozdenac i članova Kolegijuma direktora jer naprosto nije podobna i nije bila neko ko je bio slijep na dešavanja u Institutu i banjalučkoj Kancelariji. Nije joj pomoglo ni to što je otvoreno posumnjala u kompetentnost šefice banjalučke Kancelarije kao i u vjerodostojsnost njenih diploma.
“Oni su mene odjavili dva dana prije nego što je odlučeno po žalbi. Konačno Rješenje o otkazu ugovora o radu još nisam dobila zvanično, ovo što su uradili je protivzakonito odstranjivanje sa posla uz pomoć MUP-a”, kaže Žana Bojić.
Iz banjalučke Policijske uprave nisu odgovorili na pitanje zašto su i po čijem pozivu reagovali i Žanu Bojić prisilili da napusti radno mjesto u banjalučkoj Kancelariji za nestala lica Bosne i Hercegovine.
Advokat Žane Bojić, Dragan Tolimir za Gerila info, kaže da je to nečuveno jer policija može nekoga na silu izbaciti sa radnog mjesta tek uz nalog suda.
Dragana Kaurin Gvozdenac, šefica banjalučke Kancelarije, tvrdi da je Bojićeva nedugo nakon probnog rada na kojem je zadovoljila počela da iskazuje nepoštovanje prema nadređenima i da radi na svoju ruku. Bojićevoj zamjera i to što je ostajala na poslu poslije radnog vremena i što je dolazila na posao prije početka radnog vremena. Ona tvrdi da sa njenim diplomama nema ništa sporno.
Da je Bojićeva pokazivala problematično ponašanje keže i jedan od članova Kolegijuma direktora Instituta, Nikola Perišić. On kaže da je Žana Bojić upozoravana a da nije pomogla ni kratka suspenzija.
Međutim, advokat Dragan Tolimir najavljuje da će zbog konstrukcije i lažnog disciplinskog prijavljivanja Bojićeve neko na kraju i krivično da odgovara.
“Ja sada neću stati do kraja jer je nevjerovatno sve ovo što se desilo. Oni su djevojci napakovali otkaz disciplinski je prijavljujući, prvo za 35 stvari od kojih su njih 30 odbačene u postupku kao lažne a disciplinski je na kraju kažnjena za tri koje su takođe nevjerovatne. Oni su njoj dali negativne ocjene i na bazi toga formirali disciplinsku prijavu iako nisu ispoštovali zakonski period u kojem se radnik koji se ocjenjuje mora posmatrati. Na to ih je upozorila i njihova pravna služba”, kaže Tolimir za Gerila info.
Tolimir objašnjava da je Zakon u ovom slučaju jasan a da ništa nije ispoštovano.
“Nije provedena zakonska procedura, nisu dali nikakva obrazloženja, nisu pratili rad, Kolegijum direktora je morao da izvrši nadzor a ne da prihvata tvrdnje i ne može otkaz bez disciplinskog postupka. Oni su napisali da je Žana Bojić napala advokata a taj advokat je priznao da nikad nije čuo za Žanu Bojić”, kaže Dragan Tolimir.
On tvrdi da je iz čitavog procesa koji je analizirao jasno da je rukovodstvu Instituta bilo jako stalo da se riješi Žane Bojić. Najavljuje da će o svemu da obavijesti Upravnu isnpekciju i Ministarstvo za civilne poslove BiH kao i da će podnijeti prijavu Tužilaštvu BiH.
Institut za nestala lica BiH, inače, radi sa nelegalnim Upravnim odborom koji je “Privremeni Upravni odbor” što statut Instituta ne poznaje. Jedan od članova Kolegijuma direktora Amor Mašović je ispunio uslove za penziju ali ne odlazi u penziju pod izgovorom da u penziju treba da ode kada mu istekne aktuelni mandat.
Gerila info je nedavno pisala o tome kako porodice srpskih nestalih tvrde da Institut ne radi objektivno na traženju srpskih žrtava. Naši izvori tvrde i da je žalosno što ništa na traženju srpskih žrtava ne rade ni predstavnici Srba u Institutu. Za neke od njih tvrde da su ucijenjeni od strane Mašovića kojem su u potpunosti odani. Oni sumnjaju da se iza svega krije nastojanje da se banjalučka Kancelarija prikaže kao nesposobna i nepotrebna kako bi kao jedina srpska kancelarija u BiH bila ugašena.
GERILA info