Okružni sud u Doboju donio je rješenje o otvaranju stečajnog postupka „Nove Borje“, saznaje GERILA. Za stečajnog upravnika imenovan je Dragan Prodić iz Teslića. Isti sud je donio rješenje i o otvaranju stečaja u „Interlignumu“, a za stečajnog upravnika imenovan je Dragan Grabovac iz Modriče.
Drvna industrija „Borja“ postoji od 1893. godine. Kadrovi koje je Milorad Dodik u svom prvom mandatu postavio na čelo „Borje“ doveli su ovu firmu do potpune propasti sa 630 radnika do minusa od 23 miliona KM.
Od 2006. godine Dodik uoči lokalnih i opštih izbora obećava ponovno pokretanje „Borje“ da bi 2009. godine Vlada Srpske kupila ovo preduzeće za 7,35 miliona KM i uložila dodatnih dva miliona KM kao obrtna sredstva. Polovinu uplaćenog iznosa Vlada je vratila u budžet na ime dugova za neplaćene poreze i doprinose, dok je drugi dio otišao na izmirenje zaostalih plata radnicima i ostalim povjeriocima.
SNSD-ov funkcioner i odbornik Stojko Petković, koji je ranije u „Borji“ deset godina bio tehnički direktor u junu 2011. godine kupio je ovu kompaniju od Vlade Republike Srpske za 6,3 miliona KM. Petković je uplatio do danas samo depozit od 60.000 KM. On je imao obavezu da uplati 6,3 miliona KM u roku od 45 dana, a u posjed „Nove Borje“ ušao je odmah po potpisivanju ugovora.
Zbog neizvršenja ugovorne obaveze plaćanja cijene privatizacije Vlada Republike Srpske je, pod pritiskom opozicije, ugovor sa Petkovićem raskinula 15. oktobra 2012. godine, bez pokretanja postupka utvrđivanja štete nastale u periodu od 15. 6. 2011. do 15. 10. 2012. godine, jer je u tih 16 mjeseci Stojko Petković bio u posjedu „Nove Borje“ i upravljao ovom firmom iako nije platio pravo njenog korišćenja.
Petković je bez ikakve naknade za taj period koristio resurse preduzeća, potrošio obrtna sredstva od dva miliona KM i napravio dva miliona KM dugova i to u korist svoje druge firme „Interlignum“ (712.451 KM ili 37,31% od ukupnih obaveza). Drugim riječima, Petković je svjesno uništavao „Borju“ izvlačeći novac u svoju drugu firmu.
U odgovoru na poslaničko pitanje poslanika SDS-a Vukote Govedarice MUP Republike Srpske je tek 2016. godine pokrenuo istragu protiv Petkovića. Krivični postupak nikada nije pokrenut. Načelnika Teslića Milan Miličević 2012. godine donosi inicijativu za prodaju „Nove Borje italijanskom investitoru „AGSM“ za 6,5 miliona KM i sa milijardu evra godišnjeg prometa, što Vlada Republike Srpske na čelu sa Željkom Cvijanović odbija uz obrazloženje da je investitor „neozbiljan“.
Vlade Republike Srpske je 2016. godine pokušala da otme i opštinski dio „Borje“ u kojem se nalaze značajni kapaciteti, što je oboreno na Vrhovnom sudu Republike Srpske, da bi 2017. godine Vlada prodala preduzeće „Nova Borja“ za 350.000 KM i to ponovo Stojku Petkoviću. U krugu ovog preduzeća je 2019. godine lagerovana velika količina ukradene hrastovine iz Čečave vrijedne dva miliona KM.
Vlada Srpske po drugi put prodaje „Borja“ Petkoviću za šest miliona KM manji iznos, uprkos činjenici da se protiv Petkovića vodila od 2016. godine istraga da je zloupotrebom položaja oštetio budžet Republike Srpske za 1,1 milion maraka, odnosno da je svom „Interlignumu“ nezakonito pribavio korist od 2,5 miliona maraka.
Garantni fond Republike Srpske pokrenuo je u oktobru prošle godine izvršni postupak nad imovinom preduzeća „Interlignum“ iz Teslića u vlasništvu Stojka Petkovića. Fond od prošle godine svakog mjeseca plaća oko 18.000 maraka po osnovu garancije koju je dao na emisiju hartija od vrijednosti „Interlignuma“, a koju Petković ne vraća.
Naime, ovo preduzeće se, kako je pisao poslovni portal CAPITAL, preko berze zadužilo dva miliona maraka, a Garantni fond se svojom garancijom obavezao da će investitorima platiti 60 odsto duga, odnosno 1,2 miliona KM, ukoliko preduzeće ne bude izmirivalo obaveze. Petković je više puta obećavao da će platiti svoje obaveze, ali u fondu mu više ne vjeruju.
Ovo je jedno od dva preduzeća koje je Petković upropastio. Prošle godine je radnike „Nove Borje“ poslao kući bez obrazloženja, ostavivši ih bez zarađenih plata i doprinosa. Postupak u koji je sa „Interlignumom“ krenuo Garantni fond, ranije je u „Novoj Borji“ pokrenula Poreska uprava Republike Srpske.
„Interlignum“ je jedan od prvih privrednih subjekata koji je iskoristio izmjene i dopune Zakona o Garantnom fondu kojima je omogućeno izdavanje garancija kod obezbjeđenja emitovanih hartija od vrijednosti, a do kojih je došlo 2019. godine.
G. Dakić / GERILA