Fondacija za društvene promjene – ACT poziva na potpisivanje peticije kojom se zatjeva što hitnije, odnosno prije izbora 2022.godine, stavljanje na dnevni red i finalno usvajanje Prijedloga Zakona o električnoj energiji FBiH, u istom obliku u oba doma, kojim će se i defintitivno zabraniti dalja izgradnja malih hidroelektrana u FBiH!
Na današnji dan je prema Parlementu FBiH predato preko 50.000 potpisa ljudi širom BiH koji su godinama kroz razne peticije, građanske inicijative se borili i bore se protiv mHE, a uručeni su i dopisi preko 100 udruženja koji godinama apeluju da se zabrane male hidrocentrale u BiH.
Iz Fondacije za društvene promjene – ACT podsjećaju da je do sada izgrađeno 119 malih hidroelektrana u BiH i još najmanje 300-ak u različitim fazama planiranja i izgradnje, kao i da ove elektrane, do sada, proizvode mizerne količine električne energije (tek 2,54% u 2021. godini) i nepovratno uništenje 80-ak prelijepih rijeka i potoka.
“Korist od izgradnje mini hidrocentrala ima samo šačica već bogatih investitora, vlasnika malih hidroelektrana. Godišnje se od običnih ljudi, svih nas, uzima novac kroz naknadu za obnovljive izvore energije na računima za struju i milionski iznosi se daju vlasnicima malih hidroelektrana”, podsjećaju iz ovog udruženja.
23. juna 2020. godine Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine gotovo jednoglasno usvaja Zaključak o potpunoj zabrani izgradnje malih hidroelektrana na cijeloj teritoriji ovog entiteta. Vlada Federacije Bosne i Hercegovine u parlamentarnu proceduru uputila je Nacrt Zakona o dopunama Zakona o električnoj energiji u FBiH, koji predviđa potpunu zabranu izgradnje novih mHE, u skladu sa spomenutim zaključkom Parlamenta.
Spomenute zakonske izmjene usvojene su u formi nacrta u oba doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, u aprilu i decembru 2021. godine, nakon čega su održane i javne rasprave i konačni prijedlog Zakona upućen u parlamentarnu proceduru, što, de fakto, znači pola puta ka pravosnažnosti zakonskog rješenja koje će spriječiti izgradnju najmanje 100-ak novih mHE.
Naredni koraci koji predstoje ovom rješenju su usvajanje konačnog prijedloga Zakona o dopunama Zakona o električnoj energiji u FBiH u oba doma Parlamenta FBiH – Predstavnički dom i Dom naroda, kao i konačna zabrana gradnje malih hidroelekrana u cijeloj zemlji i zaštita naših rijeka kroz zaštićena područja!
GERILA.info