“Predsjedništvo PDP-a ne prihvata rezultate za predsjednika Republike Srpske, jer su ti izbori dokazano obilovali brojnim neregularnostima, malverzacijama, prevarama i sistemski organizovanim krađama, čime je narušen integritet izbora i zakonitost izbornog procesa”, rekao je predsjednik PDP-a Branislav Borenović nakon sjednice Predsjedništva stranke.
Borenović je rekao da je kontrolnim brojanjem glasova utvrđeno, na bazi onoga što se dobilo od posmatrača, budući da CIК nije objavio izvještaj, da je bilo 70.012 kontaminiranih, upropaštenih i nestalih glasačkih listića.
“To je, razlika između kontrolisanog i ukupno zaduženog izbornog materijala, 9326 glasačkih listića, 9380 glasačkih listića sa obilježenim dva ili više kandidata, 7695 neiskorištenih glasačkih listića nedostaje odnosno 28 vreća, 4608 glasova je obuhvaćeno na izvodima iz Centralnih biračkih spiskova koji nedostaju sa 13 biračkih mjesta, 9443 osobe su glasale uz obrazac PDL „pomoć drugog lica“. Sve zajedno, radi se o 40.453 glasa, a sa ostalim nevažećim listićima taj broj je 70.012 glasačkih listića za predsjednika RS koji su ili nestali ili pogrešno evidentirani ili su zloupotrebljeni”, rekao je Borenović.
Predsjedništvo PDP-a podržava sve dalje aktivnosti da se pravno osporava rezultat za predsjednika Republike Srpske prema svim relevantnim pravosudnim instancama.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Pa ako treba ići i do Strazbura. Očekujemo i insistiramo da se domaće pravosuđe odredi istražnim radnjama, adekvatnim pravnim aktima i ispita sve izborne neregularnosti, krađe i prevare koje su na posljednjim izborima bile brutalne”, rekao je Borenović.
Borenović je rekao da Predsjedništvo PDP-a pokreće aktivnosti za organizaciju redovnog Sabora stranke.
“To je interesovalo javnost, ali nije jasno zašto, budući da je ovo redovna unutarstranačka aktivnost koja se planira u skladu sa Statutom, obzirom da smo ušli u završnu godinu četvorogodišnjeg mandata trenutnog rukovodstva. Posljednji Sabor smo imali 2019. godine kada je na moj prijedlog ograničeno da predsjednik može obavljati tu dužnost dva uzastopna mandata. Izabran sam 2015. godine i moj drugi mandat ističe u narednoj godini. To je bila vjerovatno atipična, ali i dalje vjerujem potpuno ispravna odluka”, rekao je Borenović i dodao da je formirana radna grupa za organizaciju Sabora.
Predsjedništvo PDP-a je donijelo i zaključak da podržava djelovanje gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića u skladu sa onim politikama i načelima na osnovu kojih je dobio podršku 2020. godine na izborima za gradonačelnika Banjaluke, sa namjerom da Banjaluka bude moderan, razvijen i snažan grad.
“Na onovu tih načela, gradonačelnik treba da vodi jednu pravednu borbu za grad u kojem neće biti korupcije, kriminala i u kojem se dobro živi”, rekao je Borenović.
Međutim, komentar Jelene Trivić na njenom fejsbuk profilu ukazuje da u PDP-u ne dijele svi isto mišljenje kao i Borenović.
“Veoma sam iznenađena i razočarana činjenicom da predsjednik PDP-a Branislav Borenović nije javnosti saopštio precizno i vjerodostojno Zaključke predsjedništva stranke”, istiće Trivićeva.
Naglašava da je, između ostalih, i zaključak o podršci gradonačelniku Drašku Stanivukoviću, Borenović neprecizno interpretirao, izostavljajući veoma bitnu odrednicu koju je usvojilo Predsjedništvo.
“PDP podržava gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića na bazi politika koje je promovisao tokom kampanje 2020. godine i na bazi onih politika kojima je tada pobijedio”.
Jelena Trivić je naglasila da želi da istakne da ona ne podržava nikakvu simbiozu sa režimom, kako ističe, “jer je to samo drugo ime za približavanje Režimu što je politički kurs koji jasno odbacujem”.
“Da bi se nastavila boriti sa korumpiranim Režimom, opozicija mora imati potpuno jasne, čvrste i principijelne stavove koji su obavezujući za sve. Da budem potpuno precizna: Svaka saradnja, simbioza, bilo šta slično, sa Režimom za mene je koalicija sa onima koji su uništili Republiku Srpsku, a 02.10. pokrali izbornu volju naroda na najpodmukliji način”, zaključuje Trivićeva.