Prevoznici javnog gradskog i prigradskog saobraćaja putnika na području grada Banja Luka sutra će na pet minuta zaustaviti svoje autobuse, a sve zbog teške situacije u kojoj su se našli zbog poskupljenja goriva.
Iz Gradske uprave ističu da su prevoznici danas odbili da prisustvuju sastanku sa gradskim menadžerom Bojanom Кresojevićem i predstavnicima Odjeljenja za saobraćaj i puteve, a u vezi sa povećanjem cijena karata javnog prevoza.
Podsjećaju da su prevoznici uputili poziv Кabinetu gradonačelnika i Кabinetu predsjednika Skupštine grada, te je potrebno da se svi odazovu sastanku, kako bi se o ovoj temi razgovaralo.
“Iz tog razloga, danas je u 13.00 časova bio zakazan i treći sastanak u poteklih sedam dana između predstavnika javnog prevoza i predstavnika gradske administracije, a u vezi sa svim okolnostima koje se mijenjaju iz dana u dan, kako onih negativnih koji se tiču poskupljenja, tako i najava da će doći do rasterećenja cijena goriva putem privremenog suspendovanja akciza, a na koji se prevoznici nisu odazvali”, ističe se u saopštenju Gradske uprave.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“S obzirom da nema nikakvih rekacija na naš zahtjev za hitno rješavanje nagomilanih problema u javnom gradskom i prigradskom prevozu putnika, obavještavamo javnost da će sutra u 11.55 saobraćaj biti obustavljen na pet minuta”, ističu s druge strane prevoznici.
Dejan Mijić, direktor “Autoprevoza”, za “Nezavisne novine” je izjavio da je sutrašnji protest prevoznika gradskog i prigradskog saobraćaja upozorenje pred potpunu obustavu rada.
“Mi smo podnijeli zahtjev gradskog upravi za poskupljenje karata, kako do danas nismo dobili odgovor odlučili smo se na protest upozorenja. Sutra u 11.55 ćemo obustaviti saobraćaj na pet minuta, u svim gradskim i prigradskim linijama”, rekao je Mijić.
Ističe da se gradska uprava potpuno oglušila o njihove zahtjeve o poskupljenju, te da je gradski prevoz pod koplasom.
Goran Starčević, direktor “Pavlović tursa”, rekao je da su 1. marta podnijeli zahtjev Gradskoj upravi i da do danas nisu dobili nikakav odogovor, te su primorani da sutra održe protest upozorenja.
“Grad se na oglašava povodom naših zahtjeva, ovaj protest je samo upozorenje pred obustavu rada gradskog i prigradskog prevoza”, rekao je Starčević.
Iz Gradske uprave naglašavaju da su zbog otkazivanja sastanka ostala otvorena značajna pitanja, kako u pogledu formiranja cijena prevoznika na slobodnom tržištu, tako i u kriterijumima za predložen novi cjenovnik.
“Drugim riječima, Gradska uprava nije saglasna sa svim elementima novog cjenovnika koji su prevoznici predložili, kao i argumentima na bazi kojih se došlo do tih cjenovnika. Smatramo da se ovakva pitanja mogu riješiti samo zajedničkim radom i sastancima”, ističe se u saopštenju Gradske uprave.
Iz Centra za životnu sredinu ističu da će sutrašnji protest najviše uticati na korisnike javnog prevoza putnika.
“Nažalost, većina korisnika javnog prevoza u Banjoj Luci jesu građani koji ne posjeduju automobil kao, opet nažalost, dominantno prevozno sredstvo u modalnoj preraspodjeli. Tako će oni, iako su do sada plaćali javni prevoz po cijeni najvišoj u regionu (po odnosu prosječne neto plate i cijene karte), sada doći u situaciju da će taj prevoz ili plaćati još više, ili ga neće ni biti”, ističe se u saopštenju Centra za životnu sredinu.
“Kakvi su zahtjevi, te kakav je ugovor između prevoznika i Grada Banja Luka, nije nam poznato, ali su nam poznate druge sporne peripetije ovog odnosa – od privatizacije Autoprevoza, do spora oko zemljišta ,,Stare autobuske stanice” i čudesnih isparenja dokumenata. Bilo kako bilo, nespremnosti na kompromise i nespremnosti za zalaganje za javni interes, sa svih strana, ponajviše će uticati na korisnike javnog prevoza putnika”, istakao je Dragan Kabić, koordinator programa Transport u Centru za životnu sredinu.
Kabić ističe da je nužan prelazak na održive vidove transporta, pogotovo one neomotorizovane oblike, ali to nije samo na građanima, već prije svega na lokalnim samoupravama koje su u mogućnosti da kroz urbanističko i saobraćajno planiranje i različite mjere koje su im u nadležnostima, omoguće kvalitetnu i bezbjednu saobraćajnu tranziciju i manje bolne promijene navika svojih građana.
“Ako prevoza i bude po višoj cijeni, a cijena parkiranja putničkog atomobila bude i dalje ovako sramotno niska, cijena goriva neće značiti građanima ništa u izboru prevoza. Gradovi i opštine u Bosni i Hercegovini nisu uradili mnogo toga u pogledu mobilnosti kao odgovor na krizu izazvanu pandemijom Kovid, a nemili događaji na istoku Evrope izazvali su još jednu energetsku krizu rastom cijena derivata fosilnih goriva na globalnom nivou. U kontekstu država, energetsku krizu najviše osjete one siromašnije države, pa u njima oni siromašniji građani. I ovu kriza Bosna i Hercegovina dočekala je nespremna”, naglasio je Kabić.
Ovim povodom, Centar za životnu sredinu je ponovio zahtjeve prema lokalnim samoupravama kako bi se gradovi i opštine što prije prilagodili ne samo trenutnoj energetskoj krizi, već i budućnosti, a po uzoru na evropske gradove i opštine:
- uspostavljanje privremenih biciklističkih traka na kolovozu saobraćajnica (Pop-Up Bike Lanes)
- smanjenje brzine u većini stambenih i netranzitnih ulica na 30 km/č
- proširenje mreže stanica javnih gradskih bicikala
- proširenje trotoara (ukoliko su pješačke staze preuske i/ili dodatno sužene kantama za otpad i/ili terasama kafića, potrebno ih je proširiti na dio površine kolovoza)
- dodatno za Grad Banja Luka – razmisliti još jednom o vraćanju javnog prevoza u gradske ruke
Gerila/Nezavisne novine