Okružno javno tužilaštvo Banjaluka je prije pet godina, 4. jula 2018. godine otvorilo istragu o ubistvu Davida Dragičevića. Istraga je pokrenuta stotinu dana nakon ubistva protiv NN lica. Istragu je kasnije preuzelo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine ali rezultata ni nakon, gotovo, pet i po godina od ubistva u Banjaluci nema.
David Dragičević ubijen je u martu 2018. godine a njegovo tijelo pronađeno je na ušću Crkvene u Vrbas. Na konferenciji koja je organizovana u banjalučkoj Policijskoj upravi, tadašnje rukovodstvo policije, u prisustvu direktora Zavoda za sudsku medicinu, tvrdilo je da je Dragičevićeva smrt zades. Tada su pokojnog Davida Dragičevića označili kao narkomana i nekoga ko je provalio u kuću u ulici Velibora Janjetovića Janje u banjalučkom naselju Lauš. Nakon te konferencije za medije javnost u Banjaluci je reagovala okupljanjem na trgu Krajine.
Tadašnji glavni tužilac OJT Banjaluka je, svjedočeći na suđenju za klevetu protiv oca Davida Dragičevića po tužbi Dragana Lukača, Darka Ćuluma i Darka Ilića, rekao da je ta konferencija bila greška i neprofesionalizam.
Inače, istraga banjalučkog tužilaštva nije dala nikakve rezultate pa je istragu u aprilu 2021. godine preuzelo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Ni ta istraga, nakon više od dvije godine, nije dala nikakve konkretne rezultate.
Ustavni sud BiH je u julu 2021 godine, rješavajući apelaciju Davora Dragičevića, utvrdio da je OJT Banjaluka napravilo propust kada je istragu ubistva otvorilo tek stotinu dana nakon ubistva.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Banjalučko tužilaštvo napravilo je propust kada tri mjeseca nije pokrenulo istragu o smrti Davida Dragičevića, navodi se u punom tekstu odluke Ustavnog suda. Mada postojanje brojnih propusta ne znači automatski postojanje zavjere, oni izazivaju ozbiljnu sumnju u uspješnost istrage, zaključio je tada Ustavni sud.
Ustavni sud u svojoj odluci navodi niz propusta u istrazi koju je vodilo banjalučko tužilaštvo a koji su mogli da ugroze istragu. Ustavni sud, prije svega, naglašava činjenicu da je Tužilaštvu u Banjaluci trebalo 100 dana da pokrene zvaničnu istragu. Sud dalje navodi da Tužilaštvo nije ponudilo jasan razlog zašto se na naredbu o sprovođenju istrage čekalo 100 dana ukoliko su radnje već preduzimane, kao i da je ta činjenica izazvala nepovjerenje javnosti.
“Pri tome, Ustavni sud podsjeća da je kod ovakvih djela upravo najvažnije promptno reagovanje odmah nakon samog događaja te Ustavni sud nalazi da ovakav postupak nije u skladu sa obavezom koja proizlazi iz Ustava BiH i člana 2. Evropske konvencije”, piše u odluci Ustavnog suda BiH.
Tadašnji glavni tužilac banjalučkog Okružnog tužilaštva Želimir Lepir je, svjedočeći u predmetu Lukač, Ćulum i Ilić protiv Dragičevića, rekao da je Tužilaštvo uradilo sve što je moglo da slučaj bude riješen i da je policija napravila niz proceduralnih propusta prilikom istražno-tehničkih radnji koje su uticale na samu istragu.
Kao propuste policije koji su uticali na rad Tužilaštva naveo je loše ispitivanje lica koja su dovođena u vezu sa stradanjem mladića, slabo i netemeljno provjeravanje njihovih alibija, nevršenje uviđaja u kući za koju se tvrdilo da je opljačkana od strane Davida Dragičevića i kasno izuzimanje video-snimaka sa objekata u blizini te kuće.
Pet i po godina nakon ubistva Davida Dragičevića pravosuđe Republike Srpske i Bosne i Hercegovine nije uspjelo da sazna imena ubica kao i da ubice privede pravdi.
GERILA info