Predstavnici Inicijativnog odbora „Ne damo Plivu i Janj“ predali su peticiju Vladi Republike Srpske i resornom ministarstvu, zahtijevajući obustavu svih aktivnosti vezanih za izgradnju mini hidroelektrana na rijeci Plivi.
Peticija, koju je potpisalo više od 2.000 stanovnika opštine Šipovo, jasno poručuje vlastima da se protive izgradnji novih energetskih objekata koji, kako tvrde, ugrožavaju prirodne resurse i ekosistem rijeke, a samim tim i turizam u ovom području.
Draženko Prole, predsjednik Inicijativnog odbora, istakao je da bi izgradnja nove hidroelektrane donijela nepovratne štete ekosistemu Plive i Janja, rijeka koje su turističke atrakcije i značajan izvor prihoda za lokalnu zajednicu.
„Nećemo dozvoliti da se uništi naša priroda zbog interesa pojedinaca. Ovo nije borba samo za rijeku, već i za našu budućnost“, rekao je Prole nakon predaje peticije.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Pliva već ima jednu hidroelektranu, čija je izgradnja, prema riječima predstavnika udruženja, izazvala značajne negativne posljedice na lokalno stanovništvo i životnu sredinu.
„Naučili smo iz iskustva. Postojeća hidroelektrana je dobila dozvolu za snagu od 0,9 megavata, a u praksi proizvodi više od 3 megavata, što je značajno narušilo prirodnu ravnotežu“, naglasio je Prole.
On dodaje da će eventualna gradnja nove hidroelektrane dodatno podići nivo rijeke, uzrokovati betonske intervencije u njenom koritu i uticati na klimu, seoski turizam, biljne i životinjske vrste.
Građani su jasno postavili svoje zahtjeve – hitnu obustavu izgradnje, poništavanje rješenja Vlade kojim je dio Plive izuzet iz zaštićenog područja, te sprovođenje dodatnih ekoloških studija koje bi potvrdile stvarni uticaj gradnje na prirodni ambijent. Vladi i resornom ministarstvu dat je rok od 14 dana da odgovore. U slučaju da odgovor izostane ili bude nezadovoljavajući, građani najavljuju velike narodne proteste.
Milan Plavšić, odbornik u Skupštini opštine Šipovo, optužio je načelnika opštine Milana Kovača za opstrukciju i ignorisanje volje naroda.
„Ovaj scenarij smo već prošli prije nekoliko godina kada je izgrađena prva hidroelektrana. Načelnik je tada u tišini odobrio sve dozvole“, izjavio je Plavšić.
On ističe da je bitka protiv gradnje hidroelektrana u prošlosti bila teška i neuspješna zbog institucionalnih prepreka, ali da građani ovaj put ne planiraju odustati.
Rijeke Pliva i Janj, osim što su važni prirodni resursi, ključni su za razvoj turizma u opštini Šipovo. Ribolovci i ljubitelji prirode redovno posjećuju ove rijeke, a izgradnja hidroelektrana bi, prema tvrdnjama Dragan Vujkovića, predsjednika Sportsko-ribolovačkog društva Šipovo, trajno uništila ovaj potencijal.
„Ribari će izgubiti pastrmku i lipljena, a mještani će biti prisiljeni da se isele“, upozorio je Vujković.
Iz Udruženja „Ne damo Plivu i Janj“ poručuju da su odlučni u borbi za zaštitu svojih rijeka. Ukoliko Vlada ne reaguje u predviđenom roku, uslijediće masovni protesti.
„Branićemo našu rijeku svojim životima. Ovo je pitanje politike – oni žele da grade hidrocentrale, a mi ćemo braniti našu prirodu“, zaključio je Vujković.
Građani Šipova se nadaju da će vlasti ovog puta poslušati njihove zahtjeve i spriječiti dalju devastaciju Plive, kako bi sačuvali ovaj dragocjeni prirodni resurs za buduće generacije.