Aleksandar Petković nije više odbornik SDS ali je još član te stranke. On, za sada, ne najavljuje izlazak iz stranke ali to, prema svemu sudeći, neće biti iznenađenje. Rekao e da samim tim što više nije odbornik SDS valjda nije ni član ali da je u SDS sve moguće.
SDS je u Banjaluci u problemu deset godina, ako ne i više. Posljednji odlazak koji je pogodio ovu stranku u Banjaluci bio je odlazak tada poslanika Davora Šešića koji je prije odlaska tvrdio da stanje u stranci nije dobro, da se ne vodi o interesima stranke a da rukovodstvo SDS zanemaruje Banjaluku. On nije bio zadovoljan ni dovođenjem u banjalučki SDS pojedinaca koji su do juče bili članovi vladajućih stranaka. Prije svega, imao je sukob sa Milanom Radovićem koji je preko noći postao prvi čovjek gradskog odbora te stranke.
Petković je, takođe, u toj stranci duže od dvadeset godina. Nakon što je Gerila info objavila informaciju da on postaje nezavisni odbornik i nakon što je on to potvrdio u četvrtak, javnost je počela da pretpostavlja njegovu političku budućnost. Pominju se prelasci u PDP, SNSD…Šta je istina Petković je govorio u intervjuu za Gerila info.
Zašto više niste odbornik SDS-a?
Moja odluka nije donešena preko noći, ona je plod dešavanja daleko u prošlost i odnosom vrha stranke prema Banjaluci. Vratili su se kreatori koji su počeli i konstanto su urušavali stranku ne samo u Banjaluci nego na globalnom nivou. Kuluminacija moje odluke je bila ponižavanje Banjaluke dajući joj samo 17. delegata za republičku skupštinu Srpske demokratske stranke, dok npr. Kotor Varoš ima 12., još manje opštine od Kotor Varoša sa istoka imaju približno delegata. Kreator ovakve raspodjele je gospodin Dragan Ćuzulan, bivši generalni sekretar Srrpske demokratske stranke, desna ruka bivšeg predsjednika gospodina Mladena Bosića koji je suštinski kadrovski kreator najviših funkcionera koji su napustili Srpsku demokratsku stranku i prešli u vlast. Prosto sa takvim ljudima nemam namjeru da prolazim ono kroz šta sam prošao i smatram ih za najveće krivce zbog čega je aktuelna vlast na čelu Republike Srpske skoro dvije decenije. Dobili su priliku opet samo što ja više neću učestvovati. Neka prave GO Banjaluka po svojoj volji, a kako prošlost pokazuje oni će do kraja uništiti Srpsku demokratsku stranku u Banjaluci i ja u
tome neću da učestvujem.
Da li to znači da izlazite iz stranke?
Samim tim što sam odlučio da budem nezavisni odbornik bilo bi logično da nisam više član Srpske demokratske stranke, ali u Srpskoj demokratskoj stranci odavno ima nelogičnosti pa je odbornik Srpske demokratske stranke iz Bijeljine gospođa Mirjana Orašanin istupila iz kluba odbornika Srpske demokratske stranke u Skupštini grada Bijeljina te postala nezavisni odbornik, da bi potom bila kandidovana za poslanika Srpske demokratske stranke na zadnjim izborima te postala poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Ja prosto neću sa takvim stvarima da se igram.
Da li se išta promijenilo u sds od dolaska Miličevića na čelo stranke?
Ono što sam ja vidio promjenio se vozač koji vozi predsjednika stranke. Moguće je da se nešto radi, ali sve to ide mučno i teško.
Ranije je bilo zamjerki na odnos vrha stranke prema Banjaluci. Ne jednom nego mnogo puta slati su signali da tako više ne ide, da će to dovesti do potpunog kolapsa stranke u Banjaluci a samim tim i u cijeloj Krajini koja ima više 60% birača u Republici Srpskoj. Kako je vrh stranke ostao nijem na mnogobrojne signale i upozorenja danas stranka ima ovo što ima ili bolje reći da ide ka tome da nema ništa. Prosto moja misija tih upozorenja prestaje i ja više ne želim sa tim da se bavim.
Kakav je Vaš odnos sa Milanom Radovićem?
Gospodin Milan Radović je učestvovao na ovim izborima da pobijedi opozicija, samim tim naš odnos je ostao korektan i do današnjeg dana. Sam rezultat kandidata opozicije gospođe Jelene Trivić od 11300 glasova prednosti nad gospodinim Miloradom Dodikom je plod zajedničke borbe opozicije u Banjaluci.
Kakav je Vaš odnos sa Draškom Stanivukovićem?
Sami rezultati izbora u Banjaluci su demantovali sumnje prije izbora što nije slučaj sa drugima. Sve govori analiza konačnih izbornih rezultata iz Centralne izborne komisije koji su legalizovani ulaskom poslanika u Narodnu skupštinu Republike Srpske, bez obzira na brojne nepravilnosti i opravdane sumnje prekrajanja rezultata. Sa gospodinom Stanivukovićem sam imao i imam i danas po nekim stvarima različite poglede, ali u najvećoj mjeri naši stavovi se ne mimoilaze. Gospodin Stanivuković, moram priznati da je jedan od najtalentovanijih političara u Republici Srpskoj od njenog nastanka. Politika nije struka, politika je vještina mogućeg u datom trenutku i poziciji na kojoj se nalazite. Politika ne može biti stalna galama, jer prosto dosadi narodu. Ako se nalazite na nekoj poziciji riječi će se zaboraviti, samo će djela biti vidljiva. Gospodin Stanivuković se u datom trenutku uspješno nosi pozicijom koju obavlja. Teško je uraditi mnoge stvari kada iza sebe nemate skupštinsku većinu koja zbog svojih političkih ciljeva opstruiše mnoge stvari koje nisu realne da se zaustavljaju. Da zaključim na kraju, gospodin Stanivuković u ovom trenutku ima moju punu podršku.
Mnogi pretpostavljaju da je na Vašu odluku uticao Stanivuković?
Ja se bavim činjenicama, a ne pretpostavkama i izlazim sa analizama. Ko me poznaje zna dobro da odluke donosim svojom glavom, a ne tuđom, naravno uvažavajući druga mišljenja. Pretpostavki je bilo i biće i ja na to ne mogu uticati.
Da li će te postati odbornik PDP ili odbornik većine budući da se o tome i govori?
Dovoljno mi je bila teška odluka ovih dana. Od prije nekoliko dana sam nezavisni odbornik. Ako odlučim da ostanem u političkom životu u ovom trenutku što je sigurno da se neću pridružiti strankama koje čine republičku vlast, a nemam potrebe da idem grlom u jagode, dosta je iza mene političkog i životnog iskustva. Narednih mjesec dana neću o tome uopšte da razmišljam, hoću da odmorim, jer odluku koju sam donio prije nekoliko dana bila je jedna od najtežih odluka u mome životu.
Kako komentarišete aktuelna dešavanja u gradu?
Ko želi da se bavi analizama i činjenicama može da vidi da je skupštinska većina uskratila gradski budžet za desetine miliona maraka smanjenjem poreza na nepokretnosti za 8 miliona maraka, nametnutim preuzimanjem grada obaveza za koje je nadležna republička vlast miliona maraka koji su izdvojeni iz budžeta grada, raznih stopiranja projekata koji su na kraju onemogućili građane da dobiju kilometre asfalta i drugih raznih infrastrukturnih projekata, zapošljavanja i otvaranja novih radnih mjesta. Grad je do sada vratio 32. miliona maraka kredita. Bez obzira na sve opstrukcije grad dobija strukture i dimenzije koji idu pozitivnim pravcima. Ko gleda površno vjerovatno će vidjeti neke druge stvari.
Kako ocjenjujete rad gradonačelnika?
U nemogućim uslovima dvopolne vlasti rad gradonačelnika ocjenjujem uspješnim i sigurno to može i bolje.
GERILA info