Ustavni sud BiH stavio je danas van snage privremeno Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske i Zakon o dopunama Zakona o republičkoj upravi.
Ocjenu ustavnosti ova dva zakona tražio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, prije nekoliko dana kada je Zakon o lijekovima stupio na snagu.
Određeno je da odluka stupa na snagu odmah i da proizvodi pravno djelovanje do donošenja konačne odluke Ustavnog suda BiH o podnesenim zahtjevima – navedeno je iz Ustavnog suda BiH.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Znakovito, o odluci Ustavnog suda prije nekoliko dana je govorio i visoki predstavnik Kristijan Šmit, kada je tokom gostovanja u programu N1 televizije izjavio da će nakon odluke Ustavnog suda vidjeti da li će povući određene poteze u vezi sa pomenutim zakonima.
Prema riječima potpredsjednika NSRS Denisa Šulića, Ustavni sud BiH još jednom je prekršio Ustav BiH i pokazao da je politička, a nikako pravosudna institucija.
„Institucije Republike Srpske, predsjednica Srpske Željka Cvijanović i srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik ostaće na fonu onih politika i pravaca koji garantuju očuvanje međunarodnog integriteta Srpske i poboljšanje položja građana“ rekao je Šulić novinarima.
Dodaje da se u BiH više i ne treba čekati da zvanično bude objavljena odluka Ustavnog suda BiH, nego to rade pojedini predsjednici političkih partija, dio međunarodne zajednice i analitičari.
Sličnog razmišljanja je još jedan poptredsjednik Parlamenta RS, Milan Petković, kadar Ujedinjene Srpske.
Kaže da nije iznenađujuća odluka Ustavnog suda BiH da privremeno stavi van snage Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske, ocijenivši da se na taj način ovaj sud miješa i u politička dešavanja u BiH, koji spornim vidi i vrijeme donošenje odluke.
“Kao da je neko namjerno planirao i sjednicu Ustavnog suda, a vidjeli smo i da se odluka o meritumu zakazuje i već najavljuje u medijima u septembru, dakle za vrijeme predizborne kampanje“, rekao je Petković.
On je rekao da se boji da se Ustavni sud BiH na neki način miješa i u politička dešavanja u BiH.
“Ili direktno ili indirektno, ili možda svjesno ili nesvjesno, ali u svakom slučaju je taj koji na neki način i utiče na politička dešavanja, što on nikako ne bi trebao“, rekao je Petković uz konstataciju da nije dobro ni to što je odluku najavio Kristijan Šmit.
Lider PDP-a Branislav Borenović smatra da je najnovija odluka Ustavnog suda još jedna igra vladajućih struktura na nivou BiH. On je u objavi na društvenim mrežama kratko rekao da je riječ o političkom dogovoru.
„Kakav providan ‘dogovor’ vladajuće koalicije Dodik-Džaferović u iščekivanju Šmita! Osporiti Agenciju za lijekove RS koja nema ni direktora, ni zaposlene, ni adresu, ni telefon…samo je na papiru da njom mlati Ustavni sud, SNSD, SDA, OHR, RTRS, ATV i ostali. Poznat recept za tenzije!“, napisao je Borenović na twitteru.
A putem iste mreže iz Brisela se javio i Član Predsjedništva iz Republike Srpske Milorad Dodik
„Odluka Ustavnog suda BiH je neustavna jer je zdravstvo u nadležnosti entiteta. Ustavni sud je inkvizicijski sud. Ima troje stranih sudija i dva Bošnjaka, koji uvijek glasaju protiv interesa Srpske. Ako hoćete zemlju kandidata za EU, njome ne smiju da upravljaju stranci“, tvitnuo je Dodik.
Šeranić otišao prije pitanja novinara, ali se oglasio saopštenjem
Zbog Zakona o lijekovima Republike Srpske, resorni ministar Alen Šeranić našao se na listi osoba koje su pod sankcijama SAD-a. Danas je iz prostorija NSRS izašao prije pitanja novinara, ali se oglasio saopštenjem.
Odluka Ustavnog suda BiH da donese privremenu mjeru stavljanja van pravne snage Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske direktno je usmjerena na sprečavanje institucija Srpske da vrše Ustavom predviđene nadležnosti, te ukazuje na koordinisano djelovanje protiv interesa Srpske i njenog naroda, navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Srpske.
Kažu da ovakve vrste odluka ne mogu opravdati niti poništiti činjenice da je u jeku jednog od najtežih talasa obolijevanja ljudi, umjesto rješenja sa nivoa BiH stvorena neopravdana atmosfera straha i neizvjesnosti u Republici Srpskoj.
– Djelovanje protiv volje Narodne skupštine Republike Srpske neće učiniti da se to zaboravi, niti donijeti dobrobit stanovništvu – navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su napomenuli da su zahtjev bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića, unaprijed nagoviješten stav Ustavnog suda BiH, kao i najavljeno samovoljno “djelovanje” Kristijana Šmita, direktno usmjereni na sprečavanje institucija Republike Srpske da vrše Ustavom predviđene nadležnosti.
– To ukazuje na koordinisano djelovanje protiv interesa Republike Srpske i njenog naroda i potvrđuje neefikasnost institucija na nivou BiH, njihovo neodgovorno djelovanje i nepoštovanje Ustava BiH na koji se pozivaju, kao i na potrebe Republike Srpske da donese vlastite odluke i modele za zaštitu zdravlja stanovništva, a za šta ima ustavno ovlašćenje – navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva podsjećaju da je, pri donošenju ovog Zakona, navedena potreba obezbjeđivanja dostupnosti lijekova i medicinskih sredstava za upotrebu u humanoj medicini, a Ustavom Republike Srpske je utvrđeno da svako ima pravo na zdravstvenu zaštitu u skladu sa zakonom.
– Nesporna je činjenica da je oblast zdravstvene zaštite u nadležnosti Republike Srpske, kojoj pripadaju sve državne funkcije i nadležnosti, osim onih koje su Ustavom BiH izričito prenesene na njene institucije, a član tri Ustava BiH ne obuhvata oblast zdravstvene zaštite – navodi se u saopštenju.
Ministar Alen Šeranić istakao je da je Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske donesen da obezbijedi zdravstvenu zaštitu i dostupnost lijekova građanima Republike Srpske.
Šeranić je istakao da Ustav BiH govori da su entiteti, odnosno Republika Srpska nadležni za zdravstvenu zaštitu i da je shodno tome i donesen ovaj zakon.
– Nijedna odluka Ustavnog suda, niti bilo koji unaprijed najavljen stav Kristijana Šmita, koji je nelegalni međunarodni predstavnik u BiH, s obzirom na to da nema odluku Savjeta bezbjednosti UN da obavlja tu funkciju, ne može da opravda činjenicu straha i neizvjesnosti izazvanih kod građana Republike Srpske u trenutku kada se ovaj Zakon donosio – poručio je Šeranić.