piše: Vladimir Kovačević
Kampanja je počela. Do izbora je trideset dana. Sa bilborda, malih ekrana, novinskih naslovnica i društvenih mreža mjesec dana će da nas, milije nego inače, gledaju lica političara. Obećavaju, lažu, nude, podsjećaju…sve kako bi dobili glas. Računaju da smo svi zaboravili njihovo pravo lice. Bar nekih od njih.
U zemlji kao što je Bosna i Hercegovina mnoge stvari su obesmišljene. Vladaju najgori jer su najbeskurpulozniji, jer ne prezaju od varanja, laganja, prijetnji i ucjena. Pametni su se povukli i ćute, neki jer su izgubili volju, drugi jer su shvatili da je lakše prodati obraz i prikloniti se jačem. Mnogi su odustali i od glasanja jer je i glasanje obesmišljeno, glasovi su kupuju, otimaju, prodaju a nakon izbora se izborna volja građana mijenja kupovinom poslanika i mijenjanjem odnosa u skupštini.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Centralna izborna komisija je za izbore u BiH ovjerila 90 političkih stranaka, 38 koalicija, 17 nezavisnih kandidata. Pravo glasa ima nešto više od 3,3 miliona glasača.
U Republici Srpskoj građani biraju predsjednika Republike, člana Predsjedništva BiH, poslanike u Narodnoj skupštini Republike Srpske i poslanike u Parlamentu BiH. Obe inokosne funkcije iz Republike Srpske u prethodnom mandatu bile su u rukama SNSD-a a ta stranka je imala najviše poslanika i zajedno sa koalicionim partnerima formirala je vlast u Srpskoj nakon posljednjih opštih izbora, 2018. godine.
Sumnja u regularnost izbora u BiH postojala je nakon svih do sada održanih izbora a rečenica “Nije bitno ko kako glasa već ko broji glasove” u dobroj mjeri mogla se primjeniti na BiH i Republiku Srpsku svih ovih godina.
I prije zvaničnog početka kampanje političke stranke i pojedinačni kandidati krenuli su u agresivnu kampanju. Oni koji su bili u prilici, jer su vlast, koristili su javne resurse i institucije u svrhu skrivene kampanje. Prljavo je počelo i prije nego što je počelo. Najavljivani su snimci sa eksplicitnim sadržajem, jasno je da pojedinci neće birati sredstva ni u ovoj kampanji.
Konkretno u Republici Srpskoj posljednja dva izborna procesa najavljivana su kao sudbonosna. Između dva izborna ciklusa Republiku Srpsku napustilo je još nekoliko desetina hiljada ljudi. Tačan broj niko ne zna jer niko i ne želi da se taj broj sazna. Da li ljudi iz Srpske odlaze zbog pobjednika svih prethodnih izbora ili zbog sveukupnog stanja u društvu teško je precizno odgovoriti. Mnogi i sada najavljuju da glasanju i Republici Srpskoj daju posljednju šansu prije nego što se upute van granica. Izbori su 2. oktobra. Treba izdržati mjesec dana. Samo da ne bude žrtava.
GERILA info