Nakon zajedničke posjete članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine sjedištu NATO-a u Briselu, razlike u njihovim stavovima ponovo su došle do izražaja, što se jasno ogleda i u fokusima medija iz Republike Srpske i Federacije BiH.
Dok su Željko Komšić i Denis Bećirović poslali poruke o potrebi jače prisutnosti NATO-a i očuvanja bezbjednosti zemlje, Željka Cvijanović je pokušala skrenuti pažnju na visokog predstavnika Kristijana Šmita, kojeg je označila kao ključnog krivca za političku krizu u BiH.
Za Bećirovića i Komšića poruka iz Brisela bila je jasna: BiH je pod prijetnjom i potrebno je trajno prisustvo NATO-a. Bećirović je izjavio da se BiH suočava sa “bezbjednosnim vakuumom” koji može imati “katastrofalne posljedice”, dok je Komšić pozvao na odlučniju ulogu NATO-a i EUFOR-a, podjećajući na brzo djelovanje SFOR-a u slučaju tzv. “hrvatske samouprave”.
Mediji iz Federacije istakli su riječi podrške koje su Bećirović i Komšić dobili u Briselu, posebno od zamjenice generalnog sekretara NATO-a, koja je naglasila da NATO neće dozvoliti narušavanje teško stečenog mira i da je autoritet visokog predstavnika “neupitan”. Ovi mediji takođe su prenosili poruke o zahvalnosti NATO-u za slobodu i mir u BiH, kao i pozive za dublju saradnju sa Savezom.
S druge strane, mediji iz Republike Srpske izvještavaju sasvim drugačijim tonom. Njihova pažnja usmjerena je gotovo isključivo na izlaganje Željke Cvijanović, koja je, prema njima, u Briselu pokušala da predstavi visokog predstavnika kao glavnog destabilizatora situacije u BiH. Kako navodi RTRS, Cvijanović je poručila da je politička kriza rezultat “nametanja odluka od strane nelegalnog visokog predstavnika” i upozorila da se “tako narušava Dejtonski sporazum”.
Mediji iz RS gotovo da ignorišu bezbjednosne poruke koje su poslali NATO i druga dva člana Predsjedništva. Umjesto toga, izvještaji se fokusiraju na insistiranje na poštovanju izvornog Dejtona i napade na međunarodnu zajednicu, prvenstveno Šmita.
Ipak, ključna poruka koja je iz NATO-a poslana nakon susreta sa bh. liderima odnosi se na stabilnost i mir. Zamjenica generalnog sekretara Saveza Radmila Šekerinska izjavila je da NATO neće dozvoliti da se ugrozi teško stečeni mir, ističući važnost poštovanja Dejtonskog sporazuma, ali i uloge međunarodnih aktera kao garanta mira.
Medijska slika nakon ove posjete savršeno oslikava političke podjele unutar zemlje. Dok su mediji iz Federacije fokusirani na bezbjednost, podršku NATO-a i ulogu međunarodne zajednice u očuvanju mira, mediji iz Republike Srpske tematizuju “nametanja” i “kršenja suvereniteta”, ponavljajući narative koje dolaze iz vrha Republike Srpske.
Iako su članovi Predsjedništva formalno nastupili zajedno, njihove poruke iz Brisela odražavaju duboke političke i ideološke podjele. Za jedne je NATO saveznik i garant stabilnosti, za druge još jedan element međunarodnog pritiska. Mediji iz oba entiteta dodatno pojačavaju ove podjele, čime stvaraju tri paralelne stvarnosti u jednoj zemlji.
Gerila.info