Okružni sud u Prijedoru potvrdio je prvostepenu presudu prema kojoj Vanji Vukoviću iz Prijedora zbog brutalnog premlaćivanja od strane policijskih službenika MUP-a Republike Srpske treba biti isplaćena odšteta u visini od 7.700 maraka, saznaje Gerila.
Iznos koji će biti isplaćen Vukoviću daleko je veći od ovog iznosa, jer su uključene zatezne kamate koje se računaju od decembra 2015. godine, odnosno donošenja prvostepene presude u konkretnom slučaju.
Vukovića su banjalučki inspektori prvo tukli u službenom automobilu, a zatim i u prostorijama tadašnjeg Centra javne bezbjednosti, a danas Policijske uprave Banjaluka.
Prema presudi, Prijedorčanina su nakon hapšenja i dovođenja u prostorije Policijske uprave Banjaluka inspektori vezali za radijator, a zatim za ormar, te ga tukli rukama i nogama u namjeri da od Vukovića iznude priznanje razbojništva, odnosno krađu zlata i automobila.
Kada su vidjeli da Vuković nema namjeru priznati krivično djelo, inspektori su ga otpustili iz službenih prostorija.
Drugostepenom, pravosnažnom presudom, Vukoviću je na ime pretrpljenih duševnih bolova zbog umanjenja životne sposobnosti i oštećenja bubrega dosuđen iznos od 3.000 maraka. Za pretrpljene fizičke bolove, sud mu je dodijelio iznos od 2.000 maraka, dok je za pretrpljeni strah Vukoviću potrebno isplatiti 800 maraka.
Ukupan iznos koji su poreski obveznici, odnosno građani Republike Srpske, dužni isplatiti zbog nezakonitog postupanja policijskih službenika MUP-a Republike Srpske prema Vanji Vukoviću iznosi 5.800 maraka sa zateznom kamatom i sudske troškove od 1.900 maraka, takođe sa zateznom kamatom.
Sudski postupak po tužbi Vukovića trajao je od novembra 2014. godine. Prvostepena presuda donesena je u decembru 2015. godine, a drugostepena u martu 2019. godine. Zahtjev za blokadu sredstava sa jedinstvenog računa trezora Ministarstva finansija RS podnesen je u februaru 2020. godine.
Ni Osnovni, ni Okružni sud u Prijedoru nisu prihvatili tvrdnje MUP-a Republike Srpske, da se Vuković povrijedio nakon otuštanja iz prostorija banjalučke policije, a što su ujedno opovrgnuli svjedoci među kojima je bila i advokat Vukovića, Milica Cvijanović koja je posjetila svog branjenika kritične noći u prostorijama banjalučke policije.
Vuković je u svojoj izjavi naveo da su ga inspektori Policijske uprave Banjaluka, tadašnjeg Centra javne bezbjednosti Banjaluka, prvo vezali za radijator, pa za ormar, a sve sa ciljem da prizna razbojništvo odnosno krađu zlata i automobila u kojem nije ni učestvovao. Naveo je i da je usljed prebijanja padao u nesvijest više puta.
Svjedoci, među kojima je bila i advokat Vukovića, Milica Cvijanović potvrdili su da je Vanja kritične noći imao hematome na glavi, kao i ogrebotine u predjelu oka.
Vještak medicinske struke Milorad Grujičić utvrdio je da je kod Vukovića postojala traumatska kontuzija u području lijevog bubrega koja je izazvala krvarenje preko urina koje je trajalo mjesec dana. Vještak je utvrdio da je Vukoviću narušena struktura bubrega, te da je u pitanju teška tjelesna povreda.
Osnovni i okružni sudovi u Prijedoru potvrdili su da službenici MUP-a Republike Srpske nisu postupali u skladu sa zakonom.
Zanimljivo je da se MUP RS tokom postupka pozivao na potvrdu o otpustu Vukovića iz službenih prostorija, prema kojoj Prijedorčanin nije imao povrede. Sud međutim, nije poklonio vjeru ovoj potvrdi MUP-a Republike Srpske.