Već složena politička situacija u Banjaluci, posljednjih dana dodatno se zakomplikovala.
SNSD se podijelio, Milko Grmuša je „udario kontru“ Drašku Stanivukoviću, SDS je najavio svog kandidata na oktobarskim izborima, Jelena Trivić je potvrdila svoj ulazak u izbornu trku, Nebojša Vukanović je poručio da će uništiti prvog čovjeka Banjaluke i bivšeg saborca pa predložio da kandidat bude PDP-ov Igor Crnadak.
Da će izborna trka u najvećem gradu Republike Srpske biti najzanimljivija na ovogodišnjim lokalnim izborima bilo je poznato još od momenta kada je došlo do raskola između gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića i njegovih nekada najbližih saradnika, Nebojše Vukanovića i Jelene Trivić, lidera Narodnog fronta i Pokreta „Za pravdu i red“, a koji su ga optužili za „simbiozu“ sa predsjednikom SNSD-a i Srpske Miloradom Dodikom te poručili kako više nema njihovu podršku. Tada je postalo jasno da će u gradu na Vrbasu birači imati najmanje tri imena na glasačkom listiću, kandidata bloka okupljenog oko SNSD-a, samog Stanivukovića te opozicionih partija koje smatraju da prve dvije opcije predstavljaju isti izbor.
Vremenom su spekulacije o saradnji Stanivukovića i Dodika rasle te išle i do toga da će aktuelni gradonačelnik i formalno biti SNSD-ov kandidat, ali zvaničnih objava u tom smjeru nije bilo. Stranački šef provog čovjeka Banjaluke, lider PDP-a Branislav Borenović nije se mnogo osvrtao na pomenute spekulacije već je stao na Stanivukovićevu stranu, koji je poručio da ide po novi mandat. U igru tada ulazi Trivićeva, koja je prije nekoliko mjeseci poručila da će Narodni front imati svog kandidata te Vukanović koji je saopštio da je spreman stati iza zajedničkog kandidata opozicije, ali da to ne može biti PDP-ov trenutni izbor.
Prva polovina aktuelne sedmice unijela je niz malih „potresa“, koji su situaciju u najvećem gradu Srpske nepunih 10 mjeseci do izbora doveli do usijanja.
Kandidatura Jelene Trivić
Iz Narodnog fronta su još krajem novembra prošle godine saopštili da će ova partija imati svog kandidata za gradonačelnika Banjaluke. Iako se od prvog dana spekulisalo da će to biti upravo njihova predsjednica, Jelena Trivić je tek u utorak i sama potvrdila pomenute informacije.
“Vjerujem da će moju kandidaturu za gradonačelnika Banjaluke podržati SDS i Pokret ‘Za pravdu i red’. Planiram inicirati sastanak predstavnika Narodnog fronta sa predstavnicima dva navedena subjekta kako bismo dogovorili međusobnu podršku kandidatima za gradonačelnike i načelnike širom Republike Srpske”, rekla je Trivićeva za jedan dnevni list.
Dodala je i da njena kandidatura još uvijek nije zvanična ali nakon ovako konkretnog odgovora teško da će se u mjesecima koji su ispred nas odlučiti za povlačenje.
Vukanovićev prijedlog
Ubrzo se oglašava Vukanović te direktno na svom blogu odgovara na ponudu Trivićeve. On ponavlja da Stanivuković neće imati njegovu podršku, a da se o ostalim kandidatima može pregovarati. Međutim, i pored konkretnog poziva Trivićeve da njegov pokret stane iza nje, on iznosi, poprilično iznenađujući prijedlog.
Naime, predložio je da se opozicija u Banjaluci ujedini u podršci PDP-ovom Igoru Crnadku, a njegova stranka pokaže spremnost za kompromis i odustane od podrške aktuelnom gradonačelniku.
„Vrijeme curi i treba naći rješenje, a na sastanku sa delegacijom PDP-a nedavno u Narodnoj skupštini Republike Srpske rekao sam da bi rješenje mogao biti Igor Crnadak, a da se Draško povuče jer bi Igor mogao dobiti širu podršku svih ostalih aktera“, napisao je Vukanović.
Takođe, Vukanović je izjavio i kako će ”uništiti Draška Stanivukovića”.
“Otvoreno kažem – ja ću Stanivukovića uništiti. On potcjenjuje moju moć, ali ja koga nanišanim, taj je moj. Prešao je crvenu liniju, deset puta sam ga molio i upozoravao, kleo mi se da neće više, a evo radi isto. Tu je kraj. On misli da je najbolji i najpametniji, a nije“, rekao je lider Pokreta „Za pravdu i red“ i dodao da prevelika ambicija aktuelnog gradonačelnika Banjaluke minira sve.
I SDS „uskače“ u priču o kandidaturama
Pomenuto nije bilo dovoljno, pa je čitavu situaciju „začinio“ i SDS, koji u Banjaluci gotovo da i ne postoji, ali je njihov lider Milan Miličević poručio kako i oni razmišljaju o vlastitom kandidatu.
“Mi smo o tome već aktivno razgovarali na Gradskom odboru SDS Banjaluka. Odnosi unutar opozicije u Banjaluci su umnogome poremećeni. Razmišljanje u ovom momentu u Gradskom odboru SDS Banjaluka, iako to nije konačna odluka, jeste to da je SDS vrlo blizu toga da ide sa svojim kandidatom za gradonačelnika. O tome se još nije glasalo niti je donesena odluka, ali kad ta odluka bude donijeta ona će ići na Predsjedništvo i Glavni odbor SDS, kao i sve druge opštine i gradove gdje će se dati saglasnost za koaliranje s drugim političkim subjektima. Takvo je trenutno stanje”, rekao je Miličević.
Ipak, poručio je da će prije odluke prvo imati bilateralne razgovore s Narodnim frontom, PDP-om i Listom „Za pravdu i red“.
Podijeljeni SNSD
Da se situacija ne usložnjava samo unutar opozicionog tabora potrudili su se odbornici SNSD-a, najveće partije u Banjaluci. Nedavni pokušaj da se u januaru ove godine usvoji rebalans gradskog budžeta za 2023. godinu podijelio je SNSD, pa je dio odbornika ove partije podržao prijedlog Stanivukovića a dio stao uz predsjednika Gradskog odbora Vladu Đajića, koji se takvom rješenju snažno usprotivio.
Posebno je eskaliralo na relaciji Đajić-Marinko Umičević, koji je odlučio podržati rebalans a to i javno saopštio. Prethodno je Đajić poručio da je kupljen svako ko se odluči za takav potez. Da bi situacija lako mogla izmaći kontroli pokazao je nedavno televizijsko gostovanje Umičevića u kojem je poručio da je u Đajića, ušao, ni manje ni više, nego „šejtan“, ali i da ne može biti dio partije koju vodi aktuelni predsjednik GO SNSD Banjaluka.
„Đajić jeste dobar čovjek i ljekar, ali jednostavno je ušao šejtan u njega. Šteta je da ga potrošimo i tu sam malo ljut i na predsjednika SNSD-a Milorada Dodika što ga nije savjetovao, budući da bi ga Đajić poslušao. Moram da razmislim o svom statutu u stranci. Sa Đajićem ne vidim sebe u nekom daljem zajedničkom radu u SNSD-u. Očekivao sam njegovo izvinjenje. Uslijedilo je drugo Đajićevo saopštenje u kojem hvali odbornike koji su usvojili realokaciju budžeta. Ovakve kontradiktornosti u vrlo kratkom periodu su običan bezobrazluk“, rekao je Umičević.
Potpredsjednici PDP-a nisu na istoj liniji
Dosadno nije ni u PDP-u, drugoj po snazi banjalučkoj partiji. Dva potpredsjednika, Stanivuković i Milko Grmuša, koji je ujedno i odbornik u lokalnoj skupštini, izgleda da nisu na istoj liniji. Grmuša gotovo svakodnevno upućuje kritike na rad, ne samo Skupštine nego i samog gradonačelnika, a nezvanična informacija da nije bio spreman podržati pomenuti rebalans može samo da zakomplikuje njihov dalji odnos, o čemu smo pisali u tekstu „Demokratija ili “greška u koracima”: Očekuje li PDP novi unutarstranački sukob?“.
Politički analitičar Velizar Antić za Gerilu kaže da bi se trenutna politička situacija na lokalu u Banjaluci mogla okarakterisati u skladu sa narodnom da se „ne zna ni ko pije ni ko plaća“.
„Od samog konstituisanja nove Gradske uprave sa gradonačelnikom Stanivukovićem na čelu i skupštinske većine predvođene SNSD-om, imamo konstantna prepucavanja i opstrukcije. To nikako nije dobro za sam grad jer najveću štetu trpe građani. Mi u ovom trenutku imamo situaciju da gradonačelnik optužuje skupštinsku većinu da koči i blokira razvoj grada i projekata u gradu, dok sa druge strane imamo optužbe skupštinske većine na račun gradonačelnika da nerezonski troši novac građana i da je glavni krivac što nije usvojen rebalans budžeta“, kaže naš sagovornik.
Dodaje da mu nije jasno ko je u stvari ovdje u pravu te ko je odgovoran za aktuelnu situaciju.
„U samom SNSD-u imamo predsednika Gradskog odbora Đajića koji očigledno nema podršku cijele stranke i vidimo da u toj partiji imamo više struja i različitih mišljenja. Međutim, kada dođe trenutak za kandidaturu za gradonačelnika, mislim da će SNSD ali i njegovi koalicioni partneri podržati jednog kandidata i da će vladajući blok stranaka stati iza ovog kandidata“, kaže Antić.
Sa druge strane, dodaje naš sagovornik, kod opozicije je mnogo gora situacija jer, prema njegovim riječima, izgleda da u ovom trenutku ne može niko ni sa kim da nađe zajednički jezik oko jednog kandidata.
„Očigledno je da je sam Stanivuković u velikoj mjeri iznevjerio dobar dio opozicionih birača i da oni nisu spremni da ga ponovo podrže za ovu funkciju. Ali, pitanje je da li bi neki drugi kandidat uspio da ostvari podršku svih opozicionih partija i da se nametne kao glavni protivkandidat vladajućim partijama“, ističe Antić.
Kako stvari u ovom trenutku stoje, dodaje on, postoje dva rješenja ove situacije.
„Ukoliko opozicione partije uspiju da se dogovore oko zajedničkog kandidata, to neće biti ni Stanivuković, ni Jelena Trivić, već ili neka nestranačka ličnost ili možda neko iz opozicionih partija ali ne iz njihovih samih vrhova već neko ko je manje eksponiran u javnosti do sada. Druga opcija je da ukoliko Stanivuković odluči da se kandiduje za gradonačelnika sasvim sigurno on neće biti jedini kandidat opozicije. U tom slučaju bi vrlo vjerovatno u trku ušla i Jelena Trivić a moguće je da bi i SDS kao i Pokret ‘Za pravdu i red’ imali svoje kandidate. U toj situaciji bi postojala realna opasnost da SNSD sa koalicionim partijama osvoji mjesto gradonačelnika, uprkos činjenici da je većinsko opredijeljenje birača u ovom gradu još od 2018. godine opoziciono. Sve u svemu, u ovom trenutku je jako mnogo opcija u igri i veoma je nezahvalno bilo šta prognozirati jer sam potpuno uvjeren da ni ljudi koji su u samim vrhovima političkih partija u ovom trenutku ne znaju kakav rasplet je sve moguć“, zaključio je Antić za naš portal.
Gerila.info