Okružni sud u Banjaluci donio je presudu kojom se poništava dozvola za izgradnju infrastrukturnih objekata hidroelektrane “Dabar” u okviru projekta “Gornji horizonti”.
Ova odluka predstavlja značajan preokret u planovima za razvoj hidroenergetskog potencijala Hercegovine, a posebno se odnosi na hidroelektranu snage 160 megavata, koja je trebalo da bude ključni dio projekta vrijednog 338 miliona evra.
Presuda je donesena u korist Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH” iz Sarajeva, koje je ukazalo na brojne nepravilnosti u postupku izdavanja građevinskih dozvola. Prema navodima Aarhus centra, odluka Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske nije bila u skladu sa zakonima o uređenju prostora, zaštiti životne sredine i vodama Republike Srpske. Takođe, istaknuto je kršenje međunarodnih konvencija, poput Espoo, Bernske i Ramsarske, koje se tiču očuvanja prirodnih staništa i zaštite okoline.
“Ovo je važan korak u zaštiti okoline i očuvanju rijeka Hercegovine”, naveli su iz Aarhus centra. Planirana hidroelektrana “Dabar” bila bi dio šireg projekta “Gornji horizonti”, koji bi preusmjeravao velike količine vode iz hercegovačkih rijeka Zalomke, Bune, Bunice, Bregave i Neretve, uzrokujući potencijalno nepopravljive ekološke štete.
Jedna od ključnih tačaka spora bila je procjena uticaja na životnu sredinu, koja je prema Aarhus centru bila neadekvatno sprovedena. Ekološka dozvola izdata je prije nego što su završeni svi potrebni istraživački radovi, što predstavlja ozbiljno kršenje zakonskih i međunarodnih normi. Uz to, javnost nije bila adekvatno uključena u proces donošenja odluka, što je u suprotnosti sa obavezama Bosne i Hercegovine prema Aarhuskoj konvenciji.
Sud je, u svojoj presudi, podržao ove argumente, ističući da je Ministarstvo postupalo protivno zakonima i konvencijama koje je BiH dužna poštovati. Sud je odbacio tužbeni zahtjev Centra za životnu sredinu iz Banjaluke, navodeći da ova organizacija nije prikazala svoj pravni interes u postupku, uprkos tome što je njen osnovni cilj promovisanje zaštite životne sredine.
Presuda Okružnog suda dovodi u pitanje ne samo budućnost hidroelektrane “Dabar”, već i cjelokupni projekat “Gornji horizonti”. Ovaj projekat je već dugo predmet kritika zbog mogućih ekoloških posledica i nepoštovanja zakonskih procedura. Radovi na hidroelektrani “Dabar” svečano su otvoreni prošle godine u junu, a učestvovali su i zvaničnici Republike Srpske, kao i kineski partneri iz kompanije “Gezuba grupa”. Međutim, sada je pitanje kada i kako će se ovaj projekat nastaviti.
ERS je prethodno uplatila 92,8 miliona KM da bi se aktivirao kreditni aranžman sa kineskom “Eksim” bankom, a kineski partneri su zakupili poslovne prostore za radnike i operativu. Ugovor za ovaj projekat potpisan je u maju 2020. godine, sa rokom završetka radova u 2027. godini. Ipak, sudska odluka nalaže da se radovi moraju zaustaviti, što može ozbiljno ugroziti realizaciju projekta.
Iako su radovi na izgradnji tunela, ključnog infrastrukturnog elementa hidroelektrane, već u završnoj fazi, presuda nalaže obustavu svih aktivnosti koje se odnose na ovaj objekat. Direktor HE “Dabar”, Danilo Ilić, nije želio da komentariše ovu odluku, navodeći da je na odmoru, ali se očekuje da će se oglasiti naredne sedmice.
S druge strane, iz Aarhus centra poručuju da će nastaviti borbu za očuvanje prirodnih resursa Bosne i Hercegovine. “Pozivamo institucije da se pridržavaju zakona i međunarodnih konvencija te da poštuju pravo građana na zdravu životnu sredinu”, istakli su iz ovog udruženja.