Nakon više protesta bivših boraca Vojske Republike Srpske, danas se u Narodnoj skupštini Republike Srpske održava posebna sjednica o stanju u oblasti boračko-invalidske zaštite. Apsurd je da se i tri decenije nakon početka rata u Bosni i Hercegovini i dalje raspravlja o problemima bivših boraca VRS, ali bolje ikada nego nikada, ističu borci, iako mnogi sumnjaju da je sve samo politička igra između vlasti i opozicije.
Inicijativu za održavanje posebne sjednice su, inače, u skupštinsku proceduru uputili klubovi poslanika SDS, PDP, DNS, poslanička grupa SPS-a i samostalni poslanici Krsto Jandrić i Budimir Balaban, koji vlast optužuju za probleme boračke populacije. S druge strane, vlast, na čelu sa SNSD-om ih proziva da borce koriste za prikupljanje jeftinih političkih poena.
Poslanici razmatraju stanje u oblasti boračko–invalidske zaštite sa osvrtom na izmjene i dopune Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske.
Svoje stavove su iznijeli i predstavnici boračkih kategorija. Risto Jeftić, predsjednik Veterana odbrambeno-otadžbinskog rata je izjavio da boračke kategorije traže da se objavi registar svih boraca, kao i registar davanja naknada, kako bi se izbjegle zloupotrebe. Jeftić je iznio više zahtjeva koji se odnose i na poboljšanje statusa boraca, poput odlaska u penziju sa 58 godina starosti, potpunog oslobađanja troškova liječenja za I i II boračku kategoriju, i povećanja mjesečnog boračkog dodatka na pet maraka po mjesecu, ali i uklanjanja nepravdi i zloupotreba.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Predsjednik Predsjedništva BORS Aleksandar Savić istakao je potrebu poboljšanja materijalnog položaja boračkih kategorija i upoznao poslanike o zaključcima Predsjedništva BORS-a u vezi sa ovim pitanjem.
“Predsjedništvo BORS-a predlaže dopune Zakona o pravima boraca, ratnih vojnih invalida i porodoca poginulih boraca, zajedničko potisivanje memoranduma o saradnji Vlade Republike Srpske i BORS-a.”
Predsjednik Organizacije amputiraca UDAS Željko Volaš rekao je da je ova populacija dala veliki doprinos razvoju društva, ali da je za sve boračke kategorije neophodno riješiti probleme sa kojima se suočavaju.
Predsjednik Udruženja veterana Garda Panteri iz Bijeljine Petar Cvijetinović smatra da treba uraditi kategorizaciju boraca kako bi iz boračke organizacije bili eliminisani lažni borci.
“Dolazimo u situaciju da nam se povećava broj boraca, iako veliki broj demobilisanih boraca Vojske Republike Srpske umire.”
Predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Anđelko Nosović istakao je da je u Republici Srpskoj neophodno usvojiti zakon o logorašima, te da je potrebno riješiti pitanje zdravstvene zaštite logoraša.
Predsjednik Saveza ratnih vojnih invalida Srpske Dragan Vrhovac apelovao je na potrebu jedinstva svih boračkih kategorija s ciljem zaštite Srpske, koja je izložena svakodnevnim napadima iznutra i iz vana.
“Ako se uruši Republika Srpska, ništa nam ne znače prava koja imamo. Ratni vojni invalidi su učestvovali u odbrani Srpske i ugradili u djelove svoga tijela u temelje Republike.”
Aleksandar Savić, predsjednik Predsjedništva BORS izjavio je da od svih političkih aktera očekuje da borcima posvete pažnju.
“Predsjednštvo BORS predlaže dopune Zakona o pravima boraca, zajedničko potpisivanje memoranduma o saradnji sa Vladom RS, zapošljavanje djece porodica poginulih boraca, borački dodatak od 5 KM za svaki mjesec u zoni borbenih dejstava.”
Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nedeljko Glamočak obratio se u ime predlagača i kazao da je u Republici Srpskoj neophodno unaprijediti socijalni, društveni i materijalni položaj bivših pripadnika Vojske Republike Srpske. Glamočak je istakao da je veliki broj lica, koja nisu bila pripadnici VRS-a, steklo potvrde da su učestvovali u ratu i dobilo isti status kao oni koji su to zaista bili.
“Sama činjenica da se dvadeset sedam godina od kraja rata još uvijek raspravljamo o statusu boračkih kategorija govori u kakvoj se situaciji nalaze borci, ratni vojni invalidi i porodice poginulih boraca. Do sada smo morali imati takvu ekonomsku sliku da demobilisani borci ne moraju brinuti za posao i egzistenciju, da ratni vojni invalidi imaju nadokadu od koje će dostojanstveno živjeti, a da se porodice poginulih boraca ne pitaju da li će od neke stranke ili nekog moćnika zavisiti njihova egzistencija, nego da budu poštovani onoliko koliko zaslužuju životi njihovih najbližih srodnika, onih koji su dali najvrijednije za Republiku Srpsku”, rekao je predsjednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović.
Borenović je istakao da se pitanje boračkih kategorija moralo riješiti mnogo ranije, ali da nažalost imamo vlast kojoj je pitanje od vrhunskog značaja to kako se lično bogatiti od narodnog budžeta, a ne kako sistemski riješiti pitanje boračke populacije.
“Više je od hiljadu i po porodica poginulih boraca čiji članovi nemaju zaposlenje. Imamo veliki broj onih koji su na sumnjiv način stekli potvrde o učešću u ratu da bi ostvarili određena prava, dok su zbog mizernog boračkog dodatka i nemogućnosti ostvarenja zaposlenja mnogi isinski borci dovedeni na rub egzistencije. Pored ovih, brojni su drugi razlozi zašto je neophodno ovu oblast hitno urediti. Nadam se da će poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske imati razumijevanja za to, a kao predsjednik parlamentarne stranke dajem punu podršku da se prava onih koji su stvarali Republiku Srpsku regulišu na mnogo pravedniji način nego što je bio slučaj do sada”, istakao je Borenović.
Dok se u Narodnoj skupštini vodila rasprava o problemima boračke populacije, ispred skupštine bivši borci su protestovali podsjećajući narodne poslanike na nezavidan položaj u kome se nalaze.
Borci su do sada više puta protestovali naglašavajući da je tema o izmjeni i dopuni Zakona o boračkim pravima najbolnija tema kojom politika može sačuvati patriotizam i jedinstvo.
Posljednji put kada su protestovali, bivši borci Vojske Republike Srpske zvižducima su ispred Narodne skupštine Republike Srpske dočekali Milorada Dodika, Željku Cvijanović, Petra Đokića, Nenada Stevandića i Vladu Đajića.
Borci izviždali Dodika, Cvijanovićku, Đajića, Stevandića, Đokića, Čovića… (VIDEO)
Vlast u Republici Srpskoj je u par navrata pokušala primiriti boračku populaciju nudeći im jednokratne pomoći koje su predstavljale uvredu za borce.
Ne jenjavaju negativne reakcije na odluku Vlade RS o pomoći borcima
U međuvremenu dok se u NSRS raspravlja o problemima boraca, u Republici Srpskoj, prema nekim informacijama, gotovo 1500 djece palih boraca nema nikakav posao.
Posebna sjednica u NSRS o stanju u oblasti boračko-invalidske zaštite je, inače, počela sa kašnjenjem od sat vremena, ali rasprava o problemima boračke populacije u suštini kasni tri decenije. Ostaje da se vidi da li će se problemi bivših boraca riješiti ili će sve biti politički marketing.
Gerila/RTRS/RTVBN