Prije 12 godina opozicija je u Trebinju izvojevala jednu od prvih velikih izbornih pobjeda nad SNSD-om Milorada Dodika, kada je tadašnji zajednički kandidat opozicije Slavko Vučurević (PDP) postao gradonačelnik ispred Dobroslava Ćuka.
U svom prvom govoru kao gradonačelnik, Vučurević je tog, sada već davnog oktobra 2012. godine, istakao da je na izborima pobijedilo “pošteno i pravedno Trebinje”.
“Pobijeđeno je ono Trebinje koje je osam godina guralo naš narod u siromaštvo, potčinjavajući sve sebi i svojim interesima, pobijedilo je dobro građana, pobjeđujući na taj način jednu veliku neman koja je u ovom gradu proizvela jedno veliko siromaštvo i otjerala mlade ljude od naših kuća, a mi ćemo to popraviti”, obećavao je tada Vučurević.
Kako bilo, samo četiri godine kasnije Trebinjcima je očigledno bilo dosta Slavka Vučurevića i njegovog “poštenja”, pa je živopisnog gradonačelnika na lokalnim izborima 2016. više nego glatko pobijedio tadašnji SNSD-ov kandidat, Luka Petrović. Vučurević je poslije poraza utjehu brzo našao u diplomatiji, dobivši poziciju ambasadora BiH u Sloveniji, da bi prije par godina, kao odbornik Skupštine grada Trebinje, promijenio stranački dres i postao član SPS Gorana Selaka.
Na izborima prije četiri godine stanovnici najvećeg grada istočne Hercegovine takođe su podržali SNSD, a Mirko Ćurić bez većih “trzavica” pobijedio je kandidata SDS za gradonačelnika Trebinja, Iliju Stankovića.
Pred ovogodišnje lokalne izbore opozicija u Trebinju ponovo je udružila snage i kao zajedničkog kandidata za gradonačelnika podržala Lazara Radana iz Liste “Za pravdu i red”. Radi se o mladom čovjeku, magistru istorije bez mrlja u dosadašnjoj profesionalnoj i političkoj karijeri, čiji je jedini problem nastao prilikom objavljivanja njegove kandidature, a to je bilo dobijanje podrške ostalih opozicionih stranaka u Trebinju.
Naime, krajem prošle godine djelovalo je da će do dogovora o zajedničkom opozicionom kandidatu teško doći zbog tadašnjeg sukoba Nebojše Vukanovića sa kadrovima Narodnog fronta Jelene Trivić u Trebinju, ali su nesporazumi kasnije izglađeni i Lazar Radan je dobio podršku svih opozicionih stranaka za gradonačelnika.
Na drugoj strani, SNSD se u Trebinju oslanja na stare, provjerene snage, pa će šansu za gradonačelnički mandat ponovo dobiti aktuelni gradonačelnik, Mirko Ćurić. Njegovu kandidaturu, kako se nedavno pohvalio šef trebinjskih SNSD-ovaca Luka Petrović, podržalo je devet tamošnjih političkih stranaka.
Kao i prije 12 godina, kada je Slavko Vučurević svoju predizbornu kampanju bazirao na “poštenju”, kao i zasićenosti Trebinjaca vladavinom SNSD-a koju već tradicionalno obilježavaju stranačko zapošljavanje, afere, neispunjena obećanja i osionost njihovih moćnika, glavni adut opozicije pred predstojeće izbore je poštenje i nekompromitovanost Lazara Radana.
“Velike su šanse opozicije za pobjedu. Ne toliko zbog velike snage opozicije u Trebinju, nego više zbog nekorektnog odnosa SNSD-a, SP Petra Đokića, SPS Gorana Selaka, Ujedinjene Srpske i NPS Darka Banjca prema građanima Trebinja. Mnogo su obećali, a malo toga ispunili”, izjavio je za Gerilu lider PDP-a u Trebinju, Ljubiša Krunić.
On je istakao da je sigurno da će aktuelna vlast učiniti sve kako bi, prema njegovim riječima, još jednom pokušali da prevare građane Trebinja, dajući im lažna obećanja i kupujući njihove glasove.
“Borba je neravnopravna, ali sam siguran da će pobjedu odnijeti naš zajednički opozicioni kandidat, mladi, obrazovani i čestiti Lazar Radan”, poručio je Krunić.
Neravnopravnost borbe, koju je istakao Krunić, prvenstveno se ogleda u tome što SNSD apsolutno upravlja “Elektroprivredom Srpske”, a to javno preduzeće, na čijem čelu se nalazi Luka Petrović, već godinama bije glas da je neiscrpni bazen zapošljavanja stranačkih kadrova i kupovinu naklonosti birača u Trebinju.
Kakve su šanse opozicije da nakon osam godina ponovo dobije svog gradonačelnika Trebinja, za mišljenje smo pitali političkog analitičara Velizara Antića. On smatra da će predstojeća izborna bitka u tom gradu biti jedan od najzanimljivijih događaja u oktobru ove godine.
“Uz Banjaluku i Bijeljinu, Trebinje je grad koji vjerovatno privlači najviše pažnje pred lokalne izbore i upravo u ova tri grada, prema brojnim ocjenama, vodiće se najzanimljivije i najneizvjesnije izborne utakmice”, kaže Antić za Gerilu.
Smatra da zajednički kandidat opozicije, Lazar Radan, ima realne šanse za pobjedu nad kandidatom vladajuće koalicije, Mirkom Ćurićem.
“Kandidat opozicije je mlad i obrazovan čovjek, bez bilo kakvih mrlja u biografiji, i upravo to je njegova najveća prednost u odnosu na kandidata SNSD-a. S druge strane, ne treba zanemariti niti potcijeniti stranačku mašineriju koju iza sebe ima Ćurić, finansijsku moć SNSD-a u Trebinju, kao ni mogućnost da preko tamošnjih javnih preduzeća obećavaju zapošljavanje ljudima. Zbog toga će taj izborni duel biti izuzetno zanimljiv i neizvjestan”, ocjenjuje Antić.
On, inače, smatra da je opozicija napravila pravi izbor gradonačelnikog kandidata u Trebinju, te da je to, prema njegovim riječima, recept za uspjeh u budućim izbornim ciklusima.
“Pokazalo se da jedino neka nova, mlada lica, mogu da pridobiju veće povjerenje birača i to se najbolje pokazalo prilikom prošlih lokalnih izbora u Banjaluci i Bijeljini. Prosječnom čovjeku dosadilo je da gleda stara lica koja su na političkoj sceni već decenijama”, zaključuje Antić.
Na prethodnim lokalnim izborima kandidat SNSD-a je dobio 9.539 glasova (54,81 odsto), a kandidat opozicije 7.866 glasova (45,19 odsto).
Izbori za gradonačelnika Trebinja | 2008. | 2012. | 2016. | 2020. |
Kandidat SNSD-a | 6.484 | 6.078 | 10.987 | 9.539 |
Kandidat opozicije | 5.815 | 6.552 | 8.505 | 7.866 |
Ostali | 2.860 | 4.806 | 0 | 0 |
Dvije godine kasnije, na opštim izborima, kandidat SNSD-a za predsjednika Srpske, Milorad Dodik, osvojio je 9.054 glasa (52,41) a opozicije, Jelena Trivić, 7.482 glasa (43,31). Na prethodnom izjašnjavanju, među Trebinjcima su ubjedljivo najpopularnije stranke bile SNSD (7.462 glasa) i Vukanovićev pokret (4.097 glasova), što samo pokazuje koliko oštre političke podjele su trenutno prisutne u najjužnijem gradu Srpske.
Inače, pored Trebinja, Gerila je pisala i o političkoj situaciji u Gradišci i Bijeljini, a slijede pregledi i u drugim opštinama pred lokalne izbore u oktobru.
Gerila.info