Za razliku od svog prethodnika na mjestu američkog ambasadora u BiH, Erika Nelsona, sadašnji predstavnik te zemlje, Majkl Marfi, mnogo je aktivniji u ovdašnjim političkim dešavanjima, a njegovi sukobi s predsjednikom Republike Srpske i liderom SNSD Miloradom Dodikom postali su gotovo svakodnevica.
Marfijeve svađe sa Dodikom, inače, mnogi su predvidjeli još kada je američki diplomata imenovan za Nelsonovu zamjenu, u decembru 2021. godine, a pojedini mediji navodili su da će Marfijeva misija, između ostalog, biti da “zauzda” prvog čovjeka Srpske. Izvori Gerile iz diplomatskih krugova tvrde nam da je vrlo moguće da će Marfiju sljedeće godine u
Vašingtonu biti produžen mandat na mjestu ambasadora čime bi, kako navode, SAD pokazale da nemaju namjeru odustati od “sređivanja stvari” u BiH.
“Marfi je ušao u zadnju godinu svog trogodišnjeg ambasadorskog mandata i već se spekuliše ko bi mogao da ga zamijeni. Međutim, kako sada stvari stoje, izvjesnije je da će Marfiju biti produžen mandat nego da će doći neko novi. Posebno iz razloga što su se predstavnici EU pokazali potpuno nesposobnim u smirivanju tenzija u BiH, a sadašnji američki ambasador se pokazao vrlo angažovanim”, tvrde naši sagovornici.
Za razliku od aktuelnog američkog ambasadora, predstavnici EU u BiH sa liderom SNSD imaju prilično korektnu saradnju, koju mnogi ocjenjuju čak i “neprirodno korektnom”, uzimajući u obzir Dodikovu retoriku prema Zapadu, gaženje skoro svih evropskih normi donošenjem Zakona o kleveti, namjeri da ograniči rad NVO, imunitetom zaštiti sve predstavnike vlasti od krivičnog gonjenja… To se posebno odnosi na šefa Delegacije EU u BiH Johana Satlera, a slične ocjene postojale su i u vrijeme Satlerovog
prethodnika na toj dužnosti, Lars-Gunar Vigemarka.
Bivši karijerni diplomata i član Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji, Srećko Đukić, za Gerilu kaže da su Amerikanci, na neki način, preuzeli ulogu “supervizora” za BiH, budući da se EU, prema njegovim riječima, pokazala prilično zbunjena u rješavanju političke krize u ovoj zemlji.
“SAD su još prije više od dvije decenije prepustile Briselu da se bavi BiH, njenim evropskim putem i demokratizacijom. Očigledno je da je malo toga urađeno proteklih godina pa je u zadnje vrijeme primjetan pojačani američki angažman”, kaže Đukić.
Međutim, on ne vjeruje da će SAD u potpunosti preuzeti sve poslove od EU, kad je u pitanju sređivanje stanja u BiH.
“Amerikanci u ovom trenutku imaju mnogo važnijih poslova od BiH – od Ukrajine do Izraela. Zbog toga mislim da će Evropljani i dalje ovdje imati glavnu ulogu, ali se ništa neće preduzimati bez supervizije SAD”, zaključuje Đukić.
GERILA info