Uviđaj nakon požara u Investiciono- razvojnoj banci je završen, ali se još uvijek čekaju nalazi istrage, koja bi trebalo da utvrdi na koji način je došlo do vatre koja je 1.maja u ranim jutarnjim časovima oštetila veliki dio poslovne zgrade u Banjaluci gdje je smještena IRB.
Istragu provodi tužilac iz OJT Banjaluka, koji je naložio policijskim službenicima PU Banja Luka da preduzmu sve potrebne istražne radnje i mjere, kao i vještačenja po vještaku elektro- tehničke i protiv-požarne struke sa ciljem utvrđivanja uzroka požara, te da li eventualno postoji osnov sumnje da je počinjeno krivično djelo, te da se u ovom trenutku ne može više govoriti o uzroku požara.
S druge strane, zbog brojnih afera koje su u vezi sa IRB-om, to jest kreditima koje je IRB dodijeljivao preduzećima i pojedincima bliskim aktuelnoj vlasti, sve su glasnije spekulacije o eventualnoj šteti i pitanju da li je izgorjela originalna dokumentacija ove banke.
Ono što javnost najviše interesuje i oko čega se najviše govori je arhiva IRB-a. Naša dokumentacija koja se nalazila u Sektoru za računovodstvo i finansije je uništena u požaru. To je operativna dokumentacija. Arhiva, o kojoj pričamo je 100% neoštećena i ona se nalazi na drugim spratovima. Tiče se registratora u papirnoj formi, tiče se mjenica i ostale dokumentacije koja se čuva u protivpožarnim ormarima i server sala koja je u potpunosti neoštećena, izjavio je vd.direktora IRB-a Dražen Vrhovac.
Prema njegovim riječima, nema te vrste štete o kojoj se manipuliše u javnosti, te da nisu spaljeni ugovori i mjenice, te da je najveća šteta u oštećenju imovine, ali da je i ta imovina osigurana.
Ipak se i dalje govori o mogućoj šteti kada je riječ o aktuelnim ili budućim pravosudnim procesima, gdje se i dalje insistira na originalnoj dokumentaciji.
Advokat iz Banjaluke Jovana Kisin smatra da bi trebalo pričekati sa davanjem bilo kakvih ocjena dok se ne sazna šta je sve izgorjelo. Tek tada će se, kako kaže, saznati prave razmjere štete, ali i da to ne može uticati na slučajeve koji su u toku, kao što je npr, suđenje bivšem premijeru RS Aleksandru Džombiću.
“Kada se vode krivični postupci Tužilaštvo već tokom istrage izuzme određene dokumente potrebne za vođenje postupka, međutim za slučajeve koji će se u budućnosti tek pokretati, tu može doći do određenih komplikacija, pa i samog usporavanja procesa”, dodaje Kisin u izjavi za Gerilu.
Ipak, prema njenim riječima, sada postoje i zakoni koji regulišu pitanje elektronskog poslovanja, to jeste i korištenja elektronske arhive.
Opozicija u Republici Srpskoj upozorava da poslovanje IRB-a od početka pratebrojne afere i da javnost s pravom sumnja i dovodi u pitanje jer je imidž poprilično narušen.
“Toliko je ugled IRB-a narušen jer je njegovo cijelo poslovanje od nastanka obavijeno brojnim aferama i čim sepojavila informacija o požaru, zbog tog narušenog ugleda u javnosti se stvorila sumnja od sebe. Treba podsjetiti, IRB se izložila gubicima od 200 miliona maraka kada su propadale banke u RS, putem direktnih plasmana koji nisu vraćani”, kaže za Gerilu Jelena Trivić, potpredsjednik PDP-a.
I u SDS-u su mišljenja da je potrebno što prije istražiti okolnosti kako bi se otklonile spekulacije I sumnje da je požar podmetnut.
“Kako bi se sakrile višegodišnje malverzacije u ovoj instituciji. Morate objelodaniti šta od dokumentacije je izgorjelo, kako bi vidjeli da li su tačne sumnje da je izgorjela ključna dokumentacija IRB-a kako bi se prikrile zloupotrebe provođene kroz ovu instituciju”, izjavio je predsjednik SDS-a Mirko Šarović.