Vladajući u Republici Srpskoj ne odustaju od narativa o stranim plaćenicima i domaćim izdajnicima. Nova meta na čelo stavljena je opštinama u kojima opozicija ima vlast a u kojima se realizuju projekti finansirani od strane Sjedinjenih Država.
Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Miroslav Vujičić izjavio je da se među opštinama u Republici Srpskoj u kojima se realizuju projekti finansirani od strane SAD, uglavnom nalaze opštine u kojima je na vlasti SDS ili PDP.
“Nama iz Republike Srpske još zanimljiviji podatak je kojih se to 10 opština iz Republike Srpske našlo na tom spisku, a to su: Ljubinje, Berkovići, Istočna Ilidža, Bratunac, Lopare, Šamac, Modriča, Brod, Kotor Varoš i Teslić. Sve osim jedne pod vlašću su perjanica opozicije SDS-a i PDP-a. Bratunac je, vjerovatno, stavljen kako naš narod kaže ‘da se vlasi ne dosjete’, ali ovako nešto je nemoguće prikriti ni sakriti”, naglasio je Vujičić, istakavši da su Amerikanci i Ambasada SAD “očigledno ponosni na svoje saradnike, pa ih javno objavljuju i reklamiraju”.
Dodao je da je “porazna činjenica da se na spisku američkih plaćenika nalazi i opština Istočna Ilidža koja je dala najveću žrtvu za stvaranje Republike Srpske”.
“Mene, kao čovjeka i kao poslanika koji dolazi iz Istočne Ilidže, najviše boli činjenica da se i moja matična opština nalazi na ovom plaćeničkom spisku. Stanovnici naše opštine, i starosjedioci i oni koji su bili primorani da se dosele u ovu lokalnu zajednicu, dali su najveću žrtvu za stvaranje i odbranu Republike Srpske. Nisu zaslužili da se njihova žrtva prodaje za šaku dolara od kojih oni neće imati nikakvu korist”, naglasio je Vujičić, ponavljajući staru mantru o domaćim izdajnicima i stranim plaćenicima.
Na kraju, Vujičić ističe da “korist od ovih dolara ima samo uski krug ljudi, na čelu sa načelnikom Marinkom Božovićem, a pošto Amerikanci ne bacaju novac uzalud, vrijeme pred nama će pokazati za šta su plaćeni”.
Iako ne odustaju od narativa o izdajnicima i plaćenicima, “pravovjerni esenesdeovci” od silnog licemjerja i neprincipijelnosti zanemaruju činjenicu da su upravo institucije i organi koje je osnovala Republika Srpska, a koje su u njihovim rukama, česti korisnici međunarodnih grantova, samim tim, slijedeći njihovu logiku, i “strani plaćenici”.
Podsjećamo na neke projekte koji su finansirani od “mrskog zapada”.
U Trebinju je u junu 2020. godine potpisan finansijski sporazum ovog grada, Razvojnog programa UN (UNDP) “Via Dinarika” projekta i USAID-a, osmišljenog da kroz afirmaciju “Via dinarike” kao regionalne turističke destinacije poveća konkurentnost BiH u oblasti turizma u prirodi. Jedan od potpisnika je bio tadašnji gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić iz SNSD-a.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH Staša Košarac, takođe iz SNSD-a, tom prilikom je izjavio da će “predano raditi sa vladama entiteta, nadležnim ministarstvima, turističkim organizacijama i radnicima, ali i međunarodnim finansijskim organizacijama”.
Prije tri godine Republički pedagoški zavod, na čijem čelu je tada bio Predrag Damjanović iz SNSD-a, i Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske učestvovali su u projektu “Tabla” koji je finansirala Američka agencija za razvoj USAID u saradnji sa organizacijom “Spasimo djecu” (Save the children).
U januaru 2022. godine Milorad Dodik je, nakon sastanka sa administratorkom američke Agencije za međunarodni razvoj Samantom Pauer, izjavio da je USAID u proteklim godinama dao ozbiljan novac Republici Srpskoj i da su zahvalni za pomoć koja je do sada pružena.
Dodik je dodao da Pauerova ne pravi razliku između RS i FBiH i da će nastaviti da podržava projekte u Republici Srpskoj.
“Ostajemo posvećeni saradnji i projektima sa USAID-om”, izjavio je tom prilikom Dodik.
Prošle godine u septembru na sajtu Saveza opština i gradova Republike Srpske objavljena je informacija o konkursu „Život je u lokalnoj zajednici“ za najbolji medijski prilog o praksi u lokalnoj samoupravi. Teme konkursa bile su zaštita živote sredine, rodna ravnopravnost, unapređenje položaja ranjivih grupa na lokalnom nivou, privlačenje investicija na lokalnom nivou i uključivanje građana u proces donošenja odluka na lokalnom nivou. Raspisivanjem konkursa Savez je želio da, kako su naveli, istakne važnost i ulogu lokalnih vlasti u ovim oblastima, radi poboljšanja kvaliteta usluga koje pružaju građanima.
Inače, među zvaničnim partnerima Saveza opština i gradova RS tada su se našle i agencije iz “neprijateljskih” zemalja – Sjedinjenih Država i Njemačke. Među partnerima koji su bili navedeni na sajtu Saveza opština i gradova RS našli su se USAID (Agencija SAD za međunarodni razvoj) i GIZ (Njemačko društvo za međunarodnu saradnju).
Ovo su samo neki od primjera “principijelnosti” vladajućih u Republici Srpskoj kada su u pitanju projekti finansirani od strane Sjedinjenih Dražava i zapadnih zemalja. Nije im prvi put, a prema svemu sudeći ni posljednji, da opoziciju i sve one koji ne razmišljaju kao oni etiketiraju i proglašavaju stranim plaćenicima i domaćim izdajnicima, dok je njihovo učešće u projektima koji su finansirani stranim parama ispravno, štaviše poželjno.
Gerila.info