Povodom aktivnosti pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u prostorijama Fonda zdravstvenog osiguranja RS (FZO) i firme “Medietik” koje su sprovedene jutros u Banjaluci, Transparency International u BiH podsjeća javnost da je još u junu 2020. godine upozoravao na netransparentne nabavke u toku pandemije COVID koje je sprovodio ovaj Fond ali i drugi javni organi u BiH.
FZO RS je tada dodijelio 4 ugovora vrijednih preko 21,7 miliona KM firmi Medietek d.o.o. izuzimajući postupke od primjene Zakon o javnim nabavkama odnosno bez ikakvog javnog konkursa, nadmjetanja ili postupka koji osigurava konkurenciju ili transparentnost.
Od firme Medietek su nabavljeni respiratori za 2,1 milion KM, maske i rukavice za 1,8 miliona, potrošni medicinski materijal za sprečavanje širenja koronavirusa za 10,9 miliona KM te ventilatori za intenzivnu njegu ugovorom vrijednim 6,7. Osim ovoj, FZO je istog dana dodijelio ugovore firmi Krajinagroup d.o.o. od 2,5 miliona za nabavku troslojnih zaštitnih maski, kao i ugovor vrijedan 2,1 milion KM firmi Milšped za nabavku avio transporta.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
FZO RS je na taj način u jednom danu dodijelio preko 21,7 miliona KM a sa firmom Medietik je naknadno sklopljen i još jedan ugovor vrijedan preko 13 miliona KM izuzimanjem Zakona o javnim nabavkama što je suprotno tumačenju Agencije za javne nabavke BIH koje nalaže da se izuzeće može primijeniti samo u slučaju krajnje hitnosti, to jest kada je potrebno reagovati u roku od nekoliko sati.
Transparency International u BiH je svojevremeno upozoravao na štetnost i nezakonitost ovakvog načina nabavke medicinskog materijala a činjenica da je nadležnima bilo potrebno više od 4 godine da djeluju šalje zabrinjavajuću poruku o efikasnosti i spremnosti institucija u Bosni i Hercegovini da procesuira nedostatak transparentnosti i očigledne zloupotrebe prilikom u trošenju javnih sredstava.
Podsjećamo, od jutros u Banjaluci traje operativna akcija “Luna” koju sprovode pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu – SIPA, a pretresaju se prostorije Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i firme “Medietik” u Banjaluci u vezi sa nezakonitostima sklapanja ugovora u vezi sa javnim nabavkama medicinske opreme u vrijeme pandemije virusa korona.
“Navedene aktivnosti se provode zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja”, navodi se u saopštenju SIPA.
Pretresi se vrše po nalogu Okružnog suda u Banjaluci i pod nadzorom Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske, a u saradnji sa policijskim službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova.
Nezvanično, pretres je izvršen i u privanoj kući direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejana Kusturića koji, barem zasad, nije preveden, ali će, kako navode neki mediji, biti saslušan u svojstvu osumnjičenog. Kusturić je nakon pretresa porodične kuće, zajedno sa istražiocima SIPA, došao u FZO.
Kusturić je, kao direktor FZO, sa firmom ”Medietik” d.o.o. Banjaluka i njenim tadašnjim direktorom Željkom Babićem potpisao ugovor kojim je RS kupila 165 respiratora za 12,9 miliona maraka bez PDV. Babić je, inače, suprug Ane Trišić Babić, savjetnice predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a Milorada Dodika.
Nezvanično saznajemo i da je u fokusu istrage ispravnost, odnosno kvalitet samih respiratora jer su istražioci Tužilaštva BiH u toku istrage uvjerili da bolnice širom Srpske pojedine respiratore, odnosno ventilatore, uopšte nisu koristile za liječenje pacijenata tokom pandemije virusa korona. Preskupo plaćene aparate bolnice ni danas ne koriste u svom radu i u liječenju i uglavnom skupljaju prašinu po skladištima.
Dejan Rakita/TI BiH/GERILA