Transparency international u BIH (TI BIH) započeo je monitoring predizbornog perioda u Bosni i Hercegovini koji je pokazao da su brojni kandidati na predstojećim izborima već počeli otvoreno zloupotrebljavati javne resurse i funkcije za političku promociju, a neki su već krenuli i sa javnim oglašavanjem koje je zabranjeno van perioda zvanične izborne kampanje.
U 69 lokalnih zajednica 74 terenska posmatrača TI BIH-a zabilježila su brojne slučajeve zloupotrebe javnih resursa i preuranjene kampanje zbog kojih je TI BIH već prijavio nekoliko slučajeva Centralnoj izbornoj komisiji BIH.
Jedan od skorijih primjera zloupotrebe javnih resursa desio se u Zvorniku gdje je Stranka demokratske akcije (SDA) pozvala roditelje da se obrate u kancelariju stranke i preuzmu obrasce za sufinansiranje prevoza učenika koje plaća Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, saopšteno je iz ove organizacije.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U saopštenju se navodi da je lokalni odbor iz kojeg dolazi i ministar raseljenih osoba i izbjeglica FBiH Edin Ramić na ovaj način stavio javne resurse u službu stranačke promocije neposredno pred održavanje lokalnih izbora, dok se obrasci koji su javno dostupni na web stranici Ministarstva dijele u kancelariji stranke.
– Obavještavamo učenike i roditelje, povodom Javnog poziva FMROI, za sufinansiranje prevoza učenika Srednjih škola sa prostora grada Zvornika, za pomoć i potrebne obrasce mogu se obratiti u kancelariju SDA Zvornik, svakim radnim danom od 08 h do 15h. , stoji u facebook objavi SDA Zvornik.
TI BIH će o ovom i svim drugim zabilježenim slučajevima obavijestiti CIK BIH jer propisima koji regulišu izbornu kampanju i finansiranje stranaka nije dozvoljeno finansiranje stranaka od strane javnih institucija i preduzeća kao ni obećavanje bilo kakvog oblika koristi biračima u zamjenu za izbornu podršku.
TI BiH podsjeća da javna sredstva i institucije nisu svojina političkih stranaka, te ih niko nema pravo zloupotrebljavati na ovaj način, ali manjkavosti i nedorečenost postojećih zakona i nepostupanje nadležnih institucija to i dalje omogućavaju.
Iz ove organizacije je navedeno da je zabilježeno da je povodom prvog dana nove školske godine više javnih funkcionera koji su i kandidati na predstojećim izborima, koristilo djecu za vlastitu promociji, a objavljene fotografije u medijima pokazuju da neki od njih nisu ni postupali po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije.
TI BiH se zbog ove prakse obratio nadležnim institucijama da preispitaju da li su u pomenutim slučajevima narušena prava djece i prekršeni propisi koji se odnose na zabranu političkog djelovanja u školama.
Osim zloupotreba javnih resursa, političke stranke su počele i sa plaćenom promocijom i oglašavanjem, iako to Izborni zakon izričito zabranjuje u periodu od raspisivanja izbora do zvaničnog početka izborne kampanje (30 dana prije održavanja izbora).
TI BIH je zbog toga podnio tri prijave CIK-u protiv SDS-a, SNSD-a i HDZ-a jer su ove stranke već krenule sa plaćenim oglašavanjem na bilbordima u više gradova.
Bilbordi SDS-a i HDZ-a na kojima se čestita trideseta godišnjica stranke, kao i bilbordi SNSD-a sa porukom „Ne damo svetinje“ svakako se mogu smatrati nedozvoljenim oglašavanjem u ovom periodu, jer je zakonom zabranjen bilo koji oblik plaćenog političkog oglašavanja u razdoblju od dana raspisivanja izbora do dana službenog početka izborne kampanje.
I zTransparenisija navode da su primijećene promocije pojedinih kandidata putem oglašavanja javnih institucija, intenziviranje javnih radova u predizbornom periodu, zloupotreba resursa javnih preduzeća, javnih medija, službenih automobila i helikoptera u stranačke svrhe.
O ovakvim pojavama TI BIH će u naredna tri mjeseca redovno obavještavati javnost putem portala transparentno.ba, te će o svim eventualnim kršenjima propisa obavještavati nadležne institucije.