Projekcija dokumentarnog filma “Ne u mojoj zemlji: Litijumska dilema Srbije” u Evropskom parlamentu, koja se održala juče u Briselu, izazvala je oštre reakcije ekoloških aktivista i poslanika, uz tvrdnje da film favorizuje rudarsku kompaniju Rio Tinto i minimizira negativne posljedice eksploatacije litijuma u Srbiji. Protesti aktivista ispred Evropskog parlamenta ukazali su na duboku podjelu mišljenja o rudarskim projektima, uticaju industrije i ulozi naučnih institucija u oblikovanju javnog mnjenja.
Zlatku Kokakoviću i Nebojši Petkoviću iz udruženja “Ne damo Jadar” nije dozvoljeno da se obrate u Evropskom parlamentu, nakon premijere filma “Ne u mojoj zemlji: Litijumska dilema u Srbiji”. U debati su učestvovali njemačka poslanica Hildegard Bentele iz Evropske narodne partije, Marijanti Babić iz kompanije Rio Sava/Rio Tinto, Marko Čadež, predsjednik Privredne komore Srbije i Aleksandar Matković sa Instituta ekonomskih nauka u Beogradu. Organizatori ipak nisu dozvolili da se predstavnici žitelja Gornjih Nedeljica obrate na bini.
Petković za Gerilu kaže da sam film akološke aktiviste prikazuje u lošem svjetlu.
“Iako smo imali obećanje da ćemo dobiti priliku da postavimo neka pitanja, ali i demantujemo neke tvrdnje iznijete u samom filmu, međutim ispostavilo se da su na izigrali. Kasnili su sa početkom projekcije i navodno zbog toga nije bilo vremena za pitanja”, kaže za naš portal Petković.
Slično za Gerilu kaže i Kokanović.
“Nema razlike između Vlade Srbije i Evropskog parlamenta. Nisu se udostojili da nam dozvole da se neko od nas, aktivista i žitelja tog kraja, obrati u parlamentu, iako je bilo jedno upražnjeno mjesto. Jasno je da su se tamo svi zalagali za iskopavanje litijuma, a najglasnija je bila njemačka europarlamentarka. Svima njima je potreban srpski litijum da se oslobode zavisnosti od Kine.
Ističu da mještani doline rijeke Jadar i eko aktivisti doživljavaju u Evropskom parlamentu isto što doživljavaju i u Srbiji.
“Nije Srbija na evropskom putu, nego je Evropska unija na srpskom putu”, dodaje Petković.
Trejler filma odmah izazvao kontraverze
Već u decembru, kada je objavljen trejler filma, organizacije poput Ne damo Jadar i grupa srpske dijaspore Palac Gore izrazile su zabrinutost zbog pristrasnog predstavljanja teme. Kritičari ističu da film izostavlja ključne argumente ekoloških aktivista, dok istovremeno sugeriše da su protivnici rudarenja litijuma podložni stranim uticajima i kampanjama dezinformacija.
„Neprihvatljivo je da se rudarska industrija prikazuje kao žrtva, dok su lokalne zajednice i nezavisni naučnici marginalizovani,“ navodi se u saopštenju organizatora protesta. Aktivisti upozoravaju da ovakav narativ stvara iskrivljenu sliku realnosti i otvara prostor za manipulaciju percepcije javnosti.
Podrška iz Evropskog parlamenta
Protestima ispred Evropskog parlamenta pridružili su se i poslanici iz Njemačke, Portugala i Švedske, koji su izrazili zabrinutost zbog uticaja rudarskog lobija na javne politike.
„Održivi razvoj ne smije biti izgovor za uništavanje prirodnih resursa i zanemarivanje glasova lokalnih zajednica. Debata o rudarenju litijuma mora biti zasnovana na transparentnim podacima, a ne na PR kampanjama,“ izjavio je jedan od poslanika.
Autori filma, ali i Rio Tinto, odbacuju optužbe
Peter Tom Jones, istraživač pri Katoličkom univerzitetu u Levenu (KU Leuven) i jedan od autora filma, negirao je optužbe da film služi interesima rudarske industrije. U objavi na LinkedInu, Jones je istakao da univerzitet nema finansijske veze sa Rio Tintom, te da je film u potpunosti finansiran iz sredstava Instituta za održive metale i minerale pri KU Leuven.
Međutim, kritičari postavljaju pitanje: da li akademske institucije mogu nesvjesno postati alat za korporativne interese? Bez obzira na izvor finansiranja, način na koji su informacije predstavljene u dokumentarcu ostavlja prostor za sumnju u njegovu objektivnost.
![](https://www.gerila.info/wp-content/uploads/2024/09/IMG_0534-1024x576.jpg)
I Rio Tinto se oglasio povodom protesta aktivista udruženja “Ne damo Jadar” ispred Evropskog parlamenta.
„Rio Tinto poštuje pravo građana na miran protest, ali najoštrije osuđuje korišćenje dezinformacija i lažnih vijesti kao sredstava zastrašivanja. Neprestano ističemo važnost vođenja dijaloga zasnovanog na činjenicama o Projektu ‘Jadar’. Sva pitanja koja se tiču zabrinutosti u vezi s projektom ‘Jadar’ su dobrodošla. Međutim, protestovanje protiv filma koji još nije javno prikazan ukazuje na to da je motiv protesta negativan uticaj na javno mnjenje, gušenje svakog dijaloga zasnovanog na činjenicama i pokušaj da se onemogući prilika građanima da sami donesu zaključke“, navodi se u saopštenju kompanije.
U saopštenju ističu da Rio Tinto nije učestvovao u finansiranju ili produkciji dokumentarnog filma “Ne u mojoj zemlji: Litijumska dilema Srbije’” (Not in My Country: Serbia’s Lithium Dilemma) reditelja Pitera Toma Džonsa.
Širi kontekst: Litijum kao ključna sirovina za energetsku tranziciju
Litijum je ključni element u baterijama za električna vozila i obnovljive izvore energije, a Evropska unija ulaže velike napore u smanjenje zavisnosti od uvoza kritičnih sirovina. Projekti poput onog u Jadru postali su politički i ekonomski izazov, jer balansiraju između industrijskih potreba i ekoloških posljedica.
![](https://www.gerila.info/wp-content/uploads/2024/02/DRA01849.jpg)
Pitanje koje ostaje otvoreno glasi: da li se litijum u Srbiji može eksploatisati na način koji je ekološki i društveno održiv? Debata koja se nakon prikazivanja filma trebala voditi juče u Briselu mogla je dati neke odgovore, ali do odgovora ali i dogovora u Briselu za srpski litijum, izgleda, nema volje.
Dokumentarac koji je trebao rasvijetliti ovu debatu, umjesto toga, izazvao je dodatne podjele i stavio pod lupu ulogu evropskih akademskih institucija u oblikovanju javnog mnjenja.
Dejan Rakita/GERILA