Do održavanja opštih izbora u Republici Srpskoj i BiH ostalo je manje od dvije godine, a sudeći prema izjavama pojedinih opozicionara već teku ubrzane pripreme i procjene o tome ko bi iz opozicionih redova mogli da budu kandidati za dvije najvažnije inokosne funkcije – predsjednika Republike Srpske i srpskog člana Predsjedništva BiH.
Što se tiče PDP-a, stvari su prilično jasne, pa je tako već viđeni kandidat za predsjednika Srpske na izborima 2026. novopečeni lider te partije i aktuelni gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković.
“Zašto da ne bi bio, mada nismo razgovarali o tome”, izjavio je prije par dana donedavni lider PDP Branislav Borenović, odgovarajući na novinarsko pitanje da li će Stanivuković biti kandidat za predsjednika Republike Srpske na sljedećim izborima.
“Draško je neko ko može i ima, ne samo ambiciju, već i vidljive rezultate, kvalitete, mogućnosti i tu pobjedničku percepciju. Zašto da ne bude dio tog pobjedničkog tima u kojem treba definisati kandidata za predsjednika Republike, srpskog člana Predsjedništva, buduću Vladu i vlast Republike”, objašnjavao je Borenović kvalitete svog nasljednika na čelu PDP-a.
S druge strane, iz SDS-a još ne otkrivaju ko bi mogao da bude kandidat te stranke za inokosne funkcije, ali se u javnosti sve češće spekuliše da bi to mogao da bude aktuelni gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“U vrhu stranke o tome još nije vođena bilo kakva ozbiljnija rasprava, ali sigurno je da Ljubiša Petrović, kao izborni pobjednik u dva ciklusa za gradonačelnika Bijeljine, ima ozbiljne šanse za kandidaturu”, ističu izvori našeg portala iz vrha SDS koji su insistirali na anonimnosti.
Da li su se Stanivuković i Petrović već “iskristalisali” kao najvjerovatniji kandidati opozicije za dvije najvažnije pojedinačne funkcije na predstojećim opštim izborima, pitali smo za mišljenje analitičare i dobre poznavaoce ovdašnjih političkih prilika.
Politički analitičar Tanja Topić smatra “zanimljivim samokandidature i promovisanje u ime određenog bloka za inokosne funkcije”.
“Mislim da je to kristalisanje izraženije kod Stanivukovića, koji bi rado naslijedio Milorada Dodika”, ocjenjuje Topićeva.
Što se tiče Ljubiše Petrovića, ona ističe da nema takav utisak.
“Njegov (Petrovićev) politički angažman je izrazito fokusiran na Bijeljinu. On vodi druge bitke i nije neko ko se unutar opozicije etablirao za inokosnu funkciju. Utisak, ipak, može da prevari”, ističe Topićeva.
Sa druge strane, politički analitičar Nebojša Tojagić tvrdi kako su kandidature Draška Stanivukovića i Ljubiše Petrovića za predsjednika RS/srpskog člana Predsjedništva BiH najlogičniji izbor za opoziciju, iako je, kako ističe do izbora ostalo još dosta vremena i posla, kako za opoziciju, tako i za stranke na vlasti.
“Najzanimljivije će biti u trci za inokosne funkcije gdje će SNSD-u najviše goditi da opozicija ide razjedinjena i sa više kandidata. Mislim da su naredni izbori ispit zrelosti i organizovanosti opozicije, posebno zbog izbora kandidata. U ovom momentu se ističe pobjednički dvojac – Draško Stanivuković i Ljubiša Petrović. Ne samo da je riječ o ljudima koji su pokazali da mogu dva puta da pobijede kandidate SNSD-a, a Petrović je preživio i opoziv, već je riječ o ljudima koji su pokazali da imaju harizmu koju su građani prepoznali”, kaže Tojagić za Gerilu.
“Zakonsko kažnjavanje” Banjaluke i Bijeljine, kako navodi, dodatno je ujedinilo Stanivukovića i Petrovića i pokazalo sve slabosti režima.
“Njihovi izborni rezultati jasan su pokazatelj da mogu i znaju dobiti izbore. Očito da su uspjeli ojačati rad mjesnih odbora i da imaju podršku građana. Više posla očekuje Stanivukovića jer stranku mora postaviti na čvrstoj osnovi, što neće biti nimalo lako. Uspije li osnovati kvalitetne odbore u Stanarima, Šamcu, Foči, Vlasenici, Osmacima, Novom Goraždu, Istočnom Mostaru, Srebrenici, Istočnom Kupresu, Ribniku, Krupi na Uni, a potom i ojačati postojeće odbore, poput Prijedora ili Doboja, imaće čemu da se nada”, smatra Tojagić.
Da bi Stanivuković krenuo u “osvajanje Srpske”, dodaje on, treba mu stabilna situacija u Banjaluci.
“Očito je i SNSD toga svjestan te se rukovodi geslom – što gore Banjaluci, to bolje SNSD-u, kako bi “vezao” gradonačelnika za gradske probleme”, tvrdi Tojagić.
On, kako kaže, ne vidi nijednu drugu osobu iz opozicije koja može bolje i više od Stanivukovića i Petrovića.
“Debakl Jelene Trivić na lokalnim izborima u Banjaluci je samo pokazatelj velikih želja, promašenih spinova i prilično malih mogućnosti. Smatram da opozicija već sada treba da sjedne za sto, prevaziđe podjele u interesu građana i javno definiše sva pitanja – od kandidata za inokosne funkcije, premijera i ministara. Opozicija treba da bude transparentna, kompromisna i brza. Svako odugovlačenje vodi ka improvizaciji i uslovljavanjima. Vrijeme je da se osobe unutar opozicije prestanu ponašati kao uvrijeđena mlada i da postanu svjesni odgovornosti koju nose”, zaključuje Tojagić.
Među onima koji, unutar opozicije, nisu spremni ponovo „prigrliti“ prvog čovjeka Banjaluke je lider Liste Za pravdu i red Nebojša Vukanović koji smatra da iza Stanivukovićevog zaokreta stoji namjera da se prvi čovjek Banjaluke nametne kao opozicioni kandidat za predsjednika Srpske.
„Treba mnogo vode da proteče Vrbasom pa da bi vratio djelić povjerenja, a ničim nas ne može primorati i dovesti pred svršen čin da bude nekakav kandidat i lider iza koga će stati cijela opozicija, kao što je gaženjem riječi i zaključaka Predsjedništva PDP-a postao predsjednik i naslijedio Branislava Borenovića. Lično nemam ambicije niti me interesuju neke funkcije, da sam ih želio mogao sam biti na njima, kao i Stanivuković praveći trule kompromise, ali politika svršenog čina i tajnih nagodbi nama iza leđa ne dolazi u obzir“, kaže Vukanović.
Gerila.info