Navikli na dogovore u kafani, uobičajene u “burazerskoj” i “kumovskoj” ekonomiji, zvaničnici više i ne kriju da održavaju nezvanične sastanke izvan kancelarija i kabineta. Štaviše, fotografije sa sastanaka objavljuju na društvenim mrežama, vjerovatno nastojeći ubijediti javnost da ništa ne kriju.
“Uz popodnevnu kafu danas sam u Laktašima s gradonačelnikom Miroslavom Bojićem i direktorom RUGIP-a Draganom Stankovićem razgovarao o novim razvojnim projektima u ovom gradu”, navodi Milorad Dodik na svom profilu na društvenoj mreži Iks (nekadašnji Twitter).
Уз поподневну кафу данас сам у Лакташима с градоначелником Мирославом Бојићем и директором РУГИП-а Драганом Станковићем разговарао о новим развојним пројектима у овом граду. pic.twitter.com/ekhn0hyFiU
— Милорад Додик (@MiloradDodik) December 23, 2023
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
To s kim se Milorad Dodik, kao građanin, sastaje u svoje slobodno vrijeme, ne bi trebalo da se tiče javnosti. Čak i da se sastaje sa navedenim ličnostima, dakle gradonačelnikom Laktaša i direktorom Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, na to ima puno pravo, naravno. S njima može neformalno pričati o svemu.
Međutim, postavlja se pitanje da li kao predsjednik Republike Srpske može neformalno razgovarati sa gradonačelnikom jedne opštine i direktorom institucije kao što je RUGIP, i to o “razvojnim projektima”, izvan kabineta, u kafani?
Očigledno da može. Štaviše, ne samo da se s njima sastao u kafani i razgovarao o “razvojnim projektima”, nego je taj sastanak ovjekovječio fotografijom koju je postavio na društvene mreže, vjerovatno razmišljajući da to predstavlja čin transparentnosti, odnosno da nema potrebe da nešto krije od javnosti, čak i kada su u pitanju “razvojni projekti”.
Bez namjere da spekulišemo o kakvim “razvojnim projektima” se radi, jedna tako visokopozicionirana osoba u izvršnoj vlasti, kao što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, o stvarima koje se tiču javnosti, kao što su razvojni projekti, ne bi trebalo da razgovara u kafani. Naravno, ukoliko ne smatra da se u kafani neki posao može efikasnije riješiti nego u kancelarijama i kabinetima zvaničnih insitucija.
Uzevši u obzir da u Republici Srpskoj vlada “burazerska”, odnosno “kumovska ekonomija”, u kojoj se sve završava u kafani, dok kancelarije i kabineti zvaničnih institucija služe samo da se stavi potpis na ugovor, ili aneks ugovora, ne bi trebalo da nas previše čudi što se o “razvojnim projektima” pregovara u kafani i što se to više i ne krije.
Podsjećamo, Dragan Stanković, inače sin Dodikovog kuma Budimira, u maju 2022. godine imenovan je za direktora RUGIP-a. Godinama je bio pomoćnik direktora za ekonomsko-finansijske poslove u RUGIP-u.
U martu ove godine Sjedinjene Američke Države su ga stavile na “crnu listu” zbog “saučesništva, te direktnog ili indirektnog učešća u djelovanju koje predstavlja opstrukciju ili prijetnju provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma”.
“U svojstvu vršioca dužnosti direktora, potom i u svojstvu direktora Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Republike Srpske, Dragan Stanković je bio na čelu agencije odgovorne za Zakon o nepokretnoj imovini iz aprila 2022. kojim je direktno osporen ustavni poredak u BiH, što predstavlja podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Kako stoji u Dejtonskom mirovnom sporazumu iz 1995. godine koji uključuje i sadašnji Ustav BiH i koji je i dalje osnova za strukturu vlasti u BiH, BiH se sastoji od dva entiteta: Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. Zakonom o imovini RS nastoji se uzurpirati nadležnost države BiH nad državnom imovinom koja se nalazi u RS, što je protivno odlukama Ustavnog suda BiH, Ustavu BiH i zabrani raspolaganjem državnom imovinom iz 2005. koju je nametnula Kancelarija visokog predstavnika. U svojim javnim izjavama o Zakonu o nepokretnoj imovini koje su identične izjavama predsjednika RS Milorada Dodika koji je pod sankcijama SAD i izjavama drugih lidera RS, Stanković je tvrdio da država nema ovlaštenja nad nepokretnom imovinom koja se nalazi u RS. Na dan 22. septembra 2002, Ustavni sud BiH zaključio je da je Zakon o nepokretnoj imovini, kao i svi prethodni, u suprotnosti sa Ustavom BiH, koji je sastavni dio Aneksa IV Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navodi se u saopštenju povodom izricanja sankcija Draganu Stankoviću.
Gerila.info