Sadeta Bajrović u kategoriji teksta, Sanel Kajan u kategoriji audio/video priloga te Davorin Sekulić u kategoriji fotografije dobitnici su nagrade „Eko novinar/ka“ 2020/21. za profesionalno, odgovorno i uticajno izvještavanje na temu zaštite okoline, koju dodjeljuje Centar za promociju civilnog društva u okviru projekta „Misli o prirodi!“. Pobjednici i pobjednica ovogodišnjeg konkursa proglašeni su i dodijeljene su im nagrade na Godišnjoj konferenciji „Misli o prirodi!“ u Sarajevu.
Proglašenju pobjednika/ca prethodio je panel „Zaštita okoliša – atraktivna pitanja za medijsko izvještavanje“ na kojem se govorilo o zastupljenosti zaštite okolineu aktuelnom medijskom sadržaju, što je i jedan od segmenata projekta „Misli o prirodi!“. Direktor Radija „Zenit“ Zenica Senad Bajramović, urednica Magazina „Gracija“ Mersiha Drinjaković i direktorica Centra za istraživačko novinarstvo Leila Bičakćić predstavili su drugu stranu izvještavanja o inicijativama organizacija, aktivističkim poduhvatima, korupciji i nepravilnostima u upravljanju prirodnim dobrima.
Svjestni činjenice da tema zaštite okoline nije zastupljena u našim medijima onoliko koliko bi trebala biti, a odlučni da to promijeni, ekipa Centra za promociju civilnog društva je kroz projekat „Misli o prirodi!“ organizovala niz aktivnosti usmjeren prema novinarima i novinarkama.
Kroz konkurs „Eko novinar/ka“ Centar za promociju civilnog društva nastojao je dati još jedan postrek novinarima i novinarkama BiH da se pozabave ovom temom – nagraditi one novinare i novinarke koji već godinama kontinuirano i kvalitetno izvještavaju o okolišu u BiH, te podstaći ostale na isto.
Poziv je raspisan u junu ove godine za radove objavljene od početka 2020. godine na temu zaštite okoliša, i za dva mjeseca trajanja pristiglo je, u tri kategorije – Tekst, Audio/video prilog i Fotografija – čak 70 prijava koje su zadovoljile osnovne kriterije konkursa. U kategoriji Teksta nagradu je dobila novinarka Centra za istraživačko novinarstvo Sadeta Bajrović, i to za tekst „Građani finansiraju štetne poslove privatnika“ koji govori o korištenju novca građana i građanki BiH za gradnju minihidroelektrana, a koji je Centar za istraživačko novinarstvo objavio 29.12.2020. U kategoriji Audio/video priloga za nagradu smo izdvojili rad novinara Federalne televizije – Sanela Kajana, i to za prilog objavljenom u Dnevniku FTV-a 10.6.2021. godine „Deponija Uborak ostaje gdje je i bila još najmanje 5 godina“. Konačno, među prijavama za fotografiju, Centar za promociju civilnog društva nagradu je dodijelio fotografu portala Klix.ba Davorinu Sekuliću, koja je pratila priču „Džemo trči za spas rijeka u BiH“.
Među najboljim pričama u kategoriji “Tekst” je i priča Dejana Rakite, novinara portala Gerila.info, koja je objavljena u saradnji sa Centrom za životnu sredinu o Vrhovinskoj rijeci kod Kalinovika i mini hidrocentrali koja se pravi na ovoj rijeci a pod krinkom izgradnje ribnjaka. Ovaj tekst dijeli drugo mjesto sa osvojenih 94 boda, zajedno sa novinarima CIN-a Jelenom Jevtić (“Ilegalna zemlja za lažne šljunčare”) i Azharom Kalamujićem (“Krčma šume na vratima olimpijskog centra”).
U kategoriji “Audio i video prilog” Dejan Rakita je sa dvije priče, o rijekama Plivi, Sani i Janj, kao i propadanju jezera Bardača kod Srpca, podijelio četvrto mjesto sa osvojenih 92 boda.
GERILA.info