Komisija za vrednovanja razvoja projekta kratkometražnog animiranog filma Audio-vizuelnog centra Republike Srpske odbila je prijavu „Digital Media Consultinga“ o sufinansiranju Banja Luka International Film Fesstivala, odnosno BLIFF-a, saznaje Gerila.
Prvi i jedini BLIFF održan je u maju 2008. godine, a festival iza kojeg stoji „Digital Media Consulting“ zapravo samo koristi ime te grandiozne filmske propasti koja je građane Srpske koštala 1,3 miliona maraka. BLIFF koji je prijavljen na konkurs AVC-a je zapravo festival turističkog filma.
“Iako je ideja o pokretanju festivala turstičkog filma u Banjoj Luci izuzetno zanimljiva, iz svega što je navedeno u projektnoj dokumentaciji BLIFF-a stiče se utisak da je fokus pvog projekta više usmjeren na obučavanje srednjoškolaca za kreiranje sadržaja za društvene mreže (reels), a manje na filmsku umjetnost”, stoji u „odbijenici“ Komisije.
U poređenju sa ostalim projektima koji su prijavljeni na konkurs, a kojima je film u potpunosti u fokusu, navodi se dalje, BLIFF odaje utisak projekta koji nije dovoljno detaljno razrađen, nema jasno definisan koncept, njegov budžet nije u potpunosti u skladu sa realnim potrebama projekta.
“BLIFF koristi ime festivala koji je već postojao u Banjoj Luci. U samom planu realizacije pojavljuju se određene nelogičnosti, poput odluke organizatora da svi sadržaji koji će se prikazati na festivalu budu dostupni i onlajn”, navodi se u obrazloženju Komisije.
„Stari“ BLIFF na koji se poziva „novi“ zapravo je jedan od najvećih kulturnih projekata u istoriji Republike Srpske koji je na koncu ispao potpuni promašaj. Direktor tog festivala bila je Irena Taskovski iz Praga. Vlada Srpske je tada za festival izdvojila čak milion KM, a Grad Banja Luka 300.000 KM.
Međutim, Banja Luka nije dobila svoje mjesto na mapi filmskih festivala, a „BLIFF“ nije doživio drugo izdanje. Patron BLIFF-a bio je Lazar Ristovski koji je 2019. godine za snimanje istorijske drame „Kralj Petar I“ iz budžetske rezerve Srpske dobio 195.000 KM, što je duplo više nego što je izdvojeno za razvoj filma u cijeloj Republici Srpskoj te godine.
Partija demokratskog progresa je svojevremeno održavanje BLIFF-a uvrstila u dokument „150 afera“ u kojem se govori o sumnjivom trošenju javnih sredstava. U PDP-u su smatrali da je to bio isključivo politički projekat sa senzacionalnim crvenim tepihom koji je smišljen samo da bi bili isplaćeni basnoslovni honorari o kojima se i danas priča.
“Građani Republike Srpske platili su milion maraka, a Banjalučani su izdvojili i dodatnih 300.000 maraka. Za spektakularni projekat potrošen je ogroman novac, a javnost nikada nije obaviještena za šta su konkretno otišle silne pare. Najavljen kao tradicionalni festival koji će kulturu Republike Srpske podići na najviši nivo, završio je na kraju kao instant projekat sa ocjenom najvećeg regionalnog filmskog promašaja”, isticali su u PDP-u.
Skupi filmski festival otvorio je tadašnji predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik koji je rekao da je ambicija festivala da postane tradicionalan, kako bi podstakao filmske radnike Srpske da, koristeći svoje kapacitete i sarađujući sa zemljama regiona, stvore filmsku produkciju Republike Srpske.
Sa crvenog tepiha na otvaranju festivala za koji je izdvojeno čak 1,3 miliona maraka poručeno je da će Banjaluka u budućnosti biti ispisana velikim slovima na filmskom svjetskom nebu. Dodikova Vlada već sljedeće godine nije uspjela da nađe novac, a filmski i drugi kulturni radnici u Republici Srpskoj tvrde da i danas nose teret bruke preskupog filmskog festivala.
Gerila.info