Danas je u Holijacima kod Višegrada, u organizaciji Neformalne grupe građana „Uklonimo nelegalnu deponiju pred turističkim gradom Višegradom“, održan protest i konferencija za medije povodom podnošenja krivične prijave protiv odgovornih lica u slučaju nelegalne deponije u mjestu Holijaci.
Krivična prijava je podnesena 11.01.2023. na adresu Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo protiv odgovornih lica u komunalnom preduzeću „Komunalac“ a.d. Višegrad i odgovornih lica u Opštini Višegrad, kao i ostalih NN lica, zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja, zagađivanja životne sredine, zagađivanja životne sredine otpadnim materijama, izazivanja opšte opasnosti, te drugih krivičnih djela propisanih Krivičnim zakonikom RS prema osnovanim sumnjama Tužilaštva.
“Mi, mještani, svaki dan svjedočimo odlaganju opasnog otpada, animalnog otpada, sakupljaju se glodari i napuštene životinje, a ponekad do svojih kuća ne možemo proći kada se deponija pali ili kada se podzemne vode podignu i stvore poplavu”, istakla je na današnjoj konferenciji za medije Ramiza Karčić, te podsjetila na dosadašnje segmente borbe za uklanjanje nelegalne deponije ka lokalnoj vlasti, a nakon toga je dodala: „Zbog svega ovoga, podnijeli smo krivičnu prijavu, protiv odgovornih lica u komunalnom preduzeću „Komunalac“ a.d. Višegrad, odgovornih lica u Opštini Višegrad, kao i ostalih NN lica, te očekujemo od Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo da postupi u što skorijem roku po našoj prijavi”.
Imajući u vidu da je imalac otpada, u ovom slučaju komunalno preduzeće „Komunalac“ a.d. Višegrad, po zakonu dužan preduzeti adekvatne mjere za upravljanje otpadom, građani smatraju da zbog katastrofalnog stanja na deponiji postoji sumnja na krivičnu odgovornost lica koja upravljaju ovom deponijom. Članovi neformalne grupe napominju da je 8.11.2021. godine, odgovorom od Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, zvanično potvrđeno da to ministarstvo nije izdalo ekološku dozvolu za gradsku deponije u Višegradu, niti bilo koju drugu dozvolu propisanu Zakonom o upravljanju otpadom i/ili Zakonom o zaštiti životne sredine Republike Srpske.
Inače, prema podacima navedenim u izvještaju Evropske agencije za životnu sredinu, pretpostavlja se da u Bosni i Hercegovini ima oko 1400 ilegalnih deponija koje građanima prave velike probleme. Širom Bosne i Hercegovine divlje deponije ugrožavaju ne samo okolinu, nego i živote ljudi koji žive u njihovoj blizini. Problemi su posebno izraženi u manjim sredinama, kao što je Višegrad, ali i susjedna opština Rudo, o čemu je, inače, Gerila već pisala.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Odlaganje otpada na divljoj deponiji u opštini Rudo: Stvarni problemi u nestvarnoj ljepoti
Divlje deponije su najviše koncentrisane u blizini naselja, pogotovo naselja koja nemaju dobro organizovan i redovan odvoz otpada, ističu u Centru za životnu sredinu.
„U 2022. godini čitava teritorija BiH i dalje nije pokrivena organizovanim odvozom otpada već se taj procent kreće oko 77%. Tamo gdje nema odvoza, stanovništvo koristi lokalne ilegalne deponije za odlaganje koje su najčešće neke gudure, vrtače, rupe, čak i potoci. Nema posebnog pravila gdje sve ima ilegalnih deponija u Bosni i Hercegovini jer se nalaze svuda, od planinskih potoka, do ravničarskih šuma, obala rijeka i kraških polja“, ističu u Centru.
Gerila