Uslijed velikog broja saobraćajnih nezgoda koje su se u prethodnom periodu dogodile na dijelu istočnog tranzita u Banjaluci, od kojih su neke dovele i do smrtnih ishoda, stanari u Bulevaru vojvode Petra Bojovića skrenuli su pažnju javnosti na probleme sa kojima se suočavaju.
U obraćanju medijima stanari u zgradi u Bulevaru vojvode Petra Bojovića u blizini Rebrovačkog mosta ističu da u njihovoj zgradi živi blizu 150 (uglavnom mladih) porodica sa velikim brojem djece, koja svakodnevno prolaze trotoarom pored tranzita, dok se u roku od najviše jedne godine očekuje završetak još dva susjedna objekta čijim useljenjem će se ovaj broj povećati na više od 250.
Naglašavaju da se suočavaju sa više problema. Prije svega, ograničenje brzine na tranzitu nije prilagođeno naselju ove veličine. Dodatni problem je u tome što ne postoje kamere ili drugi vid kontrolisanja prekoračenja brzine uslijed koje dolazi do saobraćajnih nezgoda.
Dalje, ističu da ne postoji nikakva zaštitna ograda ili bankina, koja bi štitila pješake, ali i vozila koja se kreću u drugom pravcu, podsjetivši da prilikom velikog broja saobraćajnih nesreća dolazi do prelaska vozila iz jednog smjera u drugi, što dodatno ugrožava bezbjednost. Takođe, kolovozi su u veoma lošem stanju, što uzrokuje pojavu kolotraga.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Podsjećaju i da je Rebrovački most veoma uzak, samim tim je uzak i dio za pješake, te se prilikom prelaska mosta nerijetko mora sići na kolovoz kako bi se mimoišlo sa kolicima, biciklom ili drugim pješakom. Pored toga, na mostu nema odvojene trake za bicikliste.
Naglašavaju da pristupna saobraćajnica prema zgradi u Bulevaru vojvode Petra Bojovića nikada nije završena u skladu sa Glavnim projektom i sa Regulacionim planom, koji je bio važeći u momentu izdavanja rješenja za građenje te kasnije rješenja za upotrebu, za ovaj dio Grada Banja Luka. Saobraćaj koji se odvija na pomenutoj saobraćajnici se ne može odvijati dvosmjerno iako je Glavnim projektom i Regulacionim planom predviđen dvosmjerni režim saobraćaja.
Naposlijetku, ističu da pristupna saobraćajnica nije u skladu sa Regulacionim planom jer je istim predviđena glavna saobraćajnica koja se ukršta sa Bulevarom vojvode Živojina Mišića (kod univerzitetskog kampusa) i proteže se duž cijelog naselja na Filipovića polju pa sve do njihove stambene zgrade. Kao alternativa ovoj saobraćajnici omogućen je prilaz iz Bulevara vojvode Petra Bojovića, neposredno poslije Rebrovačkog mosta.
Naglašavaju da je ovaj prilaz u potpunosti neuslovan sa stanovišta bezbjednosti saobraćaja. Kako je prilaz omogućen sa dijela ulice koja pripada istočnom tranzitu veoma teško se izvodi isključenje i uključenje u sabraćaj. Razlozi leže u neprilagođenoj brzini ostalih vozača koji su u prolazu i nikakvom sobraćajnom obilježju mogućeg isključenja i uključenja.
Zbog svih navedenih faktora stanari ističu da se osjećaju ugroženo i da ne osjećaju nikakvu bezbjednost za svoje porodice. Naglašavaju da do sada nisu primijetili brigu nadležnih organa za poboljšanje uslova života i bezbjednosti u ovom dijelu Banje Luke.
Napominju da su se ovim povodom u prethodnom periodu obraćali svim nadležnim institucijama, ali da su se odgovori koje su dobijali, ako su ih uopšte dobijali, uglavnom ticali nenadležnosti dotične institucije i prebacivanje odgovornosti na drugu.
Goran Glogovac, stanar u Bulevaru vojvode Petra Bojovića, ističe da su se stanari više puta obraćali pismeno putem mejla svim institucijama koje su zadužene za bezbjednost saobraćaja.
“Samo iz tri institucije smo dobili odgovore na način da niko od njih nije nadležan i onda prebacuju nadležnost na druge”, ističe Glogovac.
Stanari se nadaju da skrenuti pažnju javnosti, a samim tim i nadležnih institucija, te da će u naredih dvadesetak dana dobiti odgovore koji će podrazumijevati pokretanje procedura, kako bi se situacija i bezbjednost na dotičnoj dionici povećala. Ukoliko to ne bude slučaj, naglašavaju da će biti primorani da blokiraju saobraćaj i na taj način podignu svijest o problemu sa kojim se suočavaju.
Na kraju, Nina Okuka, stanarka u zgradi u Bulevaru vojvode Petra Bojovića, iznijela je spisak zahtjeva, za koje stanari misle da su neophodni kako bi se bezbjednost u ovom dijelu grada povećala:
- Postavljanje radara i ograničenje brzine na 40 km/h;
- Postavljanje zaštitnih ograda sa obje strane trotoara (gdje je to moguće) i između traka;
- Popravljanje kolovoza;
- Obilježavanje ovog dijela puta i isključenja sa Rebrovačkog mosta ka Bulevaru vojvode Petra Bojovića 17 kao žute opasne zone;
- Rješavanje pristupa Bulevaru vojvode Petra Bojovića 17 prema Regulacionom planu i uklanjanje vodotornja;
- Prilagođavanje Rebrovačkog mosta gustini saobraćaja i veličini naselja;
- Postavljanje pasarele (ili nekog drugog rješenja) za prelazak tranzita do lijeve obale Vrbasa (put prema školi Vuk Stefanović Karadžić).
Inače, nakon saobraćajne nesreće u kojoj je poginula Milana Koprena, pedagogica u Osnovnoj školi “Branko Radičević”, policija je postavila radar neposredno prije Rebrovačkog mosta. Radar je bio postavljen i u vrijeme protesta stanara.
Gerila.info