Milorad Dodik je prije nekoliko dana najavio povećanje plata u Republici Srpskoj. Kao član Predsjedništva BiH Dodik nema nikakve nadležnosti kada je priča o platama u Srpskoj u pitanju, ali je jasno da se on u Srpskoj pita za sve, a to su nebrojeno puta do sada potvrdili i članovi Vlade, poslanici i odbornici njegove i stranaka koje su u koaliciji sa njegovom strankom.
Ni Dodik, ni predsjednik Vlade Radovan Višković, kao ni ministar finansija Zora Vidović, nisu do sada konkretno obrazložili na čemu baziraju optimizam kada je povećanje plate u pitanju.
U međuvremenu Vlada Republike Srpske nastavila je sa politikom ogromnih zaduženja. Portal Capital objavio je da Vlada planira da se kod Londonske berze zaduži emisijom obveznica za gotovo 700 miliona maraka. Vlada je za potrebe tog zaduženja angažovala jednu rejting kompaniju koja je ocijenila da Srpska ima prilično loš kreditni rejting a da će londosnko zaduženje, uglavnom, biti iskorišteno za pokriće unutrašnjeg duga i budžetskog deficita.
“Odmah da kažem da ovo neće biti jedino zaduženje, ponovo će oni doći i MMF-u jer to koliko Republici Srpskoj nedostaje para je prestrašno a ovo sve što je rađena analiza i pokazatelji, rađeno je na falširanoj statistici odnosno na nekvalitetnoj statistici punoj lažnih podataka. Takođe, vidi se odmah da to nema pojma da će biti bilo šta produktivno, odnosno da nema pojma da će se Republika Srpska izvući iz krize tako brzo iz nekoliko razloga. Prvi je što zemljama u razvoju i ovako slabe privrede, a Republika Srpska ima užasno slabu privredu, treba jako mnogo vremena da izađu iz bilo kakve krize, a pogotovo pandemijske. Pogotovo i što sa ovim tempom vakcinacije ko zna koliko će ovo trajati i da li će biti još talasa pandemije“, kaže Svetlana Cenić, ekonomski analitičar i nekadašnji ministar finansija Republike Srpske.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Ona pojašnjava da je novac koji Vlada planira da pozajmi samo kap u moru onoga što treba Republici Srpskoj.
“Na najgori mogući način saznali smo da je dug da se pokriju dospjeli krediti i pokrije deficit, a najavljuje se povećanje plata, gle čuda, zdravstvu prosvjeti jer treba kupiti tu glasačku mašineriju kojoj je potpuno jasno da uskoro više ničega neće biti, a nema solidarnosti nikakve sa privredom. To svijet treba da izučava takav slučaj užasnog vođenja ekonomske politike”, smatra Svetlana Cenić.
Narodna skupština Republike Srpske nedavno je sama sebe razvlastila kada je odlučivanje o novim zaduženjima Republike Srpske u pitanju. Izmjenama Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama koje je predložila Vlada, a prihvatili poslanici vladajuće većine, skraćena je i pojednostavljena procedura prilikom zaduženja Republike Srpske.
Svetlana Cenić tvrdi da je trenutna politika zaduženja koju provodi vlast u Republici Srpskoj najefikasniji put u nestanak Republike Srpske.
Jelena Trivić, poslanik u NSRS, tvrdi da je najava novih zaduženja katastrofalan potez Vlade Republike Srpske.
“S jedne strane, radi se vrlo netransparentno. Vlada nije dala nikakve informacije, očigigledno je da se tu nešto radi prikriveno i da će se doći pred svršen čin kada se to već obavi. Samo će se izvjestiti o tome i po kojoj kamatnoj stopi smo zaduženi. Ja zaista ne vidim logiku da se trenutno izlazi na međunarodno finansijsko tržište, odnosno na Londonsku berzu, jer će se zbog lošeg kreditnog rejtinga Republike Srpske postići loša kamatna stopa, odnosno visoka. To zaduženje će biti skuplje nego što bi bila zaduženja na domaćem finansijskom tržištu jer još uvijek postoje likvidna sredstva u bankama i tražnja banaka za obveznicama koje bi se emitovale na domaćem finansijskom tržištu”, kaže Jelena Trivić za Gerila info.Ona kaže da je ključno pitanje ko će kupiti obveznice i da tu postoji sumnja u postojanje neke pozadine čitave priče.
“Dug Republike Srpske je ubrzano porastao u protekle dvije godine. To se naravno uvijek pravda koronom, ali ono što nama dospijeva na naplatu, a to su krediti dizani i prije korone, govori da će u sljedećoj godini, i u ovoj godini je ogromna rata kredita koju ćemo vraćati, to biti preko milijarde, milijardu i dvije stotine miliona maraka, a redovni budžetski prihodi ne mogu preći 1,9 milijardi, što govori da njima ostaje sve manje i manje novca kada izvršimo obaveze po dugovima, a one su prve koje se vraćaju. Na to sve, na jednu prenategnutu situaciju u smislu vraćanja kredita iz budžeta RS, dolazimo u situaciju da se zadužujemo za novih 700 miliona maraka ili možda manje ako se ne postigne taj iznos. Bez obzira, biće to jedno zaduženje od više stotina miliona maraka, vjerovatno po prilično visokim kamatnim stopama i pri tome se sve to radi netransparentno. A na to sve imamo najavu da će se povećati plate u javnom sektoru određenim kategorijama, što naravno niko nije protiv, ali nakon toga dolazi informacija o tom najvećem do sada pojedinačnom zaduženju, što je vrlo indikativno. Ako će se plate povećavati tako što ćemo zaduživati buduće generacije onda to nije način. Ova Vlada je trebala stvarati pretpostavke, bolje poslovno okruženje da se budžet puni bez zaduženja, odnosno iz redovnih prihoda, da se zaduženja koriste samo po potrebi, a ne ovako besumučno da se zadužujemo”, kaže Jelena Trivić.
Ona kaže i da je ovo zaduženje diskutabilno i sa pravnog stanovišta jer je Ustav propisao da odluke o zajmovima donosi NSRS.
Pojašnjava i da se može postaviti i pitanje ustavnosti izmjena zakona kojima je razvlašćena skupština kada su u pitanju odluke o zaduženjima.
“Meni ovo sve izgleda kao da u Vladi neko igra poker, igra karte, za zalog je stavio sve nas, RS i njen narod, sa vrlo neizvjesnim ishodom koji sve liči na to da je to siguran gubitak. U igri karata sve je rizično i ovo je vrlo rizična igra a ti koji igraju karata nisu obavijestili one koje su stavili u zalog da su stavljeni u zalog a to smo svi mi. To je jedna politika, ja bih rekla i više od hazaderskog, a svodi se na to da se sačuvaju njihove pozicije, da se pregrmi period od dvije, tri godine, a šta će biti poslije toga, to njih ne zanima. Oni će već nekako naći izlaz za sebe i za svoje privatne stvari i imovinu. Šta će biti sa Republikom Srpskom to njih apsolutno ne zanima”, kaže za Gerila info poslanik PDP-a Jelena Trivić.
Inače, rejting agencija koju je angažovala Vlada RS, Srpskoj je dala rejting B3 što je izuzetno loš kreditni rejting i daje se zemljama koje su u predbankrontnom stanju.
GERILA info