Nakon jučerašnjeg sastanka sa šefom Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Johanom Satlerom, predsjednik Vlade Republike Srpske je u obraćanju novinarima “skrenuo pažnju” na potencijalnu eskalaciju bezbjednosne situacije u Bosni i Hercegovini ukoliko dođe do hapšenja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika zbog postupka pred Sudom BiH koji se vodi protiv njega.
“Moraju biti svjesni da će MUP RS raditi ustavom zagarantovan posao. Predsjednik RS je štićena ličnost. Tačno je propisana procedura. U jednom trenutku može doći do eskalacije bezbjednosne situacije u BiH. Želio sam to da im kažem i neka znaju da moraju voditi računa o svim tim stvarima. Bilo bi dobro da o tome razmišljaju na vrijeme”, izjavio je Višković nakon sastanka sa Satlerom.
Višković je naglasio da je ustavna obaveza MUP-a Srpske da štiti predsjednika Srpske.
“Zamislite apsurd da Sud, Tužilaštvo ili SIPA upute nalog za hapšenje predsjednika. Da li mora doći do kontakta između MUP-a RS i tih nekih drugih institucija i ko će biti za to odgovoran?”, upitao je Višković.
Dodao je i da je je Јohan Satler saglasan da je nedopustivo da jedna zemlja koja je na putu ka EU ima neizabranog stranca koji interveniše u zakonodavstvo.
“Želim to javno da kažem, čak ako i gospodin Satler demantuje”, istakao je Višković dodavši da to sve znači degradaciju demokratije, izbora i PS BiH.
“Ako jedan čovjek bez obzira kako se zvao i odakle dolazio može da interveniše u zakodondavstvo i kaže “ako mene ne poštujete, idete u zatvor”. I većina država članica EU ne podržava takvo ponašanje i takav stav. Satler je rekao da će u neformalnom razgovoru to prenijeti Kristijanu Šmitu”, istakao je Višković.
Reagujući na izjavu Viškovića, iz Delegacije EU u BiH su naveli da je premijer RS “pogrešno prenio riječi ambasadora Satlera i stav Evropske unije o Kancelariji visokog predstavnika”.
“Evropska unija podržava misiju visokog predstavnika Šmita i OHR-a. Neprihvatljive su prijetnje visokom predstavniku Šmitu, kampanja podrivanja njegovog legitimiteta od strane rukovodstva RS-a, podrivanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, te djelovanje i retorika podjela. Tokom sastanka, ambasador Satter je podsjetio na dugogodišnji stav Evropske unije, odnosno da će na evropskom putu biti potrebno ispuniti Agendu 5+2, što će omogućiti zatvaranje OHR-a. U načelu, opsežna međunarodna supervizija i upotreba izvršnih ovlaštenja su nespojivi s članstvom u EU. Izvršna ovlaštenja su takođe krajnja mjera”, ističe se u saopštenju Delegacije EU u BiH.
Dodaju da je Johan Satler naglasio da kriminalizacija klevete, kao i Nacrt zakona, kojim se ograničava sloboda civilnog društva, predstavljaju velike korake unazad za temeljne slobode, koje su ključni element 14 ključnih prioriteta.
“Snažno je pozvao da se Nacrt zakona o civilnom društvu odmah povuče iz zakonodavne procedure. Ambasador Evropske unije je takođe pozvao predsjednika Vlade Viškovića da osigura da se iskoriste trenutne prilike koje pruža novi zamah proširenja Evropske unije. Evropska unija očekuje podršku reformama koje će omogućiti napredak na putu prema EU, kao što su Zakon o sudovima i Zakon o sukobu interesa, te uvođenje elektronskog potpisa. Reforme za jačanje demokratije i ljudskih prava, borba protiv korupcije, unapređenje poslovne klime i podrška zelenoj i digitalnoj tranziciji jedini su put ka stabilnijoj i prosperitetnijoj Bosni i Hercegovini i budućnosti u Evropskoj uniji”, ističe sa na kraju saopštenja Delegacije EU u BiH.