Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nedavno je izjavio da Republika Srpska ima mnogo prijatelja u Evropi. Da li je to baš tako?
“Imamo čak i onih koji su na vlasti, koji nam u kuloarima govore da smo u pravu, da bi isto činili kao i mi. Jedan od najviših funkcionera EU svojevremeno mi je rekao: ‘Slušaj, čita se sve. Sada razumijem. I sve što radiš potpuno si u pravu’”, otkrio je Dodik detalje navodnog, povjerljivog razgovora kojeg je vodio s nekim “pokajnikom” iz evropskih struktura.
Naravno, identitet sagovornika koji mu se povjerio kako je u pravu u svemu što govori i čini, te da bi to isto, samo da smiju, činili i oni, lider SNSD-a, po običaju nije otkrio.
“Savjetovao me je da malo vodimo računa, ali je rekao da smo u pravu. ‘Dakle, imate mnogo prijatelja. Sam njihov glas se još ne čuje, imate onih koji se čuju, veoma se jasno čuju i veoma jasno pozicioniraju srpski narod’”, citirao je Dodik navodne riječi jednog od svojih anonimnih evropskih “obožavaoca”.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Inače, to nije bio prvi put da se aktuelni predsjednik Republike Srpske javno hvali svojim prijateljstvima širom Evrope i svijeta. U novembru prošle godine Dodik je, podsjećamo, otkrio da bi u slučaju kada bi Srpska proglasila nezavisnost to odmah, prema njegovim riječima, priznalo najmanje 15 zemalja. Međutim, na pitanje može li da otkrije imena makar nekoliko od tih 15 zemalja koje bi to učinile, lider SNSD-a, očekivano, nije dao odgovor.
Onako, na prvu, potraga za međunarodnim prijateljima Republike Srpske, kojom već skoro dvije decenije suvereno vlada Milorad Dodik i njegova partija, nije pretjerano teška, a “saveznici” koji bi eventualno podržali nezavisnost Republike Srpske i navodno se slažu s politikom koju vodi njen predsjednik, teško bi se mogli nabrojati na prste jedne ruke.
Ako se kao podrazumijevana uzima podrša Vladimira Putina i Rusije, te Bjelorusije Aleksandra Lukašenka, možda i Kine na čelu s “drugom” Sijem, među prijatelje na koje Dodik računa u EU jedino se nameću Viktor Orban i njegova Mađarska.
Izvan EU, među one koji imaju korektnu saradnju s liderom SNSD može se ubrojati i turski “sultan” Redžep Tajip Erdogan, ali saradnja s Turskom prvenstveno je artikulisana kroz zajedničke institucije BiH, odnosno preko onih od kojih se Dodik, navodno, pokušava otcijepiti, a to je političko Sarajevo. Uzimajući u obzir da se Erdogan u više navrata pozivao na “amanet” koji mu je ostavio Alija Izetbegović, a to je briga o BiH, teško da Dodik u Ankari može imati saveznike i prijatelje za njegove sadašnje izjave i akcije.
Ruku na srce, lider SNSD javno je održavao prijateljske odnose s čelnicima austrijske Slobodarske stranke (FPO), mnogo nade ulagao je u eventualni dolazak krajnjih desničara iz AfD na vlast u Njemačkoj, ali su te dvije stranke, kako sada stvari stoje, daleko od glavnih uloga u spoljnoj politici navedenih zemalja.
Bivši ministar spoljnih poslova BiH i šef kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak navodi da u priču o prijateljima Srpske u svijetu niko ne vjeruje, jer, kako ističe, ona na žalost nije tačna.
“Cijelo rukovodstvo je izopšteno iz svjetskih političkih događanja, pod sankcijama, a već sedmicama je glavna vijest monstruozna šema firmi pod kontrolom režima koje su iz male Republike Srpske izvukli 500 miliona KM preko namještenih tendera”, kaže Crnadak za Gerilu.
Pored toga, kako dodaje, apsolutistička vlast je pod punu kontrolu stavila pravosuđe, policiju, cijeli aparat institucija i javnih preduzeća.
“Sa takvim imidžom Dodika i ekipe, ko normalan može biti naš prijatelj? Samo oni koji rade isto kao i oni, po onoj narodnoj ‘sličan se sličnom raduje’. Prema tome, jedan od glavnih zadataka nove vlasti, bez Dodikovog SNSD-a, Stevandića, Banjca i sličnih likova, biće da Republiku Srpsku vrate u svijet, da budemo pozitivan primjer poštenog rada i razvoja, a ne korupcije i diktatorskog vladanja”, poručuje Crnadak.
Karijerni diplomata i stručnjak za međunarodne odnose iz Beograda Srećko Đukić za naš portal takođe tvrdi da se spisak država koje održavaju prijateljske veze s aktuelnim rukovodstvom Republike Srpske teško može nabrojati na prste jedne ruke.
“Rusija, Bjelorusija, Mađarska. Na tome se, što se tiče evropskih država, spisak i završava. Ta priča o tome kako vas neko javno kritikuje, a iza kulisa vam navodno dijeli komplimente i pohvale, to je diplomatija iz srednjeg vijeka, a već uveliko smo u 21. vijeku. Naravno da nije tako kao što tvrdi Dodik. U modernoj diplomatiji nema duplih politika”, kaže Đukić.
Navode predsjednika Srpske da mu pojedinci iz država EU sipaju priznanja kada se ugase svjetla reflektora, Đukić naziva “jeftinim spinom”.
“To što Dodik priča javno nešto što mu navodno drugi tajno govore, to je njegov spin da olakša svoju poziciju i usmjereno je, prije svega, na građane Republike Srpske. Profesionalcima, odnosno ljudima koji se bave međunarodnim odnosima nije svojstvena ta kategorija i njom se danas ne operiše. Nema toga danas da neko jedno govori a drugo radi, te da ima duple kolosijeke prema Republici Srpskoj. Toga u EU nema”, kategoričan je Đukić.
Dodaje da među čelnicima evropskih država lider SNSD-a, eventualno, može da ima korektne odnose sa slovačkim premijerom Robertom Ficom.
“Ne znam da li je imao sastanak s Ficom, slovačkim premijerom na koga je nedavno izvršen atentat. On bi, donekle, mogao da ima razumijevanja za Dodika, ali i u to sumnjam. Imate primjer Orbana koji se nedavno bio otisnuo u mirovnu misiju na relaciji Kijev-Moskva-Peking, ali ga EU bojkotuje. Ne možete biti članovi jednog društva, a ponašati se van pravila tog istog društva. Ne možete da igrate za banjalučki Borac, a svim srcem navijate za Sarajevo. To, jednostavno ne ide”, ističe Đukić za Gerilu.
Gerila.info