Dodjela kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini za članstvo u Evropskoj Uniji izazvala je brojne reakcije u BiH, od pozitivnih, preko ravnodušnih, do izražavanja sumnje u dobre namjere iz EU.
Milan Miličević, v.d. predsjednika Srpske demokratske stranke, izjavio je da je dodjela kandidatskog statusa odlična vijest za građane BiH i predstavlja važan korak ka jedinom cilju oko kojeg postoji potpuni konsenzus svih političkih struktura, a to je potpuna integracija u Evropsku Uniju.
S druge strane, kandidatski status podrazumijeva i odgovornost da bi se ispunili kriterijumi koji su uslovljeni njegovim dobijanjem kao i volju političkih struktura da se sprovedu ekonomske, administrativne, pravne i političke reforme, smatra Miličević.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
„Nažalost, to do sada nismo imali, pogotovo u prethodne četiri godine. Umjesto toga imali smo političke blokade po svim pitanjima na svim nivoima, od blokiranja važnih energetskih projekata, do blokade sredstava Evropske investicione banke i fondova u Predsjedništvu BiH i Savjetu ministara za čitav niz projekata bitnih za stanovništvo poput projekata za vodosnabđevanje i kanalisanje otpadnih voda, energetsku efikasnost i zeleni razvoj“, ističe Miličević i naglašava da dosadašnje strukture vlasti nisu zaslužne za dobijanje kandidatskog statusa, iako će ga sigurno predstaviti kao svoju pobjedu i rezultat nekog nepostojećeg truda i zalaganja u tom pravcu, već kao što svi znamo geopolitička situacija i potreba Evropske Unije da snažnije afirmiše svoj uticaj i opseg.
„Strukture koje su bile u stanju da blokiraju životno važne projekte za građane ne odaju utisak da neće prokockati i ovu važnu priliku društva u Republici Srpskoj i BiH da prestanemo u svakom smislu zaostajati u odnosu na druge zemlje. Današnji dan jeste važan datum, ali nemamo razloga za slavlje. Da bismo opravdali kandidatski status potreba nam je reforma poreskog sistema, pravosuđa, izbornog zakona i sistema, borba protiv korupcije i kriminala, koja podrazumijeva i političku korupciju i kriminal koja je kišobran za sve ostale vrste korupcije“, rekao je Miličević dodavši da ukoliko sve to što se podrazumijeva među uslovima kandidatskog statusa ne bude pratilo njegovu formalnu dodjelu, “nećemo imati mnogo razloga da slavimo zbog današnje odluke Savjeta ministara vanjskih poslova Evropske Unije“.
Za razliku od Miličevića, njegov stranački kolega i poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Mladen Bosić izražava više sumnje u dobijanje kandidatskog statusa. Smatra da je kandidatski status BiH došao zbog potrebe EU koja hoće da pokaže da je ovo zona njihova uticaja, bez namjere da ubrzaju pristup EU.
“Mislim da smo mnogo dalje od EU nego prije 10 godina i ja sam pesimista da će se nešto promijeniti”, ističe Bosić naglašavajući da je kandidatski status došao zbog rata koji se vodi između Rusije i Ukrajine i bojazni da bi ovaj prostor mogao pasti pod uticaj ruskog ili kineskog faktora.
“Kandidatski status ne donosi ništa zemljama kandidatima, nikakav pristup fondovima, osim manipulacije da se da utisak građanima i političarima da su na pravom putu”, rekao je Bosić, ocijenivši da je EU neiskrena godinama unazad i da se na neki način igra sa osjećanjima ovih građana.
“Zapadni Balkan je teritorija kojoj najviše treba neka vrsta statusa u EU zbog animoziteta, sukoba i istorije, ali ne vidim da je Evropa na to osjetljiva”, kazao je Bosić, naglasivši da EU snosi veliku odgovornost za situaciju u BiH.
Bivši ministar inostranih poslova Bosne i Hercegovine Zlatko Lagumdžija smatra da se dobijanjem kandidatskog statusa ništa neće promijeniti u životu ljudi, ali da nam on daje šansu za jedno potpuno drugačije stanje od trenutnog. Proces pristupanja EU uporedio je sa studiranjem na fakultetu.
“Mi zajedno sa svojih pet, dosta siromašnih, rođaka, neuređenih, malo musavih, nepodšišanih, više gladnih nego sitih, smo primljeni na najprestižniji fakultet na svijetu. I rečeno nam je, sredićete se, uredićete se, morate naučiti to i to, i kad doktorirate – kad ispunite ovih 14 uslova ćete početi pregovore, pa ćete po Bolonji dvije godine ići na magisterij i onda još jedno dvije, tri godine doktorata. I to sve vrijeme imat ćete stipendiju, koja će biti povezana sa tim koliko bude radili seminarskih radova, polagali ispita. Vi možete sebi dati i slobodnu godinu pa otići na bauštele ili ležati, ali to će samo produžiti vaš put do punog zaposlenja koji će biti nakon doktorata”, rekao je Lagumdžija.
Smatra da zemlje regiona neće pojedinačno ulaziti u EU.
“Niko od njih neće ući bez nas, niti ćemo mi ući bez njih. Svi ćemo dobiti posao kad svi doktoriramo, po jednoj vrlo jasnoj proceduri. Razlog je za slavlje, primljeni smo na prestižno mjesto. Imamo šansu da nam bude bolje, pri čemu pravi jedan rahatluk počinje tek kad dobijemo posao, a to nećemo prije nego doktoriramo po njihovim uslovima”, istakao je.
Lagumdžija podsjeća da BiH čeka ispunjenje 14 uslova koja su jako teška.
“Dva bitna uslova se tiču funkcionalnosti države i tiču se nečega što je nekada u Aprilskom paketu bilo u Ustavu BiH, princip supsidijarnosti, da država ima kapacitet da pregovara i preuzme obaveze iz evropske stečevine. To će biti jako teško uraditi u ovim političkim okolnostima i ugraditi u Ustav. To će biti teže nego ugraditi u Ustav implementaciju presude Sejdić-Finci, koja je također dio tih 14 uslova”, naveo je.
Ističe da je ovo jedna velika šansa, ali imajući u vidu “da smo poznati po tome da smo svaki put iskoristili šansu da propustimo šansu koja nam je data. Nadam se ovaj puta neće biti tako”, rekao je Lagumdžija.
Lagumdžija navodi da u dokumentu od 36 strana, 12 strana je posvećeno regiji kao cjelini, iz čega se vidi da se traži da zemlje regije surađuju.
“Ovo nismo dobili zahvaljujući nama. U dokumentu piše da zbog geopolitičke realnosti, EU treba da ide u pravcu proširenja. A to je agresija na Ukrajinu i prijetnja prema Moldaviji i Gruziji. Mi smo primljeni zbog napada Rusije na Ukrajinu“, ističe Lagumdžija.
Bivši ambasador BiH u SAD, pri OSCE-u i UN u Beču, šef Misije BiH u EU u Briselu i nekadašnji glavni pregovarač BiH s EU Igor Davidović ističe da je kandidatski status veliki korak za BiH iako dolazi s izuzetnim kašnjenjem.
“Ipak, time se otvaraju veliki procesi koji će nadam se približavati nas i nekim ozbiljnijim i bržim tempom nego što je to bilo do sada – onome što je cilj, stjecanje punopravnog članstva u EU”, rekao je Davidović naglasivši da je proces s obe strane on trebao biti brži te da su one tome trebale doprinijeti.
“S naše strane mi smo konstantno odugovlačili i izbjegavali reforme koje su se od nas očekivale i nema potrebe o tome detaljnije govoriti jer je to općepoznato. S druge strane, Evropska unija je dakako pretjerivala s politikom uslovljavanja prije svega u strukturi uslova koji su pred nas postavljeni, a zatim i akumulacijom jer smo stalno na nerealizovane uslove dobijali nekakve nove. I tada se to skupilo na teških 14 zahtjeva koje smo trebali uraditi i našli smo se naprosto u pat poziciji i ćorsokaku. Tako da sada BiH treba ubrzano raditi na reformama, a da EU, s druge strane, ako se govori o nekoj novoj metodologiji pregovora za pristupanje nove zemlje članice, možda više ići u neki realističan okvir i postaviti se više partnerski sa zahtjevima koji će biti prije svega realni i opravdani, ali ne i pretjerani”, naveo je Davidović.
Ističe da su trenutno geopolitički faktori doprinijeli tome da je EU relaksirana po pitanju kandidatskog statusa BiH navodeći da ta zajednica ne želi snažan ruski uticaj na Balkanu.
“Zbog toga je jasno da će pokušati BiH približiti zapadnom svijetu da bi se upravo izbjegao taj utjecaj. A kada je riječ o političarima BiH niko se nije izjašnjavao protiv integrisanja u EU čak i oni koji sku bili ranije prije toga, ali sada kažu da su i oni za. I sam Milorad Dodik je rekao da mu mnoge stvari nisu jasne u vezi s kandidatskim statusom, ali da podržava taj proces. Naši političari su u tome jako praktični, slijede činjenicu da je većina javnosti opredijeljena za pristup EU pa će, dodjelu statusa kandidata sebi pripisivati te zasluge što nije slučaj”, istakao je Davidović dodavši da ne postoji ništa što bh. političari ne mogu upropastiti pa nije isključeno ni to da će to uraditi sa ovom prilikom EU koju je BiH dala bez nekog njenog pretjeranog truda.
“Pitanje je kako će se postaviti nakon dodjele statusa kandidata jer to nije ona nekadašnja kandidatura uz koju se dobijalo nekada dobijanje velikih predpristupnih fondova. Ovo sada znači da ćemo se boriti za početak pregovora i to će biti prava suštinska promjena ukoliko krenemo u taj proces sa Evropskom unijom. Moje očekivanje je da to neće ići bez nekakvog uslovljavanja kao i do sada, da će se tražit ipokazatelji da smo se u nekom sektoru barem reformski usaglasili. Naši političari zbog smjene vlasti nemaju neke velike porive da vrše te reforme jer su oni ‘mirni’ naredne četiri godine i zbog toga neće imati neku političku motivaciju za to, ali hoće za međusobno prepucavanje ko je za to više raspoložen”, smatra Davidović.
“Kada se geopolitički i geostrateški faktori poklope, za šta vjerujem da neće trebati dugo vremena, mislim da će cijeli prostor Balkana biti orijentisan ka Evropskoj uniji. Ako je to tako, onda je bolje da budem partner u pregovaranju s EU nego da budemo neka potencijalna opasnost na granici s njom. Bolje ići integrativno i s njima pregovarati da bismo dobili veću korist. Političko rukovostvo koje će konkretno na izvršnom nivou odlučivati koji su to naši sljedeći koraci trebalo bi da se opredijeli za ovaj koncept koji sam izložio. Ukoliko takva opredijeljenost postoji, onda bismo se svi trebali opredijeliti za pristupanje EU. To na domaćem terenu znači da bi trebalo das e u što kraćem roku o tome postigne konsenzus. Tako će se i Predsjedništvo BiH trebali opredijeliti o vanjskopolitičkom segmentu EU i vjerujem da će tu biti prve polemike. Ako bi došlo do tog internog konsenzusa s naše strane bi se trebalo učiniti nešto poput nove metodologije pristupanja te da se oni koji vladaju trebaju usaglasiti koliko će uslova koji su pred nas postavljeni u kom roku i na koji način izvesti sa konačnim reformskim promjenama. To je jedan težak politički put koji zahtijeva i eksperte, ali želim naglasiti da u našoj BiH postoje stručnjaci koji to mogu uraditi”, zaključio je Davidović.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, inače poznat kao veliki skeptik kada je integracija Bosne i Hercegovine u EU u pitanju, ističe da nije posebno oduševljen kandidatskim statusom BiH.
“Moram da kažem da nisam nešto oduševljen, posebno jer su svi pogazili ono što su ranije govorili o kandidatskom statusu, a to je da kad dođeš do kandidatskog statusa ovdje će se međunarodna uprava završiti, a oni je još ojačavaju”, rekao je Dodik.
“Neki obim laži postoji u kontinuitetu, oni i dalje zadržavaju lažnog visokog predstavnika, sudije u Ustavnom sudu, ne daju saglasnost da se to riješi, pokušavaju da se na taj način to riješi. Da li ćemo mi u EU zavisi od naše volje a ne od volje stranaca, a to govori da ćemo ući u neke nove probleme. Da ne bude da sam ja protiv, ali ne očekujem ništa“, naveo je Dodik.
Gerila/N1/RTVBN